Bude Bohuslav Sobotka vládnout státní kase i po volbách? Ilustrační foto

Bude Bohuslav Sobotka vládnout státní kase i po volbách? Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MF DNES

ČSSD i ODS: Zrychlíme růst, snížíme nezaměstnanost

  • 375
Růst HDP trvale kolem pěti procent, snížení nezaměstnanosti na šest procent a euro v roce 2010. To jsou tři ze základních bodů ekonomického programu sociálních demokratů. ODS jde ještě dál. Slibuje růst až 7,5 procenta, míru nezaměstnanosti pod pěti procenty, euro zatím odkládá na neurčito.

Přejít na volební speciál

Dvě hlavní politické strany se pár měsíců před volbami předhánějí, jak nalákat voliče. Kromě slibů nižších daní, podpory rodinám a podnikatelům nezapomínají strany na vychválení vlastních úspěchů a tomu adekvátní kritice politického rivala.

ODS se nelibí hlavně to, jak sociální demokraté hospodaří s veřejnými penězi. Vlastimil Tlustý kritizoval utrácení ministra Sobotky: "Málokdo ví, že i ze státního dluhu se platí úroky," uvedl. Jen na nich prý Česko letos zaplatí téměř čtyřicet miliard korun.

Sociální demokraté naproti tomu ve svém volebním programu vlastní hospodaření chválí. "Nadále budeme snižovat tempo zadlužování a udržovat nízký podíl veřejného dluhu k HDP," píše se ve volebním programu ČSSD.

Tlustý vyčíslil dluh na 850 miliard korun. ODS slibuje, že s jejím programem reforem jej bude schopna za sedm let začít splácet. - více zde

ČSSD takové ambice nemá. Jejím cílem je přijmout euro v roce 2010 a v otázce veřejných financí se tedy zaměřit zejména na splnění konvergenčních kritérií.

Progresivní versus rovná daň
Podobně se obě strany rozcházejí i v hodnocení daňové situace v Česku. ODS tvrdí, že v posledních letech daňové zatížení rychle stoupá a celkové daňové zatížení je čtvrté nejvyšší v Evropské unii. ODS proto navrhuje rovnou patnáctiprocentní daň.

"Mýtus, že naše vláda chce jen zvyšovat daně, se ukázal jako zcela lichý," chválí se sociální demokraté. "Naopak, zdanění firem a soukromých osob za současné vlády klesalo nejvýrazněji v celé naši novodobé historii," uvádějí ve svém programu.

Plány ODS sociální demokraté kritizují. "Navrhujeme panu Tlustému, aby rozmístil kasičky na každém nároží, aby tam chudší mohli přispívat na ty bohatší. To by totiž mělo stejný efekt jako rovná daň," vzkázal Jiří Havel po představení reformy.

Hra s čísly nic nemění na faktu, že po změně daňového systému volají i ekonomové. Nekritizují ani tak výši daní jako jejich strukturu. Shodují se, že je třeba upravit zejména vysoký podíl přímých daní. Právě podle nich se totiž rozhodují firmy, v jaké zemi zakotví.

CO SLIBUJE ČSSD
* růst 5 % HDP
* nezaměstnanost v roce 2010 6 %
* euro v roce 2010
* rodičovský příspěvek 10 tisíc korun
* plošné vyplácení přídavku na děti s tím, že nebudou nikomu bránit, aby se přídavku vzdal, pokud " je přesvědčen, že ho jeho sociální situace nevyžaduje"
* průměrnou mzdu nejméně 26 500 Kč
* důchod ve výši 70 % čistých příjmů před penzí
* progresivní zdanění fyzických osob
* zjednodušení systému daní právnických osob
* zavedení majetkových přiznání
* dokončení zavedení registračních pokladen

CO SLIBUJE ODS

* růst 6 % - 7,5 %HDP
* nezaměstnanost v roce 2010 poloviční, tedy cca 4,5 %
* euro až po ozdravění veřejných financí
* státem zaručený příjem 6000 Kč, který se ale snižuje s rostoucím platem
* rovnou daň ve výši 15 %
* roční daňové prázdniny pro živnostníky
* sjednocení DPH na 15 procent s výjimkami na potraviny či léky, snaha prosadit na tyto výjimky nulovou daň
* zrušení registračních pokladen
* vyrovnaný rozpočet v roce 2013
,