Dluhopisy pro lidi za korunu jsou na cestě, vláda jim dala zelenou

  1:17aktualizováno  1:17
Na úrocích ze státních dluhopisů už nebudou vydělávat jen velcí investoři. Ke státním dluhopisům se dostanou i běžné domácnosti možná už koncem roku. Vláda schválila poslední potřebné změny zákonů, které jí ve vydání obligací pro občany bránily. Návrh však ještě čeká schvalování v parlamentu a podpis prezidenta.
V první fázi se ministr Janota chystá vydat obligace jen za několik miliard korun. Ilustrační foto.

V první fázi se ministr Janota chystá vydat obligace jen za několik miliard korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S dluhopisy pro lidi přišla už Topolánkova vláda, Fischerův kabinet je dotáhne a pravděpodobně i prosadí. "ČSSD tuto alternativní cestu prodeje státních dluhopisů podpoří," uvedl Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Podmínky stále nejasné

Jak budou parametry dluhopisů vypadat, rozhodne samo ministerstvo. Jisté je zatím jen to, že banky přijdou zkrátka, protože se na prodeji dluhopisů nebudou podílet.

Cenné papíry se s největší pravděpodobností budou prodávat přes pobočky České pošty a elektronicky přes internet. Každý zájemce si zřídí účet ve Středisku cenných papírů a bude si moci kdykoliv vyžádat výpis.

Cenný papír bude stát jednu korunu, ale povinný bude nákup minimálního množství – tedy například tisíce kusů. Jaký však ponesou úrok a jakou budou mít splatnost, zatím ministerstvo nerozhodlo.

"Parametry dluhopisů se budou odvíjet od situace na trhu v daném okamžiku," zopakoval již poněkolikáté ministr Eduard Janota. Podle dosavadních informací mají mít pevný úrok – tím se budou lišit od povodňových dluhopisů Špidlovy vlády, jejichž výnosy kopírovaly inflaci.

Janota uvedl, že náklady spojené s vydáním a správou dluhopisů si bude stát účtovat ve výši deset procent z výnosu obligace. Kdo bude chtít dluhopis odprodat před splatností, zaplatí poplatek – ministerstvo tak chce zamezit spekulacím.

Podle Pavla Makovce z fondu Arca Capital, který se podílel na přípravě dluhopisů pro občany ještě v NERV, by mělo už dnes ministerstvo vědět aspoň to, jestli půjde o dluhopisy s delší nebo kratší splatností. "Aby věděli, s čím to na trhu srovnávat," vysvětluje.

V první fázi se Janota chystá vydat obligace jen za několik miliard korun. "Letos chci zkusit malou cvičnou emisi, abych prověřil systém, ne abych získal velké peníze," vysvětlil v dřívějším rozhovoru pro MF DNES. Až se dluhopisy rozběhnou, mohlo by jít i o sto miliard korun.

Taková částka by pak chyběla na vkladech v bankách, kterým se proto myšlenka dluhopisů pro občany nezamlouvá. Je totiž pravděpodobné, že by lidé dali přednost bezpečné půjčce státu se slušným úročením před termínovaným vkladem v bance. Stát dnes platí velkým investorům, kteří kupují jeho dluhopisy v řádech miliard korun, kolem pěti procent ročně.

Pokud by jen o procento menší úrok platil lidem, bude to pro jejich peníze výhodnější než například termínovaný vklad nebo nechat peníze na spořicím účtu. Bankám by pak nezbývalo než nabídnout lepší zhodnocení vkladů.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz