Bankovní řetěz proniká do účetnictví i mobilů

  14:02aktualizováno  14:02
Technologie blockchain, kterou proslavila především kryptoměna bitcoin, přestává být doménou podivínů, startupů a malých progresivních firem. Ve stále větší míře začíná nacházet cestu do tradičních bank. Blockchain podle všeho brzy pronikne i do mobilů běžných uživatelů, kteří technologii budou moci využít k placení či investicím.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Erste Group, do níž patří také Česká spořitelna, minulý týden zprostředkovala na své platformě první evropskou emisi dluhopisů právě prostřednictvím této technologie. Rakouský stavitel a provozovatel dálnic ASFiNAG získal díky tomu od finančních institucí dvacet milionů eur.

Celý proces podle Erste proběhl digitálně, bez paralelního tradičního postupu, kdy se využívá papírová dokumentace a fyzické podpisy. Blockchain umožnil zkrátit proces z několika dnů na sekundy.

Vedle dluhového financování se blockchain používá v bankovnictví také k financování obchodu. „Cílem je využít výhod sdílených dat pro vypořádání obchodů. Hovoří se i o použití blockchainu pro vypořádání operací finančních trhů, zde bývá zmiňována zejména Austrálie,“ říká Jan Lamser, spoluzakladatel akcelerátoru blockchainových projektů Adel.

„Blockchainová filozofie může být paradoxně užitečná právě největším firmám v tom smyslu, že může jejich procesy zpružnit a otevřít vnějšímu světu. U velkých korporací koncepční změny ovšem trvají typicky pomaleji a s řadou obtíží a porodních bolestí,“ říká Lamser.

Co je to blockchain

  • Blockchain, někdy také bločenka, je zjednodušeně řečeno decentralizovaná účetní kniha. To znamená, že databáze s nějakým druhem údajů (transakcí) není uložena na jednom místě, „u zdroje“, jako v tradičních případech.
  • Naopak, datové transakce se nacházejí na oddělených počítačích, které mezi sebou databázi sdílejí. V každém z nich je uložena kompletní či částečná zašifrovaná kopie blockchainu.
  • Díky tomu je obtížné zpětně transakce upravovat či falšovat. Na tom by musela, zjednodušeně řečeno, spolupracovat aspoň polovina uživatelů.
    l Struktura blockchainů je transparentní a ověřitelná, jednotlivé transakce musí potvrdit většina účastníků sítě.

Začínají však také vznikat řešení zaměřená na drobnou klientelu. Blockchain umožní například zajistit autenticitu elektronických dokumentů jako alternativu k elektronickému podpisu. Lidé, kteří se kolem blockchainu pohybují, mluví také o jeho využití ve státem spravovaných oblastech. Vždyť stát drží o občanech velké množství informací v řadě databází.

„Technologie blockchainu dozrála, už se o moc dál nemůže posunout. Je to podobné jako internet, který byl po technologické stránce vlastně dospělý na konci 90. let. V té chvíli začaly růst společnosti, které na jeho základě rozjely vlastní obchodní model,“ říká zakladatel společnosti XIXOIO Richard Watzke.

Podobný vývoj se podle něj nyní odehraje i v případě blockchainu, pro který se občas používá český ekvivalent bločenka. „Zajímá se o ni stále více firem. A stejně jako tehdy, hromada firem na tom přijde o peníze. Ale z těch, které to zvládnou, mohou vyrůst velké společnosti. Vzpomeňte, jak před dvěma desítkami let začínal Amazon či Google, jako malé startupy,“ dodává Watzke.

Právní řády nejsou nastaveny

Společnost XIXOIO nyní na blockchainu staví platformu pro investiční tokeny. „Je to vlastně digitální forma cenného papíru, něco jako nekonečný či plovoucí dluhopis. Firma díky němu získá kapitál a investor zase přímý podíl na zisku,“ vysvětluje Watzke. Kdyby spolu podepsali smlouvu, nemusí o tom nikdo vědět, díky blockchainu je však vše transparentní.

Výhodou tokenů je podle expertů široká možnost použití a v případě, že jsou promyšleně řešeny, praktičnost, rychlost a spolehlivost jejich používání. „Nevýhodu vidím v tuto chvíli v tom, že právní řády na tokeny obecně a použití tokenů pro financování nejsou vesměs nastaveny a připraveny, tím vznikají potíže a rizika,“ říká Lamser.

To je ostatně i případ Česka. Jak upozorňuje partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs Danica Šebestová, pokud se bude majetek vybírat od veřejnosti za účelem kolektivního investování, bude potřeba příslušné povolení od ČNB.

Centrální banka jako regulátor se však dosud nevyjádřila, jak na tokeny dopadne zákon o podnikání na kapitálovém trhu. „Například není jasné, jestli se na emitenty bude vztahovat úprava veřejné nabídky cenných papírů a prospektu. Právní posouzení bude záležet na tom, jestli security tokeny budou spadat pod definici investičního cenného papíru,“ říká Šebestová.

Kolem využití blockchainu ale dle Šebestové mohou vyvstat i další otázky, pokud jde třeba o ochranu osobních údajů a letošní novinku GDPR. Není například jisté, kdo je správce a zpracovatel blockchainových struktur a jak se bude řešit správně právo být zapomenut.

Často se tvrdí, že blockchain je nástrojem, jak se odpoutat od státu, který má pod palcem měnu. „Myslím, že je to spíše nástroj nesvobody. Je v něm všechno, každá transakce se do něj zaznamená, je naprosto transparentní. Díky decentralizaci se navíc nedá prakticky zfalšovat či zpětně upravovat,“ říká Watzke.

Fakta Co je to blockchain * Blockchain, někdy také bločenka, je zjednodušeně řečeno decentralizovaná účetní kniha. To znamená, že databáze s nějakým druhem údajů (transakcí) není uložena na jednom místě, „u zdroje“, jako v tradičních případech. * Naopak, datové transakce se nacházejí na oddělených počítačích, které mezi sebou databázi sdílejí. V každém z nich je uložena kompletní či částečná zašifrovaná kopie blockchainu. * Díky tomu je obtížné zpětně transakce upravovat či falšovat. Na tom by musela, zjednodušeně řečeno, spolupracovat aspoň polovina uživatelů. * Struktura blockchainů je transparentní a ověřitelná, jednotlivé transakce musí potvrdit většina účastníků sítě.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Recyklace se musí vyplatit. Část plastů končí kvůli nákladům na skládce

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Některé plasty se nerecyklují, protože by to bylo drahé. Končí na skládkách či ve spalovnách. Nejznámější z...

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,6 procenta, očekává OECD

Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel...

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpovídá to Organizace pro...

Najdete na iDNES.cz