Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Inspekce našla další přebalené potraviny, tentokrát v Bille a Tesku

  • 785
Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila další potraviny, u nichž prodejci změnili data spotřeby. Provinily se obchody Billa v Plzni a Přešticích a Tesco v Čelákovicích, Pardubicích a v Českých Budějovicích. Ve všech prodejnách přebalili lahůdkářské výrobky.

Inspektoři objevují problémy s prodlužováním dat spotřeby dnes a denně, letos jich je ale výrazně více. A i když řetězce slibují nápravu a zpřísnění kontrolních mechanismů, SZPI se dál setkává s dalšími a dalšími pochybeními.

"V uplynulých dnech identifikovala SZPI v prodejnách další téměř dvě desítky výrobků, jejichž data spotřeby byla pozměněna nebo byla překročena lhůta pro jejich prodej po nakrájení," uvedla inspekce na webu.

Datum spotřeby

Výraz "Spotřebujte do" uvádí datum použitelnosti potravin. Po tomto datu nesmí prodejce uvádět takto označené zboží do oběhu, a tedy ani prodávat spotřebitelům.

Zdroje: SZPI

V Bille v plzeňské Skupově ulici našli inspektoři čtyři pochybení. Prodejci o den posunuli datum spotřeby u salámů gurmán v zeleném pepři a chorizo extra, dále u šunky prosciuto a u hovězího masa v pepři. Původně se výrobky měly spotřebovat do 21. února, prodejce ale dobu posunul o den. V přeštické prodejně Billa bylo datum spotřeby uzených šprotů posunuto dokonce o tři dny - z 19. na 22. únor 2012.

Tesco se provinilo ve třech prodejnách. V Čelákovicích přebalili a tím prodloužili dobu spotřeby u jemných párků, v Pardubicích na Masarykově náměstí se totéž stalo s jaternicemi, kuřecím šunkovým speciálem a salámem primátor. V českobudějovické prodejně v ulici J. Boreckého inspektoři zaznamenali špatné datum spotřeby na salámu Kavalír se sýrem.

"Neoprávněné manipulace s daty spotřeby jsou závažným porušením příslušných právních norem i vnitřních předpisů prodejců," uvedla inspekce na svých internetových stránkách.

Kromě posouvání data spotřeby se však prodejny Tesco provinily také tím, že prodávaly masné výrobky déle než jeden den po jejich nakrájení. Konkrétně to bylo Mostě v Rudoltické ulici a v Praze v ulici U Edenu.

Chybu inspektoři našli ještě v pardubickém Kauflandu v ulici S. K. Neumanna. Prodejci tam klamavě označili výrobek Jihočeské AB jako máslo, a mimo jiné termizované sýry Javor nenabízeli odděleně od mléčných výrobků.

Obchodní sítě, u nichž kontroly v posledních dnech odhalily prodej klamavě označeného zboží, vědomá pochybení odmítají. Datum spotřeby u sýrů přelepoval například pražský Albert. Sýry byly plesnivé, protože obchod nalepoval nové datum spotřeby na výrobek opakovaně.

"Podle výsledků našeho vyšetřování se jedná o nedbalost a nepozornost. Rozhodně odmítáme domněnku o motivaci zaměstnanců, systém ani něco podobného neumožňuje," odmítla vědomé porušení norem Simona Caidlerová, mluvčí společnosti Ahold, která hypermarkety a supermarkety Albert provozuje. (čtěte více o případech přebalování potravin)