Kdo nestihne postavit s nižší DPH, zaplatí o stovky tisíc navíc

  4:00aktualizováno  4:00
Kdo chystá nákup nového bydlení, měl by si pospíšit. Stejně tak ten, kdo otálí s postavením nebo rekonstrukcí toho stávajícího. Pokud se totiž zvedne sazba daně z přidané hodnoty (DPH), jak plánují politici, nové bydlení a opravy stávajících bytů a domů výrazně podraží.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Ilustrační foto | foto: Otakar GrusserMF DNES

"Je vyloučené, že by se po zvýšení DPH nezdražily nové byty. Ceny nemovitostí jsou nyní prakticky na dně a developeři pracují s výrazně nižšími maržemi než před krizí. Pokud se tak daň zvedne, nebudou ji moci rozpustit ve svých ziscích a zachovat ceny tak, jak tomu bylo při její poslední změně," uvedl Pavel Bláha, majitel stavební společnosti Bláha, která buduje byty a domy především v okrese Praha-západ.

Podnikatel očekává, že pokud se sazba DPH zvedne o deset procent, o stejnou část se zvednou i ceny bydlení. "Zvýšení si do cen promítnou samozřejmě i dodavatelé stavebních prací," dodal Bláha.

To potvrzuje i Pavel Smolka z realitně poradenské společnosti King Sturge. "U průměrného bytu v pražské novostavbě nyní představuje desetiprocentní DPH zhruba 360 tisíc korun. Po případném sjednocení DPH na 20 procent to bude 720 tisíc," říká analytik s tím, že tento krok by mohl ještě zbrzdit pomalu se vzmáhající trh bydlení. "Dalším dopadem by mohl být i příklon developerů k levnějším technologiím a méně kvalitním materiálům. Celkově by pro stavební obor bylo zvýšení DPH spíše negativem," dodal Smolka.

Zdraží developeři i stavebníci

Nižší, tedy desetiprocentní DPH se dnes vztahuje na nákup nových bytů, jejichž podlahová plocha nepřesahuje 120 metrů čtverečních, a na domy o podlahové ploše do 350 metrů čtverečních. Drtivá většina nových developerských projektů tyto limity splňuje.

Spodní hranice daně se ovšem týká i lidí, kteří si stavějí domy individuálně nebo si je nechávají stavět u specializovaných firem – do nižší sazby totiž spadají i stavební práce. Podíl práce v celkové hodnotě nového domu se přitom pohybuje od třiceti do padesáti procent. Dražší stavební práce by logicky zdražily i veškeré rekonstrukce starších domů a bytů.

Premiér Petr Nečas s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem chtějí vyšší sazbu DPH prosadit už od ledna příštího roku. Prozatím však není rozhodnuto, zda se toto datum podaří dodržet.

Kdo nestihne postavit dům nebo koupit nový byt s nižším DPH, ten se bude v budoucnosti podle Smolky více poohlížet po bydlení z druhé ruky. U něj totiž nový majitel už DPH neplatí, státu pouze odvádí daň z převodu nemovitosti, která prozatím zůstane na třech procentech prodejní ceny nebo ceny uvedené ve znaleckém posudku – podle toho, která je vyšší.

Začnou závody ve stavění?

Ještě předtím, než se hrozba vyšších daní na nové nemovitosti naplní, čekají odborníci zvýšený zájem o práce stavebníků. "Řada lidí se bude snažit pořídit bydlení co nejrychleji. Bude se tak opakovat situace z roku 2007, kdy měli lidé možnost pořídit byty s pětiprocentním DPH," říká Markéta Miková z King Sturge. Od ledna 2008 totiž vzrostla nižší sazba daně na devět procent. Zvýšený zájem o bydlení letos očekává i šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Stát chce být vzorem v elektromobilitě. Garáže má však plné „špinavých“ aut

Hyundai IONIQ Electric

Garáže ministerstev a státních podniků stále plní vozy se spalovacími motory. I státní úředníci mají podobně jako...

Svou práci dělá se zápalem jen třináct procent Čechů, tvrdí průzkum

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří svou práci dělají rádi, výrazně zvyšují produktivitu firmy – podle některých až o 20 procent. V...

ČNB do pololetí zadržela 743 padělaných bankovek, o třetinu méně než loni

Padělaná eura.

Česká národní banka zadržela v prvním pololetí letošního roku 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz