Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek) | foto: AP

Ať se Google a Facebook podělí s médii o příjmy z reklam, velí europoslanci

  • 26
Vydavatelé psaného slova by se měli dočkat stejné ochrany jako filmová či nahrávací studia. Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu v úterý schválil návrh směrnice o autorském právu, která mediálním domům mimo jiné přiznává právo na spravedlivý podíl za využití jejich autorských děl internetovými giganty, jako je Google nebo Facebook.

Tvůrci obsahu by měli mít nárok na poplatky od vyhledávačů, které ukázky z jejich autorských textů běžně zobrazují. „Založí se tím právo. Zda jej vydavatelé uplatní či ne, to bude jejich věc,“ řekl europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda, který výboru předsedá.

Pokud by se internetové společnosti s tvůrci obsahu na licenci nedomluvily, budou muset za řádky zaplatit. Změna se týká kromě vyhledávačů také sociálních sítí Twitter či Facebook, na nichž uživatelé články sdílejí.

Za obsah podíl na reklamě

Vydavatelům se tak dostane spravedlivějšího podílu za užití jimi vlastněného obsahu. Náklady na tvorbu obsahu totiž nesou vydavatelé, ale většinu příjmů ze související internetové reklamy spolykají technologické firmy, jako jsou zmiňovaný Google nebo Facebook. Původní návrh počítal dokonce s tím, že by internetoví obři platili za odkaz na původní zdroj článku, ale tento bod po úterním jednání europoslanci vypustili.

Europarlament by měl jako celek směrnici poslat k dalšímu jednání už v červenci, pak začne přetahovaná o její konečnou podobu se členskými státy Unie. „Tam můžeme očekávat ještě námitky a snahu o zpochybnění mandátu,“ míní Svoboda.

V některých zemích EU již proběhly individuální pokusy, jak problematiku řešit. V Německu zástupce tamních vydavatelů tiskovin (VG Media) usiloval o zpoplatnění odkazů ve vyhledávačích. Když ale Google pohrozil, že nebude na příslušná média odkazovat vůbec, vydavatelé se zalekli a ustoupili od svých požadavků. Ukázalo se tak, že ani země velikosti Německa na internetové obry sama nestačí. Proto se nyní politici snaží nastavit pravidla pro celou Unii.

Kromě férovějšího odměňování europoslanci doporučili, aby stránky jako YouTube nebo Ulož.to nesly zodpovědnost za zprostředkovaný obsah. Jinými slovy, měly by zodpovídat za videa či hudební skladby, které se na jejich serverech nacházejí. Dnes tuto zodpovědnost mají jen uživatelé, kteří mediální obsah na internet nahrávají.

Servery by nově měly nastavit automatický filtr, který autorsky chráněný obsah rozezná při nahrání souboru. „Není možné, aby se schovávali za tvrzení, že obsah nahrávají uživatelé, když je to platforma, která vydělává,“ uvedl parlamentní zpravodaj směrnice Axel Voss.

Kritici tohoto bodu poukazují na skutečnost, že malí zprostředkovatelé obsahu by si nákladný software nemohli dovolit. Ani ty nejlepší programy navíc nejsou přesné ­více než z šedesáti procent.