Firmy se brání dalšímu velkému růstu mezd

  9:01aktualizováno  9:01
Odboráři a nezájem lidí o práci tlačí firmy k vyšším mzdám. Letos se už průměrný plat přehoupl přes dvacet tisíc a za celý rok bude průměr zhruba 20 300 korun. Příští rok má ekonomika růst mezi pěti a šesti procenty a šéf odborů Milan Štěch prosazuje, aby firmy zvedly plat o sedm procent a více.
Letos může průměrná mzda za celý rok dosáhnout 20 300 Kč.

Letos může průměrná mzda za celý rok dosáhnout 20 300 Kč. | foto: David VotrubaiDNES.cz

O vyšších platech jsou ochotni se bavit v automobilce TPCA nebo v Plzeňském Prazdroji. "Nárůst mezd o sedm procent si představit dovedeme. Nebude se však jednat jen o mzdách, ale i o dalších podmínkách jako zaměstnaneckých výhodách nebo délce dovolené," říká mluvčí kolínské automobilky s 3000 zaměstnanci Matěj Matolín.

Naopak Česká pošta, druhý největší zaměstnavatel v zemi po Českých drahách, hodlá zvedat mzdy jen tak, aby reálně neklesly. Tedy aby pokryly inflaci kolem očekávaných tří procent.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria se s vyššími platy lépe vyrovnají kvetoucí obory jako automobilky a dodavatelé. Naopak textilní, papírenský a sklářský průmysl nebo pohostinství budou platy škrtit.

"Zvláštní kapitolou jsou platy ve veřejném sektoru. Zde znamená zvyšování platů problém pro státní rozpočet, a ten jich má i bez toho nepočítaně," dodává analytik.

Štěch zastupuje zhruba dva miliony z 3,3 milionu zaměstnanců. Všichni zaměstnavatelé se tím však pak řídí, protože už dva roky fungují vyšší kolektivní smlouvy pro všechny obory.

Letošní navyšování průměrné mzdy výrazně ovlivnila vláda. Ta zvedla dvakrát minimální mzdu na 7955 korun hrubého. Tím zvedla celou tabulku minim pro jednotlivé profese.

Zatím není jisté, jak to bude s minimální mzdou příští rok. Nyní se jedná o jejím zvýšení na 8200 korun, jak navrhovala Paroubkova vláda. Jejím hlavním argumentem bylo, aby vyšší mzda odtáhla lidi s nižším vzděláním do práce od sociálních dávek.

Firmy však namítají, že drahá místa se jim nevyplatí. Nynější ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS růstu minimální mzdy příliš nehoví. "Minimální mzda nesmí ohrozit vznik nových pracovních míst, a to bude základním kritériem pro rozhodování," naznačuje. V listopadu o tom bude jednat vláda.

Letos růst o osm procent
Letos poroste plat významně více, než odboráři požadovali, zhruba o osm procent. "Už letos nárůst neodpovídá růstu produktivity práce, ta je mezi 4 a 4,5 procenta," zdůrazňuje Jaromír Drábek, šéf Hospodářské komory v ČR.

Personalisté, kteří hledají lidi na obsazování tisíců volných míst, vidí růst mezd jinak. "Spíše máme problém s tím, že nikdo nechce pracovat a nepomáhá ani zvedání mzdy. Je to tragédie," říká Kristina Stiefelová z velké personální agentury Axial.

Loni byla průměrná mzda těsně přes 19 tisíc, letos může celoroční průměr dosáhnout až 20 300 hrubého. A příští rok to bude bezmála 22 tisíc, pokud vyjdou představy odborů.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Rezervační portály hotelů a lázní koupili Maďaři, přivedou do ČR víc cizinců

Ilustrační snímek

Nově bude rezervace pro pobyt v hotelech a lázních přes portály Hotel.cz a Spa.cz spravovat nový vlastník, maďarská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz