Majitel společnosti Lakšmí Mittal (uprostřed).

Majitel společnosti Lakšmí Mittal (uprostřed). | foto: ArcelorMittal

HN: Spor státu s Mittalem jde do finiše

  • 1
Největší současná mezinárodní arbitráž Česka, v níž majitel ostravských oceláren ArcelorMittal žaluje stát o téměř 20 miliard korun, zřejmě skončí už do poloviny roku. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Vyřešení mnohaletého sporu naznačili zástupci obou znesvářených stran.

Spor ArcelorMittalu a českého státu začal už v roce 2005. Mittal tehdy žaloval Česko za to, že byl vyloučen z privatizace železáren Vítkovice Steel. Ty se nyní přejmenovaly na Evraz Vítkovice Steel a ovládá je ruský kapitál.

"Když ve druhém čtvrtletí dojdeme ke smíru, lidé by neměli být překvapeni," prohlásil člen dozorčí rady ostravské ocelárny Vijay Kumar Bhatnagar, který má arbitráž ve firmě indického multimiliardáře Lakšmí Mittala na starost.

"Opravdu, můžeme to do prázdnin stihnout," uvedl Radek Šnábl, ředitel odboru ministerstva financí, který je pověřen řešením arbitráží, v nichž figuruje stát.

Loni v listopadu byla arbitráž na neurčito přerušena. Obě strany naznačily, že začnou pracovat na smíru. "Setkáváme se od té doby minimálně dvakrát za měsíc. Nesluší se, abych teď komentoval řešení - ale brzy dojdeme k nějakému závěru," uvedl Bhatnagar.

Podle Šnábla jsou nyní ve hře tři varianty řešení složité kauzy. "S největší pravděpodobností spor neskončí s tím, že budeme muset platit kompenzaci, již Mittal v londýnské arbitráži požaduje," říká. Místo odškodného 20 miliard korun ale může jít o kompenzace ve formě akcií firem, případně odpuštění jiných pokut.

Ve hře je i Osinek
ArcelorMittal například dostal od státu pokutu 2,7 miliardy korun za to, že údajně předražoval koks. Tu mu stát může odpustit. "Není to klíčový faktor pro celkový smír. Pokuta je totiž předmětem samostatného správního řízení," tvrdí podle deníku Bhatnagar. Podle Šnábla to však argument při jednání být může.

Další trumf má Šnábl podle HN v rukávu díky tomu, že jeho úřad vlastní ještě zhruba 11 procent akcií ArcelorMittalu. Ty zdědilo ministerstvo financí po zániku České konsolidační agentury. Do toho ještě vstupují vzájemné spory mezi společnostmi ArcelorMittal a Osinek.

Osinek je akciová firma ve stoprocentním vlastnictví MF, která se zabývá především financováním výroby některých firem - což dělala i pro Vítkovice Steel. "Je to propletenec různých kauz, podobně jako u Nomury," potvrdil Šnábl. "Ale už jsme se shodli se zástupci Mittalu na tom, jakou strukturu může výsledné řešení sporu mít, dodal bez dalších podrobností Šnábl.

Jednu arbitráž s Českem již ArcelorMittal prohrál. Koncem března rozhodl tribunál v Paříži, že nemá nárok na odškodné ve výši 5,8 miliardy korun, které Mittal požadoval za to, že mu Česko původně slíbilo ještě 14 procent akcií společnosti Nová Huť.