(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

  • 127
Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje stejnou výzvu jako v případě bytů – zkrátka chybějí. Za to, že se o volné kancelářské plochy vedou mezi firmami líté boje, může především rychlý ekonomický růst.

„Je třeba si uvědomit, že počet živnostníků v Česku atakuje hranici 600 tisíc, v posledních letech vznikal rekordní počet firem, skoro třicet ­tisíc za rok z celkového počtu přesahujícího 450 tisíc. Velký vliv na poptávku po komerčních prostorech má také prudký rozvoj logistiky a e-commerce, které jsou náročné na plochy,“ vysvětluje výkonný ředitel portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Sdílené kanceláře na vzestupu

Jenže zatímco ekonomika v posledních letech docela svižně rostla, nové administrativní budovy zůstaly kvůli zdlouhavým povolovacím procesům často jen na papíře architektů.

„Doba přípravy některých projektů se výrazně protáhla a jejich realizace se odkládají,“ popisuje Lenka Preslová, ředitelka obchodního oddělení Passerinvest Group.

„Teprve nyní dohání výstavba nových prostor deficit z minulých let,“ říká Petr Makovský z portálu Reality.iDNES.cz.

Bez MHD není zájem

Navzdory omezené dostupnosti nových kanceláří firmy ze svých požadavků na pracoviště pro své zaměstnance neslevují.

„Pro novou administrativní výstavbu je klíčová dobrá dopravní dostupnost jak autem, tak MHD, v Praze je prakticky nutností pěší vzdálenost od stanice metra. K nejdůležitějším faktorům souvisejícím s lokalitou patří i dostupnost služeb v okolí,“ uvádí Ondřej Micka, mluvčí developera Crestyl Group.

Důsledkem vysokých nároků společností v této oblasti je i to, že na trhu momentálně nejvíc chybějí prémiové kancelářské budovy. S tím se podle Štěpána Šatopleta ze společnosti JLL potýkají prakticky všechny lokality v Praze.

Kanceláře v Česku

Kvůli všeobecnému nedostatku kanceláří tak dnes musí zájemci o ně situaci řešit se značným předstihem a pronajmout si nové kanceláře ještě v době, kdy na stavbě vládnou bagry.

To vede k tomu, že se prakticky každý dokončený prostor okamžitě zalidní. „Téměř všechny kancelářské projekty, které byly dokončeny v období 2017 až 2018, jsou nyní obsazené,“ říká Kateřina Holická, leasingová manažerka AFI Europe.

Kvůli enormnímu zájmu rostou i ceny pronájmu těchto prostor. „Ve třetím kvartálu letošního roku jsme zaznamenali nárůst o­ pět procent,“ uvádí Radka Novak, vedoucí pronájmu kancelářských ploch ve společnosti Cushman & Wakefield.

Nájmy kanceláří nejspíš dále porostou

Majitelům administrativních budov tak současný boom dává zapomenout na pokrizové roky, kdy museli zájemce o své kanceláře lákat nejrůznějšími pobídkami. Ještě v roce 2014 či 2015 se například bez nájemních prázdnin nebo příspěvků na garáž nebo sklad lákali noví zájemci jen obtížně.

Nyní se situace otočila a majitelé či pronajímatelé tlačí na cenu. Že by se nůžky mezi představami pronajímatelů kanceláří a zájemců o ně zavíraly, nelze v nejbližší době očekávat – nájmy pravděpodobně dál porostou.

Letošní průzkum poradenské společnosti JLL ukázal, že Praha patří mezi pět evropských metropolí, u kterých je růst cen během dvou let téměř jistý.

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Recepty odborníků na řešení současné krize se rozcházejí. „Z našeho pohledu jednoznačně rychlým přesunem volných ploch do nabídky. Odhadujeme, že u stavebníků, správců bytových družstev nebo jednotlivců jsou stovky tisíc nevyužívaných metrů čtverečních, které se dají k pronájmu nabídnout takřka okamžitě,“ tvrdí za Bezrealitky.cz Meyer.

Alternativou mohou být také sdílené kanceláře. „Coworkingové prostory rostou jako houby po dešti a zabírají stále větší část trhu. Je tedy možné, že při vyčerpání tradičních kapacit se k němu společnosti uchýlí i v případě dlouhodobé nájemní smlouvy, stejně tak, jako se to již děje v zahraničí,“ říká Novak z Cushman & Wakefield.