Země větrných mlýnu a tulipánů otevírá svůj pracovní trh. Ilustrační foto

Země větrných mlýnu a tulipánů otevírá svůj pracovní trh. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Holandsko vpustí na trh práce vědce i zemědělce

  • 5
Pracovní trh Evropy se Čechům pomalu ale jistě otevírá. Zatímco první dva roky mohli Češi pracovat jen ve třech státech bývalé patnáctky, nyní je jich už sedm. Tři další vpustí na svůj trh alespoň některé profese. Kromě Francie a Belgie se k nim od 1. června přidává i Nizozemí.

To od ledna 2007 avizuje i úplné skončení přechodných období. Do té doby mohou v Nizozemsku hledat práci profesionálové z oblastí zemědělství, vnitrozemské lodní dopravy, masného průmyslu a zpracování ryb, kovoprůmyslu a také vědci.

Vyřízení jejich pracovního povolení by nemělo trvat déle než dva týdny, informovalo ministerstvo zahraničních věcí. U ostatních profesí mají stále přednost domácí uchazeči.

Státy staré patnáctky se snaží držet o pracovníků z nových zemí dál kvůli tomu, že se bojí ohrožení svého trhu. Takové obavy jsou ale mnohdy zbytečné. Zvlášť v případě Čechů, kteří patří mezi ty, které možnost pracovat v zahraničí nijak výrazně neláká. Za prací zatím vyjelo zhruba třicet tisíc lidí z Česka.  - více zde

Kde mohou Češi pracovat?

Od května 2004
Velká Británie
Irsko
Švédsko
+ nové země EU s výjimkou Malty, ta uplatňuje systém automaticky vydávaných pracovních povolení
Od května 2006
Španělsko
Portugalsko
Řecko
Finsko
Částečné uvolnění pro nedostatkové profese
Francie

Belgie

Od ledna 2007
Nizozemsko - avizuje ukončení přechodných období
Mimo EU
Island - od května 2006
Zdroj: MPSV. Pozn: ostatní státy se zrušením přechodných období zatím nepočítají, Německo či Rakousko avizovaly ukončení až v roce 2011. Například Itálie ale několikanásobně zvýšila kvóty pro pracovníky z nových států
,