Jádro se vrátí, soudí Drábová. Do vysoké politiky jít nehodlá

  16:00aktualizováno  25. října 13:56
Dlouholetá šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a nová zastupitelka Středočeského kraje Dana Drábová v pořadu iDNES.tv Rozstřel řekla, že nemá ambice jít do vysoké politiky. Expertka na jádro si ani nedokáže představit sebe v pozici lobbistky. Jádro podle ní časem opět získá na oblibě.

Dana Drábová vystoupila v novém pořadu iDNES.tv s názvem Rozstřel, otázky jí pokládala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová.

Diváci a čtenáři portálu iDNES.cz se Dany Drábové ptali na její budoucí roli v politice, na fungování krajů nebo na to, jak by se cítila coby první česká prezidentka.

Fotogalerie

Na dotaz, zda uvažuje o tom, že by stranu STAN, jíž je tváří číslo dvě po kolínském starostovi Vítu Rakušanovi, podpořila i v boji o Sněmovnu, odpověděla: „To bude velká otázka. Nesmí vzniknout dojem, že chci kandidovat do parlamentu. Nemíním to udělat, jednoznačně a tvrdě říkám ne,“ uvedla žena.

Jaderná fyzička, starostka obce Pyšel a novopečená krajská zastupitelka Dana Drábová sedí v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost od roku 1999. Jako znalkyně poměrů ve firmě ČEZ by proto mohla mít dobrou výchozí pozici i pro „kariéru“ na druhém břehu, ze kterého by mohla hájit zájmy soukromých firem. To však odmítla podobně vehementně, jako své možné angažmá ve vysoké politice: „Nechci být lobbista. Má to takovou konotaci, že nic takového dělat nechci,“ uvedla.

Na výstavbu jaderných zdrojů se dívá pragmaticky. Podle ní se musí řešit už nyní s dostatečným předstihem, aby se ČR nedostala do pozice Velké Británie, která nové zdroje staví pozdě a za vysoké ceny. Je také přesvědčena, že klesající popularita jádra je jen dočasná. „Myslím si, že se popularita jádra vrátí,“ uvedla Drábová a doprovodila své přesvědčení analogií o tom, jak si člověk podmaňoval oheň. „Jaderná energie je takový prazdroj všech energií ve vesmíru a doba jejího využívání teprve přijde,“ uvedla.

Špatná údržba elektráren

Drábová se vyjádřila nelichotivě k takzvané „kultuře bezpečnosti“ společnosti ČEZ, v hovorové mluvě ke zpackané údržbě, která zčásti stojí za výpadky jaderných elektráren. Na Dukovanech například nebyla v pořádku část svarů a elektrárna kvůli tomu musela odstavit několik bloků. Škody šly do miliard korun.

Šéfka jaderného úřadu situaci přičítá stavu, kdy v managementu ČEZ mají převažující slovo ekonomové a právníci nad techniky. „Údržba není ideální... Párkrát jsme upozornili na to, že zaměření ekonomicko-právní může být dlouhodobě nepříznivé vzhledem k tomu, že je živí elektrárny a těm je třeba velmi dobře technicky rozumět,“ řekla.

Drábová v nedávno konaných krajských volbách kandidovala na druhém místě kandidátky Starostů a nezávislých ve Středočeském kraji a stala se tváří jejich kampaně. Získala 11 592 preferenčních hlasů a byla zvolena krajskou zastupitelkou. Oblíbená novopečená krajská zastupitelka šla do klání o voličské hlasy pod přezdívkou jaderná baba.

Dana Drábová vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Působila v několika státních úřadech. Od roku 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, kde vystřídala Jána Štullera. V říjnu 2014 jí český prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy I. stupně.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Televizní skupina Prima má nově stoprocentního majitele, ovládl ji Zach

Logo TV Prima

Televizní skupinu Prima zcela ovládl podnikatel Ivan Zach. Jeho firma THR Media totiž od Vladimíra Komára koupila 75...

Obce v Česku hospodaří velmi dobře, excesy jsou minulostí, tvrdí analýza

Na opraveném náměstí ve Dvoře Králové nad Labem se podle pravidel Evropské unie

Ministerstvo financí si letos poprvé posvítilo na obce, které nehospodaří odpovědně. Ze tří, které formálně neplnily...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Najdete na iDNES.cz