Kryptoměny krach burzy přežijí, ale zůstane jich výrazně méně, říká expert

  • 32
Před několika dny se zhroutila jedna z největších kryptoměnových burz na světě a vedení společnosti FTX vyhlásilo v USA bankrot. „Kryptoměny jsou navrženy tak, aby se tyhle věci nestaly. O to více překvapivé je, že se to stalo,“ říká přední český odborník na kryptoměny Jakub Jedlinský v pořadu Rozstřel. Konec kryptoměn to ale podle něj není, nejvíc věří bitcoinu.

„Kryptoměny měly být důkazem nezcizitelnosti digitálního majetku, jsou navrženy právě tak, aby se tyhle věci nestaly. Ve chvíli, kdy si koupím bitcoin a držím ho na takzvané peněžence nebo trezoru a mám soukromý klíč, tak mi jej nikdo nemůže zcizit, dokud si hlídám své heslo,“ vysvětlil Jedlinský.

„Ve chvíli, kdy kryptoměnu pošlu na burzu, tak se jí zbavím a dostanu pohledávku. Co se tedy stalo je, že ta třetí strana peníze vytunelovala. Celá tato situace podtrhuje důvod, proč krypto vzniklo, a to abychom nemuseli využívat žádné třetí strany,“ doplnil Jedlinský.

Poslední rok pozorujeme velký odliv bitcoinů z burz. „Během lockdownu si lidé kupovali akcie nebo krypto. Když došlo k ochlazení, tak si uvědomili, že bitcoin chtějí držet jako pojistku proti státní měně a začali jej stahovat do takzvaných trezorů či peněženek. Počet bitcoinů na burzách proto klesá. 90 procent z nich už je mimo burzy. Vidíme téměř nulovou aktivitu,“ řekl v Rozstřelu Jedlinský.

Burzy se podle Jedlinského budou měnit. „Máme spoustu burz, které cílí na koncové zákazníky. Existovalo tady několik regulovaných burz. FTX z nich vypadala nejlépe. Bylo šokující, že burza, která nejvíce spolupracovala s regulátorem, je v téhle situaci,“ vysvětlil Jedlinský s tím, že pod lampou byla zkrátka největší tma.

Bitcoin tu bude i za deset let

Regulace kryptoměn se nyní velmi diskutuje a chystá se zpřísnění, ale podle Jedlinského to není tak, že by bylo regulace málo, ale že jsme na ni příliš spoléhali. Mělo by se podle něj více dbát na to, zda burzy mají pro kryptoměny opravdu plné krytí v dolarové či jiné měně.

„Díky této situaci si více naučíme dávat pozor na podvodníky. Kryptoměny zdaleka nejsou mrtvé. Krach burzy neznamená konec celého krypta,“ tvrdí expert s tím, že věřitelé FTX patrně své peníze dostanou, i když možná ne všechny.

Hodnota bitcoinu ale klesá. „Je důležité, že lidé nyní kvůli poklesu bitcoin drží. Cena, kterou vidíme, je zbytek, který stále je na burze. Bitcoin funguje jako uchovatel hodnoty a je dobře likvidní. V tom funguje dobře. Je velká část lidí, která tomu věří a bitcoin si drží ve svých trezorech,“ vysvětlil expert.

Doplnil také, že nad ethereem je sice větší dohled, bitcoin je ale podle něj nejbezpečnější. „Obě tyto kryptoměny přežijí. Cena bitcoinu může ještě vystřelit,“ tvrdí Jedlinský.

Zdaleka ale nemají budoucnost všechny kryptoměny. „Kryptoměn je asi dvacet tisíc, jestli jich má budoucnost patnáct, tak je to možná hodně. Stálicí je bitcoin, ethereum. Kdybych si měl vsadit, která kryptoměna tu bude za 10 let, tak řeknu, že bitcoin. U etherea už si tak jistý nejsem,“ říká Jedlinský.

V nějaké kryptoměně už má zainvestováno asi přes deset procent Čechů, celosvětově je to stejný počet lidí, vypočítal expert. „Lidé mají základní povědomí a teď budou přemýšlet, jak krypto využívat a zužitkovat decentralizaci,“ doplnil Jedlinský.