ilustrační snímek | foto: Getty Images

Žaloby na stát kvůli obchodům jsou na spadnutí. Vláda chybovala, říká Prouza

  • 1530
Firmy, které poškodila vládní opatření na zamezení šíření koronaviru, mají novou naději, jak se dostat k ušlým tržbám. Pražský městský soud s účinností od 27. dubna ruší omezení volného pohybu, maloobchodu a služeb vydaných ministerstvem zdravotnictví. Některé firmy podle zjištění iDNES.cz už zvažují, že zažalují stát o náhradu škod.

Dnes zveřejněný pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze označil omezení Ministerstva zdravotnictví za nezákonná.

Podle zjištění iDNES.cz už o koordinovaném postupu, jehož cílem bude získání kompenzací za ztráty vzniklé v době uzavření provozoven, uvažují restauratéři z nedávno vzniklé Asociace restauratérů.

Soud zrušil omezení pohybu i prodeje. Vláda je musí přijmout znovu

Asociace před časem poslala vládě otevřený dopis, kde v podstatě před možností žalob podle krizového zákona varovala. V popředí asociace vystupují známí restauratéři jako je Zdeněk Pohlreich, Radek Kašpárek a další.

„Toto otevírá dveře pro úvahy o kompenzacích škod. Zatím se nebavíme o jednotném postupu, ale tímto rozhodnutím se k tomu zřejmě vrátíme. Nicméně jsme vyšťavení a připravujeme provozy na znovuotevření. To je společně s obnovením spotřebitelské důvěry priorita,“ řekl jeden z restauratérů, aktivních v této asociaci, iDNES.cz. Své jméno uvést nechtěl.

„Svitla nám tím trochu naděje, protože 8. červen jako den otevření je pro nás strašný termín. Radím se s právníkem, naše pozice na náhradu škody je daleko silnější než dřív. Vzhledem k tomu, co nás uzavření každý den stálo, bychom se nechovali jako řádný hospodář, pokud bychom se nepokusili kompenzace získat,“ reagoval na rozhodnutí soudu Jan Boroš, manažer několika pražských restaurací, včetně dvou Potrefených Hus.

Vládní opatření se zpočátku řídila krizovým zákonem, později však kompetence přešly do rukou ministerstva zdravotnictví, které se řídí Zákonem o ochraně veřejného zdraví, který náhradu škod neumožňuje.

Vláda se nyní pravděpodobně bude muset znovu opřít o krizový zákon, pokud nebude chtít uvolnit dosavadní opatření, to znamená mimo jiné od pondělí úplně otevřít obchody lidem.

Obchod varuje před chaosem

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), který už dříve kritizoval rozhodnutí, kdy se vláda přestala řídit krizovým zákonem, teď žádá o promptní reakci, protože firmy jsou ve velké nejistotě.

Koronavirus v Česku

Lidé čekají ve frontě v Zítkových sadech v Praze před odběrovým stanem pro...
Jedna ze zdravotnic odběrového stanu pro testování kolektivní imunity vůči...
Odběrový stan pro testování kolektivní imunity vůči koronaviru v Kateřinské...

„Vláda musí ještě během dneška jasně říct, jak bude postupovat. V tuto chvíli musí všechna opatření přijmout podle krizového zákona se zpětnou platností, aby zlegalizovala tři týdny trvající protiprávní stav,“ uvedl pro iDNES.cz šéf svazu Tomáš Prouza.

Podle něj jsou dvě možnosti, co se stane od pondělí 27. dubna a po konci nouzového stavu 30. dubna. Buď padnou veškerá omezení, nebo vláda rozhodne o prodloužení nouzového stavu, Sněmovna to na mimořádné schůzi schválí a opatření zůstanou v platnosti s postupným uvolňováním dle plánu.

SOCR varuje, že při ukončení veškerých omezení by mohl nastat naprostý chaos. „Obchody jsou připraveny řadu opatření (dezinfekce, rozestupy, atd.) dělat i dobrovolně, ale bez dialogu s vládou to nepůjde,“ řekl Prouza.

Potvrdil také obavy ohledně požadavků firem na náhradu škod: „Firmám, které ještě nežádaly o státní pomoc, vzniká prostor pro žádost o náhrady škody a je otázkou, co se společnostmi, které nějakou státní pomoc již obdržely.“

Otázka, jak prokázat škody

Nejistota podnikatelů se momentálně vznáší i nad tím, jaké škody by po státu mohli požadovat. Žadatel o kompenzace na mzdy zaměstnanců v rámci programu Antivirus se ve smlouvě s Úřadem práce zavazuje, že jsou vyrovnány veškeré nároky na náhradu škody, pokud jde o škody z titulu zákonné povinnosti zaměstnavatele uhradit zaměstnancům náhradu mzdy nebo platu, který náleží zaměstnanci.

Může to být chápáno tak, že by dotyčný ztrácel nárok na náhradu části mzdy, kterou takzvaný kurzarbeit nepokryl. U nejvíce zasažených provozů, které musely v důsledku mimořádných opatření vlády zavřít (restaurace, hotely, fitness centra apod.), má zaměstnanec nárok na 100 procent mzdy a 80 procent z toho zpětně proplatí stát zaměstnavateli. V dalších případech je refundace nižší.

Objevily se však i spekulace, že by se vstupem do programu Antivirus podnikatel odstřihl také od veškerých dalších nároků, tedy například kvůli propadu tržeb apod.

Vyjádření právníka k situaci redakce iDNES.cz shání.

26. března 2020