Cukr jde na odbyt. Má podražit

  • 3
V obchodech je v těchto dnech velký zájem o cukr, který by měl na podzim zdražit o několik korun za kilogram. "Zvýšený zájem o cukr je způsoben převážně opožděním zavařovací sezony," míní mluvčí společnosti Ahold ČR Kateřina Černá.

Mnoho cukru podle ní také vykupují včelaři, kteří nyní zazimovávají včely, dále vinaři a jiní drobní pěstitelé. „O hysterii, kterou jsme zažili na jaře, však rozhodně mluvit nemůžeme,“ podotkla.

Obchodní řetězce tvrdí, že ceny cukru rostou kvůli vyšším nákupním cenám od dodavatelů. České cukrovary po vstupu do EU už nemohou nakupovat řepu za tržní ceny, ale za ceny určené Bruselem.

Akční leták Albert

Nakupujete rádi v prodejnách Albert Hypermarket nebo Supermarket?

Aktuální leták Albert Hypermarket i leták Albert Supermarket a všechny nejlepší nabídky z letáků vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Víte, kde je vaše nejbližší prodejna Albert?

„Zájem o cukr je značný,“ řekl manažer komunikace řetězce Delvita Petr Uchytil. „Delvita má ještě staré zásoby, které se však rychle krátí,“ dodal. Delvita ceny cukru ještě ve čtvrtek držela na 21,90 korun za kilogram, což je řadilo mezi nejlevnější na trhu. „Do budoucna plánujeme upravit cenu na obvyklou hladinu na trhu, která je nyní o několik korun vyšší,“ uvedl Uchytil.

Ahold v prodejnách Hypernova a Albert od března postupně zvyšoval ceny ze 17,90 až 18,90 korun na nynějších 23,90 korun za kilogram. „Ceny zvyšujeme kvůli dražší nákupní ceně cukru od dodavatelů. Nějaký čas jsme dokonce cukr prodávali pod cenou,“ říká Černá.

Ceny cukru podle jejího názoru na podzim dále porostou, konečnou cenu vidí na 26 až 30 korunách. „Cukr bude k dostání mezi 25 a 30 korunami za kilogram,“ prohlásil tento týden v televizi také generální ředitel Cukrovarů TTD Oldřich Reinbergr. Zvýšení spotřebitelských cen cukru potvrdil i mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

Ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Jiří Krouský upozornil na to, že zdražení se postupně promítne do všech cukrářských výrobků. Zdraží i čokolády nebo nápoje. Pro zemědělce je však zdražení dobrou zprávou. Vydělané peníze použijí na zvýšení mezd a nákup strojů.

Zemědělci až do této doby prodávali řepu cukrovarům za tržní hodnotu, která se průměrně pohybovala kolem 900 korun za tunu. Po vstupu do EU ji musí cukrovary vykupovat za 1470 korun za tunu, což je téměř padesátiprocentní zvýšení.