Miroslav Kalousek slibuje jeden odvod na jednom formuláři u jednoho úřadu.

Miroslav Kalousek slibuje jeden odvod na jednom formuláři u jednoho úřadu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kalousek ve vládě uspěl s plánem na vznik daňového superúřadu

  • 165
Ministr financí Miroslav Kalousek získal podporu pro svůj plán, který považuje za jeden z pilířů daňové reformy. Vláda schválila vytvoření jednoho centrálního úřadu, který by sloučil výběr všech druhů daní, cel a pojištění.

V současné době totiž část těchto daní a poplatků inkasují finanční úřady, část správa sociálního zabezpečení, něco vybírají zdravotní pojišťovny, zbytek pak celní správa.

"Jsou zde tedy čtyři správci, kteří vykonávají čtyři často identické činnosti, zejména kontrolu," uvedl Kalousek.

Schválený projekt předpokládá vznik jednoho inkasního místa, kde by stát vybíral všechny typy daní, pojištění i cla.

"Přineslo by to obrovské administrativní úspory v podobě sloučení identických činností a úsporu i pro daňové poplatníky, pro které to bude znamenat jeden odvod na jednom formuláři na jednom místě," dodal Kalousek.

Firmám se projekt, který by se měl rozběhnout v roce 2014, zamlouvá. "Díky němu by se zaměstnavatelé vyhnuli odvodům na tři různé instituce a trojnásobnému každoměsíčnímu vykazování hrubé mzdy u každého zaměstnance,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Ministr chce vyjednat podporu i s opozicí, protože příprava jednotného úřadu se protáhne i do příštího volebního období. "Jde o projekt na pět let," říká náměstek ministra financí přes daně Peter Chrenko.

Právě před rokem ovšem vláda schválila, že od roku 2010 se sloučí daňové a celní úřady a mimo jiné se tak ušetří asi tři tisíce celníků a přes dvě miliardy korun. Po roce ale starý plán uložila k ledu a přišla s novým, ještě ambicióznějším zahrnujícím i pojištění.

Výsledné rušení pracovních míst je ovšem citlivé téma. Úředníci navíc dokážou zevnitř hodně změn bojkotovat. "Klidně proto nechám zpočátku 199 finančních úřadů a po sloučení výběru se doufám ukáže, že jich tolik není potřeba," nastiňuje opatrnější variantu náměstek Chrenko.

Užiteční celníci
Celníků je i po zrušení státních hranic stále skoro šest tisíc a více než výběr cel mají na starosti spoustu dalších věcí. Celníci váží kamiony, pomáhají policistům odhalovat drogy, hlídají a zkoumají dovážené diamanty, rostliny i zvířata, kontrolují nebezpečné odpady nebo nahlížejí do kamionů, zda mají "krabičku" na mýto. Od letoška mají na starosti i výběr ekologických daní.

Na zaplevelení celníků i daňařů spoustou dalších činností, které nesouvisí s jejich hlavní činností, což je získat příjmy do státního rozpočtu, poukázali i experti Světové banky. Odřezat je bude třeba i podle Chrenka. "Bylo to tak, že se celníkům vytvářely další pravomoci a stále to pokračuje. Na druhou stranu je škoda takový zdroj pracovní síly, jako je celník, nevyužít," říká náměstek.

Přesunout třeba kontrolu mýta a další věci z celníků na příslušné úřady může být problém. Bez lidí navíc si totiž úřady jen nerady práci přibírají.

Nový plán může brzdit i nedostatek peněz. Ty budou potřeba hlavně na modernizaci finančních úřadů, hlavně na počítačové a další systémy. Nynější návrh rozpočtu alespoň pro příští rok zatím s penězi na tento účel počítá. Na konci roku ale bude muset ministerstvo financí udělat revizi v nynější situaci nadhodnocených příjmů a je pravděpodobné, že všechny úřady budou muset více šetřit.

Měl by daně vybírat jediný úřad?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 10. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4038
Ne
Ne 240
,