Ctižádostivý na kurtu i v byznysu

  23:36aktualizováno  23:36
Co zvládali někteří tenisté díky vrozenému talentu, musel dvoumetrový Milan Šrejber, přezdívaný Šlahoun, dohnat tvrdou prací. "Nebyl nadaný od boha, ale byl velmi ctižádostivý. Denně trénoval několik hodin a spát chodil úplně vyčerpaný," říká bývalý osobní trenér a kamarád Vladislav Šavrda.

Už během tenisové kariéry, jejíž konec uspíšily problémy se zrakem, se připravoval na podnikatelskou dráhu. "Když jsme jezdili po světě a jiní tenisté sledovali televizi nebo nakupovali džíny, tak Milan kupoval knihy o ekonomice a burze," říká Šavrda. Bývalý tenisový šampion Jiří Hřebec k tomu říká: "Byznys ho hodně bavil a bylo jasné, že se na něj vrhne."

Od roku 1992, kdy s podnikáním začal, prošel Šrejber téměř třicítkou firem. Ironií osudu je, že jedna z těch, které šéfoval, se jmenuje Pankrác. Ve vazební věznici téhož jména dnes sedí Šrejber kvůli podezření, že ze spravovaných fondů sám sobě prodal výhodně akcie, a podílníky fondů tak připravil o 14 milionů korun.

Tento víkend skončil ve vazbě i kvůli tomu, že soudnímu líčení se úspěšně vyhýbal déle než rok. Na čtvrteční líčení však zřejmě počká ve vazbě.

Vyřídit pětimilionovou kauci totiž podle soudních úředníků nestihne. Na někdejšího pokořitele Borise Beckera nedají kamarádi z kurtů ani dnes dopustit, někteří bývalí obchodní partneři však na doby společného podnikání vzpomínají neradi.

"Rozešli jsme se ve zlém. Milan šel urputně za svým cílem být úspěšným podnikatelem a už tehdy dělal podobné věci, za které je dnes souzen," vzpomíná Jiří Schwarz, bývalý spoluvlastník společnosti Šrejber Tenis Investing, kterou se Šrejbrem založili v roce 1992.

I přes dřívější spory Schwarz uznává, že fondy z první vlny byly poměrně úspěšné. "V té době se totiž ještě spravovaly ve prospěch podílníků. Vždy poukazoval na to, že fondům propůjčil své jméno, a hodně dbal o to, aby to nemohlo být použito proti němu," říká.

Přátelé z kurtů si možnost, že by je Šrejber okradl, vůbec nepřipouštějí. "Většina tenistů si kupony dala k Milanovi a všichni byli s výnosy spokojeni. Na knížku připadlo i několik desítek tisíc," uvedl bývalý trenér daviscupového týmu Pavel Korda.

Zarputilost z kurtů si Šrejber přinesl i do světa financí. "Byl to člověk, který se v obchodních záležitostech velmi rychle učil, byl schopen se v krátké chvíli zkoncentrovat a podat dobrý výkon," tvrdí Schwarz.

Zatímco tenisovou kariéru začínal prakticky od nuly, do světa financí přišel s třiceti miliony korun, které sportem vydělal. Úspěšně začal svůj majetek zvyšovat, dokonce tak, že si mohl dovolit poskytnout Občanské demokratické straně sponzorský dar sedm milionů korun.

Tato skutečnost se však stala jednou z nejčernějších kapitol jeho života. Peníze totiž na účtu ODS přistály měsíc poté, co Klausova vláda prodala Třinecké železárny firmě Moravia Steel, kde byl Šrejber předsedou představenstva. Dar byl přitom několik let kryt jménem fiktivního dárce a na privatizaci oceláren zůstal stín možné korupce.

V poslední době se Šrejber dlouhodobě zdržoval ve Spojených státech. Když byl v Praze, zašel občas s tenisty do legendárního hostince u Zlatého tygra. "Šrejber sem dřív občas zašel. Tenisté sedávají támhle v rohu, v průměru dají tak pět až šest piv," řekl výčepní od Tygra.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz