Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Kromě elektřiny zdraží i teplo

  • 41
V lednu příštího roku nepůjdou vzhůru pro domácnosti jen ceny elektřiny, ale pravděpodobně i tepla. A to hlavně v případě, kdy se vyrábí z uhlí.

"Očekáváme růst cen do deseti procent u tepla vyráběného z uhlí. U tepla z plynových zdrojů bude záležet, zda cena plynu vzroste, nebo ne," uvedl Pavel Kaufman z Teplárenského sdružení, které zastupuje většinu tepláren v zemi.

Zhruba osmiprocentní zdražení tepla už potvrdila například společnost ČEZ, která provozuje teplárny hlavně v severních Čechách.

Důvodem zdražování je jednak růst cen hnědého uhlí, který obchodníci na příští rok odhadují mezi 8 až 10 procenty, i růst cen ostatních vstupů včetně elektřiny.

Zdražování tepla se nelíbí bytovým družstvům, která řadu domů s dálkovým vytápěním vlastní. "Zhruba po deseti procentech, tedy o stokoruny, roste cena tepla každý rok. Zajímavé je, že to nikomu nevadí, zatímco kvůli 30 korunám platby u lékaře se mění politická reprezentace v krajích," uvedl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Ceny byly vysoké, hájí se ČEZ

Spotřebitelé se zlobí i na růst cen elektřiny, které ČEZ a Pražská energetika zvýší od ledna pro domácnosti v průměru o 9,9 procenta, E. ON na jihu Čech a Moravy zdraží o více než 16 procent. Ještě větší skok čeká podniky, ale i domácnosti, které mají doma přímotopy. Ti zaplatí ročně za elektřinu téměř o 20 procent více.

Občanské sdružení Sponel, které proti vysokým cenám proudu bojuje, chce pořádat protesty. "Zveřejníme klip proti Romanovi (generální ředitel ČEZ Martin Roman, pozn. red.), demonstrace proti ÚOHS v Brně, kampaň proti mediím, která se nechávají ovlivňovat od ČEZ," uvedl člen vedení Sponel Petr Cibulka.

Sdružení se už dříve obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že cena elektřiny na pražské energetické burze je zmanipulovaná. ČEZ je totiž největší prodejce a podle Sponel i kupec na burze.

"Nedovedu si představit, že by tu docházelo k manipulaci cen. Antimonopolní úřad si od nás již vyžádal informace, ale žádný závěr z toho nebyl," uvedl šéf energetické burzy David Kučera.

Kolik zaplatí domácnosti za elektřinu v roce 2009

Infografiku zvětšíte kliknutím
Kolik zaplatí domácnosti za elektřinu v roce 2009

Spotřebitelům včetně firem se také nelíbí, že ceny elektřiny šplhají vzhůru v době, kdy na burzách v Evropě včetně Česka naopak padají ceny kontraktů s dodávkou v příštím roce dolů. Například podle německé EEX je nyní cena dodávky v klíčovém základním pásmu kolem 55 eur za megawatthodinu, což je méně než v lednu 2008.

Paradoxně zdražení proudu v Česku přitom mělo být ještě vyšší, podle premiéra Mirka Topolánka však na energetiky zatlačila vláda. Růst cen měl dosáhnout až 24 procent.

"Připadá mi neuvěřitelné, že ČEZ a ostatní společnosti elektřinu zdražují, přitom její ceny už jdou všude dolů. Svět čeká recesi, takže by se tento trend neměl změnit," říká například John Vax z makléřské firmy MT Thaler.

Na jednání s ČEZ se kvůli cenám objednali zástupci Hospodářské komory, další diskusi o cenách chystá s energetiky i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

ČEZ, ale i velcí obchodníci s elektřinou, kteří mají konečné odběratele, však upozorňují, že proud na rok 2009 se nakupoval převážně už v létě, kdy se elektřina prodávala o desítky procent dráž než nyní. "Nikdo nemohl vědět, kam se ceny pohnou. Držet až doposud otevřenou pozici by bylo obrovské riziko. Elektřina pro zákazníky na příští rok se nakupovala tak do září," uvedl Petr Paukner, šéf Carbounion Bohemia, která obchoduje především s elektřinou a uhlím. Ceny na burze však začaly padat až v listopadu.

Se zdražením elektřiny počítají i nezávislí konkurenti, jako je například Česká energie či Bohemia Energy. "Půjdeme nahoru, ale méně než ČEZ, zhruba o pět procent," uvedl Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy, která dodává proud i domácnostem.