V tržnici Sapa na vás byznys čeká i na toaletě. Nechybí tam nic

  14:20aktualizováno  14:20
Sapa aneb Malá Hanoj. Unikátní vietnamské město v srdci Evropy, kde by mohl člověk s trochou nadsázky strávit celý život. Alespoň tedy ten ekonomický, protože na obří tržnici nalezne pravděpodobně vše, co potřebuje.

Že čeští Vietnamci obchodují s oděvy či provozují večerky, ví každý. iDNES.cz se vypravil do Sapy hledat služby, o kterých se běžně moc nepíše a které jsou určeny hlavně ostatním členům komunity, jež nemá svou velikostí a soudržností ve střední Evropě obdoby.

Svět naleštěných limuzín

Vietnamci dávají rádi na obdiv své bohatství a úspěch. V nevzhledných kulisách bývalé drůbežárny se proto prohání obrovské množství luxusních aut. Jedno z nich právě dokonale čistí postarší pár, provozující ruční myčku. Kompletní umytí a vysmýčení interiéru vyjde na 300 korun. "Jezdí hlavně dražší auta, za hodinku máme hotovo," říká majitel.

Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. Auto vám umyjí...

Na provoz v ulicích Sapy dohlíží místní "policie". Vozy správcovské firmy Saparia křižují tržnici a nešikovně parkujícím autům neváhají nasadit botičku.  

Nejvíce "bouráků" stojí v řadě před kancelářemi nabízejícími pojištění, letenky či právní a poradenský servis, což je pravděpodobně pro místní Vietnamce ten největší byznys. Provozují ho "zasloužilí" členové komunity, kteří jsou v Česku nejdéle, a pak také mladí narození v tuzemsku, jelikož mluví dokonale česky.

Fotogalerie

Za poplatek minimálně 500 korun poradí novým přistěhovalcům, kde získat všechna možná povolení, jak na daně a kterak si nenaštvat české úředníky. Pobočky zde mají i pojišťovny a hlavně transferové společnosti typu Western Union, převádějící peníze vydělané v Česku rodinám do Vietnamu. Systém často funguje na komunitním způsobu důvěry, takže ten, kdo zrovna do staré domoviny letí, převeze peníze za mnoho dalších.

Ostatně pokud sháníte letenku do jihovýchodní Asie, koupíte ji v Sapě pravděpodobně levněji než jinde. "Záleží na sezoně," říká obstojnou češtinou jeden z prodejců. Zároveň však boří mýtus o skromnosti Vietnamců. "Provize jsou malé, my přitom také musíme z něčeho žít. Češi si myslí, že Vietnamci se spokojí s málem, ale někdy to prostě nejde."

Český křišťál doma potěší

Školku v Sapě však může leckterý český rodič Vietnamcům jen závidět. Funguje celý týden od rána do noci a v krásném a čistém prostředí tam můžou den trávit děti už od jednoho roku věku.

Poněkud netradičně ovšem v Sapě vypadá obchod s českým křišťálem. Pro Vietnamce je to totiž prestižní záležitost a ideální dárek pro rodiny ve staré domovině. "Teď obchody moc nejdou, největší zájem je před koncem lunárního roku, kdy vyráží hodně Vietnamců domů," říká majitelka a dodává, že se dobře prodávají jak malé "panákové" skleničky, tak obří křišťálové lustry.

Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. Český křišťál je ve...
Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. Funguje zde i...

Tržnice je také mediálním centrem Vietnamců z celého regionu. Sídlí zde redakce několika týdeníků, vycházejících v tisícových nákladech. Vydavatelská činnost má vůbec u českých Vietnamců bohatou tradici a svým rozsahem je v Evropě unikátní. Množstvím periodik předstihuje i Francii, kde žije Vietnamců šestkrát více.

Kromě obligátních nehtových studií, se kterými uspěli Asiaté i v ulicích českých měst, najdeme v Sapě i řadu kadeřnictví. "Nejvíce teď letí moderní střihy," vysvětluje sympatická majitelka jednoho z nich. Zákazníky nejdříve ostříhá, teprve pak se vlasy myjí a následuje masáž. Celkem zaplatí 300 korun a přijít mohou i bez objednání. "Práce je dost, je nás tu pět a stále je co dělat," pochvaluje si kadeřnice.

Zákoutí českých měst připomíná Sapa velkým množstvím heren. Pro Vietnamce je gamblerství velkým problémem a neřestí číslo jedna. Zatímco ženy s cigaretou či skleničkou alkoholu jsou v komunitě automaticky považovány za "lehké", nad ruletou se často scházejí i staré kamarádky.

Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. Vietnamci milují...
Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. Pánské i dámské...

Stánky s vietnamskou hudbou a oblíbenými karaoke CD doplňují knihkupectví s posledními knižními trháky i s naučnou literaturou. "Nejvíce se prodávají česko-vietnamské slovníky," prozrazuje prodavačka a ukazuje na celý regál jazykové literatury. Sortiment doplňují telefonní karty, které umožňují volat do Vietnamu za korunu za minutu.

Záchody s horoskopem

Byznys v Sapě představují i veřejné toalety. "Lidé chodí hlavně o víkendech, to se sem sjíždí Vietnamci z celého Česka a tržby jsou nejvyšší," říká zpoza okénka toaletářka. Za vykonání potřeby účtuje pětikorunu a zákazníci si u ní mohou vybrat i z velkého množství časopisů či oblíbených tištěných horoskopů.

Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. Každá plocha je pro...

Do uliček pošmourného tržiště vyloženě svítí výlohy svatebních salonů. Vietnamské nevěsty nosí klasické "evropské" bílé šaty, jejichž jednodenní vypůjčení vyjde na pět tisíc korun. Na nedostatek zákaznic si majitelka nestěžuje, u Vietnamek je totiž "život na hromádce" nemyslitelný a na tradiční svatbu se každá z nich těší. "Obvykle se vdávají ve třiadvaceti," podotýká.

Hned vedle pokuřuje skupinka mladých Vietnamců, kteří spolu mluví dokonalou češtinou absolutně bez přízvuku. Provozují nahrávací studio, kde si za 300 korun můžete natočit svůj song v profesionálních podmínkách. Vzadu je i fotosalon, jemuž dominují rodinné snímky s dětmi, které představují většinu byznysu.

Tržnice SAPA v Praze, kterou provozuje vietnamská komunita. (17. dubna 2012,...

Výpravu do Sapy zakončujeme v jedné z místních vyhlášených restaurací. Právě ty jsou totiž pro Čechy tím největším lákadlem proč obří tržnici navštívit. Vyloženě luxusní podniky střídají pouliční bistra či pojízdné stánky. Míst, kde se vaří autentická vietnamská kuchyně, totiž v Česku moc není a v kulisách jihovýchodní Asie může v Sapě každý za pár korun prožít nevšední kulinářský zážitek.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz