Velcí pražští zaměstnavatelé platí většinou nadprůměrně, mzdy navíc v příštím roce ještě zvýší

Velcí pražští zaměstnavatelé platí většinou nadprůměrně, mzdy navíc v příštím roce ještě zvýší | foto: Profimedia.cz

Hledám práci, proto mířím do Prahy

  • 30
Na průměrný pražský plat, který je nejvyšší ze všech regionů republiky, většina obyvatel metropole nedosáhne. Přesto sem míří za prací i lidé z širokého okolí. Lidé sem totiž odcházejí proto, že si od Prahy slibují lepší uplatnění.

Sedmadvacetiletá Slovenka Mariana Myslíková vystudovala v Bratislavě vysokou školu ekonomickou, domluví se anglicky a nyní pracuje v Praze v obchodě s oblečením.

Z východního Slovenska se do české metropole přestěhovala za prací před dvěma lety se svým manželem a dcerou. „Dopředu jsem neměla nic dohodnuté, šla jsem do toho úplně naslepo,“ říká žena, která nyní pracuje jako manažerka prodejny Zara.

Svým tehdejším rozhodnutím potvrzuje trend, že lidé do Prahy míří za prací, protože zde mají větší možnost uplatnění. Někteří se však nestěhují a raději dojíždějí. Život v Praze má totiž i svá úskalí. Obyvatelé české metropole například utratí ze svých platů více peněz za bydlení a dopravu.

Například okolí Vítězného náměstí v Dejvicích se každé ráno zaplní auty se středočeskými registračními značkami. Ze směru od Kladna a okolních obcí je jednoduché dostat se do metropole i díky příměstským autobusům.

Vidina práce táhne i bez nějaké jistoty
Představa života ve velkoměstě je lákavá a Mariana Myslíková přiznává, že se jí povedlo dobře uchytit. Práci hledala zhruba měsíc, její manžel tři týdny.

"Doma bych brala mnohem menší plat, navíc tam téměř nelze dobrou práci sehnat, i když máte vysokoškolské vzdělání a znáte jazyky," vysvětluje, proč se rozhodla pro Prahu.

Průměrný plat? "Jsem určitě nad ním, ale je hodně flexibilní. Záleží totiž také na tom, kolik zboží se v jednotlivém měsíci prodá," zmiňuje. Prahu považuje za "konečnou stanici", protože dcera začala chodit do první třídy a domluví se s kamarády. Ne všichni přitom dosáhnou na průměrný pražský plat, který je oproti tomu průměrnému českému vyšší zhruba o čtyři tisíce.

"V Praze a ve středních Čechách sídlí centrály největších společností a statisícové platy vrcholových manažerů platový průměr zvyšují," řekla analytička Markéta Šichtářová ze společnosti Next finance.

Nižší nároky snižují platy
Majitel stavební společnosti z Prahy 13 tvrdí, že vysoké průměrné pražské platy jsou příčinou přehnaných nároků zájemců o práci.

"Každý by chtěl třicet tisíc měsíčně, ale tolik já dát nemůžu. Takže pak mi nezbývá nic jiného, než si najímat zahraniční dělníky," říká podnikatel, který nechce zveřejnit své jméno.

"Nekvalifikovaní pracovníci jsou vytlačováni z trhu práce cizinci, kteří jsou díky kurzu koruny ochotni pracovat delší dobu za méně peněz," připouští zástupce ředitele pražského úřadu práce a šéf úřadu práce v Praze 3 Jindřich Kuda s tím, že největší poptávka je zde po pracovnících ve stavebnictví.

Cizinci však míří i do nejvyšších manažerských křesel. Příkladem je třeba Vincent Lefere, belgický šéf tradičního pražského podniku Pivovary Staropramen.