Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

I klábosení s finančním poradcem se bude muset nahrát a uložit

  8:44
Stát plánuje, že hráči na kapitálovém trhu budou muset povinně nahrávat a pět let uchovávat úplně všechny telefonické rozhovory s klienty. Finanční instituce, zprostředkovatelé a poradci však tvrdí, že je to zbytečné. Nahrávání a archivace podle nich bude jen znamenat náklady navíc, aniž by to přineslo větší ochranu klientů. ČNB si slibuje lepší dohled nad trhem.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Jde o zdánlivě nenápadnou změnu v zákoně, která ale může mít pro finanční zprostředkovatele devastující účinky,“ říká výkonný ředitel České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Jiří Šindelář. Nyní platná legislativa vyžaduje nahrávat hovory, při nichž zákazník dává pokyn k provedení nějakého obchodu či investice – například k prodeji či nákupu akcií.

Na změnu, která je součástí návrhu novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu a nyní míří na jednání vlády, tlačí zejména Česká národní banka. Slibuje si od ní usnadnění dohledu nad kapitálovým trhem. „Podpůrně má také význam pro vnitřní kontrolu, při sporech se zákazníky, a tedy při řízení rizik poskytovatelů investičních služeb,“ doplňuje mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Přísnější než Unie

Požadavky centrální banky jsou výrazně přísnější, než vyžaduje evropská legislativa. „V praxi by to znamenalo, že u společností, jako jsou Partners, budou nahrávány hovory několika tisíc osob bez ohledu na to, čeho se hovor týká, tedy zda je pracovní, či soukromý, a také jestli se týká, nebo netýká investic,“ říká ředitel právního oddělení Partners Stanislav Holeš.

Ať si mladí udělají banku sami, ty tradiční nestíhají držet krok

Podle současné praxe však většinou poradci po telefonu pokyny k obchodům obvykle nepřijímají. Konkrétní investice se domlouvají až na osobní schůzce, z níž se pak pořizuje papírový záznam.

„Stávající úprava vyžaduje nahrávat hovory, které se týkají investičních služeb zahrnujících přijetí, předání nebo provedení pokynu zákazníka. Nově se tato povinnost rozšiřuje na hovory týkající se všech investičních služeb poskytovaných zákazníkům,“ potvrzuje Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí.

„Ministerstvo financí se po pečlivém vyhodnocení přínosů a nákladů přiklonilo k názoru České národní banky, že taková právní úprava i za cenu vyšších nákladů přispívá k vyšší ochraně klientů,“ dodává Vojtěch.

Všetíčková z ČNB tvrdí, že příslušná evropská směrnice umožňuje členským státům, aby přijaly i přísnější národní úpravu. I na základě dnešního zákona lze podle ní dovozovat velmi široký okruh nahrávací povinnosti.

A dodává, že centrální banka z nahrávek v minulosti zjistila řadu pochybení, na jejichž základě odňala povolení investičním zprostředkovatelům, kteří pravidla jednání se zákazníky porušovali, případně uložila vysoké pokuty.

„Bez důkazů v podobě nahrávek by takový postup nebyl možný a poškozování zákazníků by pokračovalo. Zákazníky chrání i možnost lepší vnitřní kontroly poskytovatele investičních služeb,“ dodává Všetíčková. Zmiňuje například případy, kdy makléř v zákazníkovi vyvolává dojem, že investice vede ke snadnému zisku, přičemž zcela zamlčuje její rizikovost. Nebo když makléř vyvíjí na zákazníka časový nátlak či mu diktuje, jak vyplnit investiční dotazník, aby dosáhl na určité investice, které však neodpovídají jeho zkušenostem a znalostem. Případně když navozuje dojem, že primární úpis akcií je zaručenou investicí.

Nahrávání za miliony

Finančním institucím nejvíc vadí, že nahrávání bude stát hromadu peněz. „Lze odhadnout, že podle velikosti banky a rozsahu poskytovaných služeb se náklady mohou pohybovat od několika desítek až po nižší jednotky stovek milionů korun ročně,“ říká výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Data od klientů řeknou, jak lépe řídit, míní finanční ředitel pojišťovny

Pro banky taková částka představuje jen procenta ze zisku, a navíc už vše většinou nahrávají. Zprostředkovatelé či nebankovní obchodníci s cennými papíry budou muset podle kalkulace, kterou má MF DNES k dispozici, utratit za nahrávání přes polovinu svého hrubého zisku. V případě středně velké zprostředkovatelské společnosti se dvěma stovkami pracovníků jde zhruba o čtyři miliony korun ročně.

Další náklady podle Šindeláře vyvolá potřeba najmout pracovníky, kteří budou nahrané záznamy vyhodnocovat a třídit, zda se skutečně týkají investic. V tu chvíli vstupuje do hry také ochrana osobních údajů, protože poradce – samostatně výdělečně činná osoba – může po telefonu třeba rozebírat, kde a s kým byl v hospodě.

A finanční instituce také tvrdí, že změna je v rozporu s doporučením Světové banky, podle něhož by mělo Česko kapitálový trh spíše podpořit a nepřijímat požadavky nad rámec, který vyžaduje EU. Většina okolních států totiž takto přísně nepostupuje.

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Fialovy nebezpečné záměry. Příští vláda nevnímá souvislosti, píše Jiří Paroubek

Premium Z koaličního programu nové vlády nutně vyplývá nová zátěž pro veřejné rozpočty přesahující 80 miliard korun ročně....

V Česku vzniká robotický zedník, cihly klade čtyřikrát rychleji než člověk

Dělníkům na stavbách by mohli v budoucnu pomáhat roboti. Jednoho takového v současnosti vyvíjí experti z pražského ČVUT...

Ve Vietnamu leží bez využití hora hliníku za miliardy. Pomůže vyřešit krizi?

Hliníková krize. I tak se dá nazvat aktuální situace, kdy celý svět bojuje s nedostatkem i rostoucími cenami tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Růžový gel pro ženy? Drogerii dm vyplísnili v Německu za genderové stereotypy

Řetězec dm drogerie markt, který podniká i v České republice, získal v Německu anticenu Zlatý kůl v plotě. Jejím...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Některé firmy se k home office nevracejí. Vyhodnotily ho jako neefektivní

Premium Není zbytí. Některé podniky posílají své zaměstnance opět pracovat z domova. Návrat k home office ale plánuje méně...

Za zrušené adventní trhy vyšší náhrady. Ale čára se udělat musela, míní expert

Vláda kvůli covidu zakázala vánoční trhy a tak prodejci cukroví, ozdob a svařáku musí zavírat stánky jen pár dnů od...

Až 28 procent domácností nemusí mít na nové zálohy za energie, ukázal průzkum

Až 28 procent domácností zasažených ukončením činnosti některého z dodavatelů energií nemusí mít na nové zálohy...

Podvodníci nabízejí právní zastoupení lidem poškozeným krachem Bohemia Energy

Skupina Bohemia Energy důrazně varuje před pochybnými subjekty, které se objevily na trhu a slibují bývalým zákazníkům...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...