Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ekonomové: Ještě tři roky růstu, pak přijde recese

  • 40
Světová i tuzemská ekonomika zpomalí růst, koruna bude stále posilovat a Čína může zničit ekonomiky asijských tygrů, třeba Jižní Koreje. To jsou prognózy ekonomů do konce tohoto desetiletí.

"Podle opakování cyklického vývoje z osmdesátých a devadesátých let čeká světovou ekonomiku recese v roce 2010," uvedl v pondělí v Praze hlavní ekonom ING pro rozvíjející se trhy Charles Robertson.

Podle něj má tedy světová ekonomika před sebou ještě přibližně tři roky růstu, který bude pravděpodobně pomalejší než dosud. Odhady ING počítají pro příští rok s necelým dvouprocentním růstem v zemích eurozóny, USA a v Japonsku, což odpovídá roku 2003. Mezi tím byla čtyři tučnější léta.

Česku by se mělo dařit lépe, Patria Finance očekává hospodářský růst ve výši 4,6 procenta. Optimismus spotřebitelských peněženek však bude krotit inflace.

"To je téma číslo jedna pro příští rok. Průměrná inflace by měla stoupnout z letošních 2,8 na 5,5 procenta," říká David Marek z Patrie.

Obavy vyjádřil také Miroslav Singer, viceguvernér České národní banky (ČNB), která se bude pokoušet držet ceny na uzdě. "Myslím, že ten pomyslný mejdan u nás už pomalu končí," uvedl k vývoji tuzemské ekonomiky a cen minulý týden pro MF DNES.

Samotným činitelem je silná koruna, která trápí exportéry, ale zlevňuje dovážené zboží a u tuzemských benzinek vyrovnává vysoké ceny ropy.

Podle ekonoma Vojtěcha Bendy z ING Wholesale Banking bude koruna posilovat až do doby, kdy přijmeme euro. "To je v nedohlednu, takže s výkyvy musí domácí výrobci dále počítat," dodává Benda. Podle něj se i nadále neobejdou bez kurzového zajištění, které však samo o sobě přispívá také k posilování měny.

Podle viceguvernéra ČNB Singera je euro možné přijmout nejdříve v roce 2012. Dříve to nejde udělat ani technicky kvůli pevně dané proceduře.

Na inflaci budou mít podstatný vliv rostoucí ceny potravin. Ty letos ve světě zdražily nejvíce za posledních pětatřicet let. "Doufejme, že je to problém letoška a situace se uklidní," říká Robertson.

Zároveň však upozorňuje, že svět má momentálně nejnižší zásoby obilovin od roku 1979. Zavinilo to sucho v Austrálii, která byla druhým největším světovým producentem, ale letos dodala na trh méně než polovinu obvyklého množství.

Koho zničí Čína
Při prognózách o světovém růstu hospodářství není možné opominout Čínu, která sama o sobě může lehce zahýbat průměrnými údaji.

O tom, zda se jí podaří udržet svůj více než desetiprocentní růst, Robertson z ING pochybuje. Podle něj záleží hlavně na dostupnosti surovin. "Růst Číny může také zničit průmysl jiných asijských ekonomik, například Jižní Koreje. Stejně jako Japonsko v osmdesátých letech nabouralo ekonomiku USA," dodává Robertson.

Dnes se Čína nachází v pozici, která odpovídá situaci Japonska v roce 1985.