Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podvodný e-shop zneužil slavnou značku, prodával neexistující zboží

  • 69
V hlavičce oficiální logo, na Heurece výborné hodnocení, slušná adresa v Českých Budějovicích. I přesto, že se při zběžném pohledu všechno zdálo v pořádku, skončili zákazníci e-shopu Miele Studio České Budějovice oklamáni. Doménu roky zavřené prodejny si totiž zaregistroval podvodník, který oklamal desítky lidí.

Miele Studio v Českých Budějovicích přestalo fungovat v roce 2016. Kromě kamenné prodejny mělo i e-shop, který za své fungování na srovnávači cen Heureka nasbíral několik desítek kladných recenzí. Když firma od formátu Miele Studií ustoupila, doménu nechala propadnout a její stránka na Heurece navždy „usnula“.

Na začátku listopadu se však náhle probrala. Pod původním oficiálním logem začal e-shop opět fungovat a nadšení zákazníci v něm (především díky vyhledávání na Heurece) opět nakupovali levné produkty. Lépe řečeno za ně pouze platili – zakoupených výrobků se nikdo z nich nedočkal.

Doménu původního e-shopu si totiž v polovině letošního roku zaregistrovala firma Benagro služby s. r. o., která nemá s výrobcem Miele nic společného. Zákazníky po objednávce automatickým e-mailem vyzvala k zaplacení a přestala s nimi komunikovat. Na e-shopu pak, přestože operovala pod logem a doménou Miele Studia, nenabízela žádné produkty této značky.

Falešný e-shop Miele Center České Budějovice, který podvedl desítky lidí

To však zákazníky od nákupů neodradilo. Pořizovali tam i zahradní techniku, televize nebo bojlery. „Ten e-shop několikrát zdůrazňoval, že prodává i jiné zboží než jen Miele,“ uvedl pro iDNES.cz Michal Šrubař, který na e-shop podal trestní oznámení. „Chvíli jsem hledal, jestli nabízí i něco Miele, ale neměl jsem na to čas,“ dodal. Za poslední týden se s ním spojilo několik dalších podvedených. S těmi teď koordinuje právní kroky.

Šrubaře samotného připravil e-shop o sedm tisíc, další měli podvodem přijít o částky kolem deseti tisíc korun. Celkově si podvodník podle odhadu poškozených měl přijít na více než půl milionu. Na e-shop nezávisle podali několik trestních oznámení, stížnosti eviduje i Česká obchodní inspekce.

Poškození dobrého jména

České zastoupení společnosti Miele se od e-shopu distancuje. „Nějaký podvodník si to dohledal, koupil a udělal e-shop, který s námi nemá vůbec nic společného,“ sdělil iDNES.cz obchodní ředitel Miele Petr Chlada. Na Heurece firma do hodnocení e-shopu vložila oficiální prohlášení, ve kterém mluví o nekalém soutěžním jednání. Společnost podvodníka navíc viní i ze zneužití dobrého jména a duševního vlastnictví.

„Nikdo z nás si (před lety) neuvědomil, že by tu doménu mohl někdo zneužít,“ dodal Chlada. Podobných zapomenutých domén se na internetu dají najít desítky.

Dům v Českých Budějovicích na Rudolfovské třídě, kde má oficiální sídlo společnost Benagro

O existenci falešného e-shopu se Miele se podle Chlady dozvědělo několik dní po jeho vzniku. Na centrálu firmy totiž volali podvedení zákazníci, kteří se dožadovali svého zboží. Firma okamžitě informovala Heureku, která podle Chlady jednala velmi rychle. I tak se však přes ni na e-shop dostalo mnoho lidí.

Rozezlení lidé pak volali i do oficiálního obchodu Miele v Českých Budějovicích, Miele Center. Ten se totiž nachází na českobudějovické Rudolfovské třídě, kde podle živnostenského rejstříku sídlí i společnost Benagro služby s. r. o. Během minulého týdne se jich podle jednoho z tamních zaměstnanců denně ozývaly desítky. E-shop fungoval zhruba deset dní.

Webové stránky e-shopu samotného jsou teď již zablokovány a telefon, který je uveden na Heurece a byl umístěný i na e-shopu, je hluchý. Na Rudolfovské třídě si Benagro opravdu pronajímá kancelář, podle správce budovy však většinou zůstává prázdná. Redaktoři iDNES.cz se jednatele společnosti, Michala Bendu, pokusili zkontaktovat, zastihnout se jim ho však nepodařilo.

Případem se v současnosti zabývá policie. Za podvod může provinilci hrozit i několik měsíců až let za mřížemi. Dosud však není jasné, jak bude případ právně kvalifikován. Zatím navíc není ani zjevné, zda jednatel Benagra o vytvoření e-shopu věděl. Kontaktní osobou byl totiž při registrování domény někdo jiný –  u regulátora byl uveden jistý Roman Benda.