Hůle: Stát po krachu Bohemia Energy selhal, lidé spadnou do dluhových pastí

  • 95
Koncem října se rozběhla tříměsíční lhůta pro dlužníky, kteří mají nesplacené dluhy u státu, obcí či jejich organizací. Finanční expert Člověka v tísni Daniel Hůle v Rozstřelu vysvětlil, jak oddlužení v rámci takzvaného Milostivého léta probíhá a jaké problémy lidé řeší. Komentoval také následky nedávného pádu dodavatele energií Bohemia Energy.

„Pokud lidé nevědí, kde mají exekuce, nejdřív je to potřeba zjistit a podat si žádost o lustraci v centrálním registru exekucí, to lze na Czech Pointu. Pak je potřeba poslat každému exekutorovi zvlášť doporučený dopis. Ve chvíli, kdy dlužník ví jaká je nezaplacená jistina a exekutor je informován, je to možné zaplatit. Exekutor pak musí exekuci zastavit a vydat usnesení, které dlužníka od dluhů osvobozuje,“ popsal Hůle postup, jak lze Milostivého léta využít.

Doporučený dopis lze podle něj vygenerovat na stránkách milostiveleto.cz , jako nejjednodušší komunikační kanál s exekutorem Hůle doporučuje e-mail. „Měla by to být adresa, kde je jméno a příjmení dlužníka,“ řekl.

Zdůraznil, že Milostivé léto neznamená odpuštění dluhu, ale pouze amnestii sankcí, jako jsou například náklady na právní vymáhání. „Toto příslušenství dluhu někdy tvoří až 200násobek dlužné jistiny. Například u nájmů byl sankční úrok 90 procent ročně, tam se ty dluhy dostaly do fáze, že je lidé nemají do konce života šanci splatit,“ uvedl Hůle.

Připojí se i Všeobecná zdravotní pojišťovna

Během Milostivého léta získávají dlužníci možnost zcela se zbavit dluhů – stačí zaplatit jistinu plus poplatek soudnímu exekutorovi ve výši 750 korun plus DPH, tedy 908 korun. Tímto se celý dluh i se všemi dosavadními úroky z prodlení i poplatky na vymáhání dluhu umaže.

Milostivé léto je i pro dlužníky VZP, oznámil šéf pojišťovny

ilustrační snímek

Podmínkou využití je, že dluh musí vést veřejnoprávní subjekt, případně firma, kde má takový subjekt většinový podíl. U soudních exekucí vedených soukromými exekutory Milostivé léto využít nelze. Stejně tak jako u exekucí vedených státem, což jsou například správní nebo daňové exekuce.

Podle Hůleho se účasti na Milostivému létě dosud bránila i největší tuzemská zdravotní pojišťovna. „VZP stavěla svůj názor na tom, že dluh z nezaplaceného pojistného i dluh z takto vzniklých penále jsou obojí jistiny. Naštěstí respektovaná soudkyně Kasíková vydala výklad, kde explicitně říká, že dluhy na penále jsou v tomto případě příslušenstvím a tedy se na ně Milostivé léto vztahuje,“ řekl. V pondělí VZP vydala prohlášení, že tento výklad akceptuje a nyní je podle něj otázkou, jak se k tomu postaví menší zdravotní pojišťovny.

Příspěvek na bydlení se musí zvednout

Dluhový expert Člověka v tísni rovněž komentoval nedávný pád společnosti Bohemia Energy, po kterém zůstalo 900 tisíc klientů bez dodavatele energie. Ujali se jich takzvaní dodavatelé poslední instance, kteří jim však v řadě případů vyměřili násobně vyšší zálohy na energie. To je podle Hůleho argument pro prodloužení Milostivého léta, jelikož stát selhal a další lidé mohou kvůli těmto výdajům spadnout do dluhových pastí.

Zkritizoval postup ministryně práce Jany Maláčové, která v této souvislosti představila dávku mimořádné okamžité pomoci. „Ta ale nebude využita na zálohy za energie, ale až na vyúčtování. Takže pokud si člověk na zálohy půjčí, zaplatí je a pak nebude mít nedoplatek, tak tu pomoc nebude moci využít,“ uvedl Hůle. Strategii spočívající v neplacení záloh a čekání na nedoplatek označil za absurdní.

„Stát se takto zbavuje nástrojů, které má a hází lidi přes palubu. A to se nám vrátí, protože od nového roku razantně stoupnou ceny energií dalším milionům odběrných míst. Stát naprosto jednoznačně musí teď změnit příspěvek na bydlení, aby normativní náklady pokrývaly ten skokový nárůst cen energií,“ řekl. 

,