Stát nabídne lidem dluhopisy s pevným „tržním“ úrokem na podzim

  5:29aktualizováno  5:29
Na stole ministra financí Miroslava Kalouska přistál konečný návrh odborníků, jak by mohly vypadat dluhopisy pro drobné střadatele. Zatím je jisté pouze to, že Kalouskův dluhopis si lidé budou moci koupit nejdřív na podzim. V každém případě za něj inkasují víc, než kolik získají za úroky u spořicího účtu od banky.
Dosud měli občané možnost koupit si přímo od státu jen povodňové dluhopisy.

Dosud měli občané možnost koupit si přímo od státu jen povodňové dluhopisy. | foto: Profimedia.cz

Jak moc na tom kupci vydělají, rozhodne ministerstvo těsně před jejich vydáním – chce si počkat, aby mohlo přijít s co možná nejvýhodnější nabídkou.

"Naším přáním je koncem třetího kvartálu rozjet první emisi. Ostatní záleží na tom, jaká bude situace v říjnu na trhu dluhopisů," uvedl náměstek ministra Eduard Janota.

S nápadem na dluhopisy pro občany přichází stát v době, kdy je stále dražší půjčit si peníze na finančním trhu a kdy podle kandidáta na funkci ministra financí Tomáše Uvíry hrozí letošnímu státnímu rozpočtu schodek až 200 miliard korun.

kdo vlastní české dluhopisy

Finanční instituce 72,4 %Vládní instituce 1,9 %Domácnosti 1,2 %Zahraniční vlastníci 22,8 %Ostatní 1,7 %

Pozn.: údaje k březnu 2009

Pramen: Ministerstvo financí

Dnes vynášejí české státní dluhopisy jejich majitelům v průměru pět procent. Pro státní pokladnu to při výši státního dluhu téměř bilion korun znamená zaplatit 50 miliard ročně jen na úrocích. Od občanů by si stát mohl půjčit o něco levněji – spekuluje se o výnosu čtyři procenta při pětileté splatnosti dluhopisu.

V každém případě by to mohlo být o něco víc, než dnes banky nabízejí na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Ty se hranici čtyř procent začínají pomalu přibližovat. Nemají jinou možnost než bojovat o úspory lidí, protože půjčování na mezibankovním trhu zamrzlo.

Stát nad nimi bude mít v soutěži o peníze v jednom navrch – za dluhopisy ručí vláda, a proto jsou málo rizikové.

Nový dluhopis pro každého

Dosud měli občané možnost koupit si přímo od státu jen povodňové dluhopisy. Ostatní státní bondy jsou pro domácnosti téměř nedostupné, nebo přinejmenším ne s tak zajímavým výnosem.

"Prodávají se v blocích, ne po jednom kuse. Makléři prodávají nejmenší balík například za 200 tisíc korun a za zprostředkování si strhnou jedno procento z výnosu," říká Miroslav Frajt z poradenské společnosti KZ Finance. Kvůli tomu drží občané jen procento státního dluhu.

Snáze dostupné dluhopisy přímo od státu by to mohly změnit. "V západní Evropě je běžné, že mají lidi nakoupeno tři až pět procent státních dluhopisů, v anglosaských zemích je to až 15 procent," říká Pavel Makovec z fondu Arca Capital, koordinátor expertní skupiny, která koncept dluhopisů pro občany připravovala.

Odhaduje, že když bude první emise úspěšná, do jednoho roku od startu těchto dluhopisů by si jich drobní střadatelé mohli nakoupit za 20 až 30 miliard korun. Ministr v demisi Miroslav Kalousek je optimističtější a hovoří až o 140 miliardách.

Hrozící odliv vkladů se bankám pochopitelně nelíbí. Nahlas to však neřeknou. Zřejmě budou usilovat o distribuci dluhopisů – pochopitelně za poplatek. "Kdo jiný by měl napomoci najít lepší způsob distribuce a ocenění dluhopisů než právě finanční domy," uvedl mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek.

Podle Makovce by mohl být zřízen na internetu investiční portál, na kterém si dluhopisy nakoupí každý, kdo zvládá počítačovou komunikaci a bude mít registrovaný elektronický podpis. Pro ostatní budou k dispozici prodejní místa, mluví se o pobočkách pošty, bank, RM-Systému nebo Czech Pointu.

Dluhopisy mají mít nominální hodnotu jedna koruna a budou se prodávat v balících minimálně po sto kusech. "Je to kvůli administrativnímu usnadnění. Pokud by si majitel nevyžádal každoročně výplatu úroku, výnos by byl automaticky reinvestován do nových dluhopisů a ty připsány na jeho účet," dodal Makovec.

Zbavit se dluhopisu před jeho splatností půjde. Podle návrhu je má odkupovat ministerstvo financí s určitým sankčním poplatkem za předčasné splacení.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz