Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

  17:23aktualizováno  17:23
Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka dala. Nevýhodné bankovní převody v cizích měnách jej dopálily natolik, že založil firmu, která to samé dělá mnohem výhodněji. Dnes má jeho virtuální směnárna TransferWise hodnotu desítek miliard korun.

Přes službu TransferWise lidé měsíčně převedou ekvivalent 89 miliard korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V roce 2008 dostal tehdy 28letý Estonec pracující v Londýně jako konzultant managementu štědrou vánoční prémii ve výši 10 tisíc liber (297 tisíc korun). V jeho domovské zemi byly tehdy vyšší úrokové sazby, proto se Kristo Kaarmann rozhodl peníze z britské banky převést na estonský spořicí účet.

„Zaplatil jsem 15librový poplatek (445 Kč) a peníze převedl. O týden později ale na estonském účtu bylo o 500 liber (14 836 Kč) méně, než jsem čekal,“ říká Kaarmann. „Zjišťoval jsem, co se stalo a uvědomil si, že jsem udělal hroznou hloupost,“ vzpomíná. 

„Bláznivě jsem čekal, že mi britská banka dá směnný kurz, který jsem vídal na Reuters nebo Bloombergu. Místo toho ale peníze přepočítala kurzem o 5 procent méně výhodným. Takhle prostě banky vydělávají, byla to moje chyba,“ vysvětlil pro BBC.  Byl na sebe tak naštvaný, že si slíbil, že přijde se způsobem převádění peněz do zahraničí, aniž by k tomu bylo zapotřebí banky.

Ze začátku nápad rozvíjel jen se svým estonským přítelem Taavetem Hinrikusem, který pracoval pro telekomunikační společnost Skype. Posílali si peníze mezi sebou. Hinrikus pracoval pro estonský Skype, takže dostával plat v eurech. Žil ale v Londýně. 

Kaarmann sice bral mzdu v britských librách, v Estonsku ale v eurech splácel hypotéku. Dvojice vymyslela jednoduché schéma, kdy každý měsíc stanovili směnný kurz zveřejněný na stránkách Reuters, který se nacházel v polovině hodnoty toho kterého dne. Kaarmann vložil libry na Hinrikusův britský účet a Hinrikus zas eura na Kaarmannův eurový účet. Oba dostali peníze v měně, kterou potřebovali a neutratili ani „haléř“ za skryté bankovní poplatky.

Brzo vybudovali ze svých estonských přátel - ať už žijících v zahraničí nebo těch, kdo se vrátili do Estonska - síť. A uvědomili si,  že si na směně mohou postavit byznys. V roce 2011 po získání příslušných povolení od britského finančního regulátora z Londýna spustili web TransferWise. Jeho uživatelé přes něj posílají platby do zahraničí s průměrným směnným kurzem a poplatkem půl procenta. 

Dnes služba funguje celosvětově, mezi investory projektu patří šéf Virgin Group Richard Branson a spoluzakladatel platební platformy PayPal Max Levchin. Na začátku však potenciální investoři projektu nevěřili.

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Podařilo se však získat malou investici od newyorského fondu IA Ventures. S nárůstem obchodování přicházely i další peníze. Podnik dosud získal investice za 305 milionů liber (9 miliard Kč).

Web a aplikace jsou dostupné v 50 zemích a 49 měnách, a dodnes je využily více než čtyři miliony lidí. Firma tvrdí, že přes službu každý měsíc projdou 3 miliardy liber (88,8 miliardy korun).

Loni firma vydělala 6,2 milionu liber (183,6 milionu korun). Předtím byla vždy kvůli expanzi v mínusu. Zaměstnává na 1400 lidí a její hodnota se odhaduje na 1,2 miliardy liber (35,5 miliardy korun).

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Všechna elektřina patří lidu. Corbyn chce znárodnit britskou rozvodnou síť

Chladící věže jaderné elektrárny Sasolburk

Předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn ve čtvrtek představil plán na znárodnění tamní rozvodné sítě. Podle...

Spojené státy ruší cla na ocel a hliník z Kanady, konec vyhlíží i Mexiko

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

USA do osmačtyřiceti hodin zruší cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady. Obě země to oznámily v pátečním společném...

Aruba, Barbados a Bermudy už nejsou daňovými ráji. Podvolily se tlaku EU

Na Cookových ostrovech rostou palmy místy přímo skrze plážové bungalovy.

Evropská unie vyškrtla karibské státy Arubu, Barbados a Bermudy ze své černé listiny daňových rájů, tedy zemí, které s...

Najdete na iDNES.cz