K problémům v Sapě přispělo i vedení tržnice, říkají mladí Vietnamci

  21:06aktualizováno  21:06
K problémům Sapy přispěla špatná komunikace vedení s médii i dlouhá doba, kdy se do areálu neinvestovalo. Uvedli to studenti, které pozvala společnost Člověk v tísni na setkání, jenž se této pražské tržnice týkalo. Zároveň uvedli, že Vietnamci v Česku rozhodně nejsou jen Sapa.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

O vietnamské tržnici Sapa v Praze se začalo mluvit poté, co ji řešil bezpečnostní výbor Sněmovny. Podle tvrzení policie a bezpečnostních služeb jsou v Sapě drogy, perou se tu peníze a dochází i k velkým daňovým únikům (více zde).

"Bývám v Sapě často a už tak rozeznávám tváře některých policistů nebo celníků, kteří se tam objevují pravidelně. Teď někdo řekne, že jsou tam takto velké problémy. To si o policistech, kteří jsou tam denně, myslí, že se tam flákají, že jsou všichni podplacení?" ptá se Pham Quoc Loc, kterého spolužáci znají jako Lubora.

On i jeho kolega David Tran Hoang přiznali, že mezi Vietnamci existují ti, kteří drogy prodávají, především marihuanu, či se zabývají prostitucí. Mluvili i o tradičním problému s padělky značkového zboží. Oba vysokoškoláci ale tvrdili, že se to týká jen menšiny, či dokonce spíše jednotlivců.

"V Sapě bývám pravidelně. Nevím, jestli jsem zaostalý nebo uzavřený, ale nic takového se ke mě nedostalo," řekl o problémech s drogami nebo praním peněz Lubor, který do tržnice vodí české kamarády, aby jim ukázal, že to není místo nijak životu nebezpečné.

Nemají žádné důkazy, aby něco takového tvrdili

Podle studentů neexistují žádné údaje o trestné činnosti v areálu tržnice, které by vedly k závěrům, jež zazněly po jednání bezpečnostního výboru Sněmovny. Jeho šéf František Bublan mimo jiné uvedl, že kontroly často nic neodhalí, protože jsou o nich Vietnamci dopředu informováni.

"Kdybychom o zátazích věděli, tak proč by si obchodníci nechali zabavovat věci, proč by je předem neschovali?" reagoval Lubor. Podotkl, že občas fámy o blížící se kontrole po tržnici kolují, ale většinou žádná nakonec nepřijde.

Za poslední tři měsíce zaregistroval asi šest nebo sedm kontrol. "Jsou to spíše menší akce a podle mě jsou efektivnější než ty obří, kdy se zavře celý areál," řekl.

Problém Sapy je i její vedení, myslí si studenti

Ze současné situace ale studenti neviní jen policii a tajné služby. Chyby udělala i společnost Saparia, které areál patří.

"Problémy  jsou podle mého názoru dané tím, že většina lidí ve vedení společnosti Saparia nebo těch, kteří se okolo vedení pohybují, je starší. Většinu naráží na jazykovou bariéru a nedokážou tak komunikovat s médii, či reklamními agenturami. Chybí tam mladší prvek," uvedl Lubor.

"Dlouhou dobu do areálu společnost Saparia nic neinvestovala, což přispělo k problémům jako byl požár a další," přidal další důvod David Tran Hoang. Zároveň ale upozornil, že už pět let existují plány na modernizaci tržnice.

David Tran Hoang zároveň upozornil, že Sapa nezastupuje Vietnamskou komunitu. "Už jen proto, že v Česku jsou další obří tržnice v Brně, Ostravě nebo v Chebu," připomněl.

Eva Pechová z Klubu Hanoi navíc připomíná, že Vietnamci nejsou žádná komunita. "Je to spousta lidí, kteří spolu vůbec nemusí souhlasit. Běžný Čech je ale tak vidí, a často je nevnímá jako jednotlivce," uvedla.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Najdete na iDNES.cz