Diskuze

Lesy v Česku mizí. Ohrožuje je špatné hospodaření z minulých let a sucho

České lesy jsou kvůli nedostatku vody a horkým létům ve špatné kondici, kterou ještě zhoršuje silně rozšířený kůrovec, řekl v pátek na brněnském veletrhu Wood-Tec lesnický analytik Aleš Erber. Kvůli globální klimatické změně a oteplování nejsou vyhlídky do budoucna optimistické. V některých oblastech, obzvláště na severní Moravě, už po smrkových monokulturách zůstaly pouze obrovské mýtiny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P57a77v93e75l 45Š75o34l83a92r

4. 11. 2017 10:19

Největší škůdce lesa není kůrovec (správně Lýkožrout smrkový),ale LESY ČR,s.p..3200 úředníků v uniformách za 20 000 000,-Kč,vedených Ministerstvem lesů,vod a strání pod taktovkou KDU-ČSL.

1 0
možnosti
Foto

J33a25n 45Č63e93r15m42á48k

4. 11. 2017 12:41

ministři a tedy ruce držící taktovku se pravidelně střídají, pane Šolare...!!

Každé 4 roky ji mají jiní lidé z různé strany... Krom toho různé resorty spolupracují a se prolínají... Především s ministerstvy hospodářství a financí... A krom toho do toho má co mluvit vláda i premiér a také nejrůznější náměstci z různých stran...

Ono cokoliv prosadit dá ministru hoooodně práce, starostí, jednání i času...:-P

0 0
možnosti

Hospodaření nebylo špatné. Jen se změnily podmínky.

Dříve bylo výhodné většinu lesních pozemků osázet smrky, protože kůrovec byl mnohem méně agresívní a smrky jsou skutečně pro výrobu technologického dřeva nejlepší. Rychle rostou, dřevo je dost kvalitní, mají dlouhé rovné stejnoměrné kmeny, takže odpad je minimální....

Nyní kvůli agresivitě kůrovce ty lesy hromadně padají. Většinu z nich bude třeba urychleně vykácet a nahradit smíšenými nebo čistě listnatými lesy.

Což vyvolá dost změn na trhu se dřevem . Listnaté stromy mají mnohem menší výtěžnost technologického dřeva a mnehem větší odpad palivového a celulózového dřeva. Dřevo bude dražší a stavební a podobné řezivo se bude z listanatýcgh stromů získávat obtížněji.

Na trhu bude navíc místo jednoho univerzálního druhu dřeva, toho smrkového, spousta druhů listanatých dřevin s výrazně odlišnými parametry. Od velmi málo kvalitního odolného měkkého rychle rostoucího třeba vrbového, topolového, lípového až po velmi tvrdé a odolné dubové, akátové, habrové, bukové, jasanové....

3 0
možnosti

Nazývejme věci správnými jmény jinak se nikam nehneme. Špatné hospodaření neexistuje. Jde o rozkrádání.

0 0
možnosti

P77e71t93r 28Š76í52r

4. 11. 2017 8:48

Autora bych pohnal k trestní odpovědnosti za šíření poplašné zprávy. Zase jeden odborník, který se musí občas zviditelnit, aby mohl čerpat peníze ze státního rozpočtu. Jsme nejlesnatější země v Evropě - ať se autor jede podívat do Holandska, Irska, Skotska či jinam.

0 0
možnosti

Lesy v ČR existují proto, aby se mohly kácet a vyvážet do Rakouska a zpátky aby se mohl kupovat několikanásobně dražší nábytek s přidanou hodnotou.;-D

7 0
možnosti
Foto

Lesy jsou velmi odolný systém. Bydlím přes teplé období v lese, vidím, jak se příroda mění. Mnoho smrků z našeho okolí muselo být poraženo, kůrovec. Přelétá až ze Šumavy, jihočeské lesy jsou v podstatě řetěz menších pozemků, které na sebe navazují.

Pozoruji však nálety, jsou to převážně duby a lípy, které se šíří i bez lidského přičinění.

Kolem nás se za posledních 20 roků les změnil- je daleko víc listnatých stromů. Kde nejsou smrky, trpí borovice- kolem nás letos uschly desítky už starších borovic, bylo dlouhodobé sucho. Ale i houby ničí kořeny borovic. Sucho ničí i akáty.

Srnci ovšem jdou na doubky,okusují listí, přesto ty stromky rostou dále. Redukovat život v lese, ne, beze mně!

3 0
možnosti

Drevo z Ceska mizi v zahranici. Tam maji na zpracovani dotace. No potom nam to z marzi zase prodaji. Tady na Severni Morave jsou lesy zdevastovany. Vykaceli a znicily lesni cesty. Stromy proridle co zustali vyvratila vichrice.

2 0
možnosti

M17i44l28a42n 77V11o95l88e77k

3. 11. 2017 17:54

Jasně, můžou za to komunisti...

2 0
možnosti

L14a34d75a 54N20o29v22a27k

3. 11. 2017 17:43

bojim bojim... Do 5 let od smýcení musí majitel mít novou zajištěnou kulturu, přesně podle pravidel zákona... Nejde aby jen tak lesy mizely... Naopak je všeobecně známe, že se lesní pozemky na našem území prakticky nepřetržitě rozšiřují..

4 2
možnosti

Osazet mytinu musite do 2 let, ne do 5.

1 0
možnosti