Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

České firmy koruny nechtějí, mezi sebou si stále častěji platí eurem

  5:10
Zatímco přijetí společné evropské měny se běžným lidem v Česku netěší příliš velké oblibě, tuzemské firmy to mají přesně naopak. Už více než pětina plateb tuzemským dodavatelů totiž probíhá právě v eurech. Uvádí to údaje České národní banky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Rostoucí podíl úhrad v eurech potvrzují i banky, například v České spořitelně to mezi firemní klientelou bylo loni 18 procent.

Jak ukazují výsledky Komorového barometru, aktuálního šetření Hospodářské komory ČR, které má MF DNES exkluzivně k dispozici, jedenáct procent firem pošle svým tuzemským dodavatelům více plateb v eurech než v korunách.

Zároveň platí, že čím větší firma, tím vyšší podíl plateb v eurech. Naopak, téměř tři čtvrtiny mikrofirem do deseti zaměstnanců hradí faktury výhradně v korunách. Anketa také ukazuje, že ve zpracovatelském průmyslu, který je pro ekonomiku klíčový, provádí alespoň část plateb svým dodavatelům v eurech 85 procent firem.

„Tlak na platby v eurech i mezi dvěma českými firmami od konce intervencí roste, protože firmy nechtějí nést riziko dalšího překvapení ze strany ČNB,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Řada firem podle něj pochopila, že pokud mohou mít podobnou část příjmů i výdajů v eurech, je to výhodnější než platit bankám miliony korun za zajištění kurzového rizika u bank.

Silní chtějí euro

Je běžné, že větší a silnější firmy tlačí na ty menší, aby spolu obchodovaly v eurech. Přesouvají na ně náklady na zajištění. V řadě oborů, například v obchodě, však eura nedostanou přímo od svých zákazníků, ale jejich dodavatelé je chtějí.

„Rostoucí počet firem požaduje nájemné za komerční nemovitosti v eurech, často se v nich hradí také velké investice do IT systémů a podobně. Příjmy z obchodu jsou však jen v korunách, takže tato nevyváženost – příjmy v korunách, část nákladů v eurech – obchodníkům výrazně zvedá náklady,“ říká Prouza.

„Firmy obchodují v eurech i v rámci zahraniční skupiny, konsorcia či v důsledku tlaku zahraničního věřitele. A také kvůli srovnatelnosti a přehlednosti průběžných hospodářských výsledků,“ uvádí hlavní analytička hospodářské komory Karina Kubelková.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk říká, že firmy, které mají v eurech více příjmů než výdajů – typicky exportéři – mají v zásadě tři možnosti, jak to řešit. Buď začnou víc nakupovat v eurové oblasti, ale to bývá dražší. Nebo si „předkoupí“ kurz, ale banky je většinou nepustí na více než 60 až 70 procent budoucích příjmů.

„Třetí možností je ‚šedý hedging‘, tedy dohoda na ceně v cizí měně s tuzemskou firmou, která má naopak větší potřebu eur než jejich příjem. Obě firmy ušetří za konverzi a vydělají na kurzu. Tato varianta má v poslední době rostoucí trend. Tyto smlouvy uzavíráme s dodavateli, u nichž se obrat pohybuje v milionech korun. Většinou se jedná o spediční služby, dodavatele energií a významných komponent pro výrobu motorů,“ říká Daněk, který zároveň vede firmu Atas elektromotory.

Firmy se však zároveň vracejí k zajištění kurzu v bankách. „Od konce intervencí vzrostl objem devizových zajišťovacích transakcí našich klientů čtyřnásobně,“ říká Tomáš Picek, manažer finančních obchodů pro firemní klientelu České spořitelny. Mimo jiné i kvůli očekávání, že koruna začne k euru opět posilovat. To se však zatím výrazněji neprojevilo.

Sázka na jistotu

Proti kurzovému pohybu se nyní podle údajů ČNB zajišťuje zhruba pětina firem. „Je to o pár procentních bodů více než v době kurzového závazku. Mezi exportéry je podíl firem ještě vyšší. Náš průzkum ukázal, že více než polovina,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Firmy naopak už nestojí tolik o úvěry v eurech, kterým přišly na chuť během intervencí, kdy ČNB uměle držela kurz nad 27 korunami za euro. Půjčka v eurech nenesla zbytečné riziko a díky nižším úrokovým sazbám byla často levnější než úvěr v korunách.

„Dnes se však úvěry v eurech opět prodražují kvůli riziku nejasného pohybu kurzu koruny – buďto mají větší náklady s úvěrem, nebo by musely investovat do zajištění kurzového rizika. Kdybychom u nás již platili eurem, tyto zbytečné náklady by firmám odpadly,“ říká Prouza.

„Ten, kdo chtěl a měl možnost využít levnějšího financování v eurech a byl zároveň ochoten podstoupit kurzové riziko po ukončení intervencí, tak eurové úvěry už načerpal,“ říká Horská.

Úvěry v eurech ale stále mohou dávat smysl pro firmy, které mají velkou část příjmů v eurech a z nich pak splácí úvěry. „Neztratí nic na konverzi měn a nemusí se vůbec zabývat vývojem kurzu,“ dodává ekonomka.

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Rozhodčí tribunál zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ

23. května 2024  22:38,  aktualizováno  22:55

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal...

Britské hraniční kontroly jsou neefektivní, miliardy přišly vniveč, hlásí úřad

23. května 2024

Zavedení hraničních kontrol ve Velké Británii po odchodu z Evropské unie se dlouho odsouvalo....

Firma se přela s Českou národní bankou, Soudní dvůr EU jí dal za pravdu

23. května 2024  14:58

Český zákon o podnikání na kapitálovém trhu není v souladu s evropským právem a zřejmě se bude...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...