Český Krumlov, oblíbená  turistická destinace

Český Krumlov, oblíbená turistická destinace | foto: Petr Lundák, MAFRA

Nejbohatší turisté se stále nevrátili a cestovní ruch už čeká další útlum

  • 52
Letošní léto přineslo hoteliérům a zaměstnancům v cestovním ruchu po dvou sezonách útlumu alespoň na chvíli pocit plných pokojů a restaurací. Ve srovnání s rekordním létem 2019 bylo to letošní jen o tři procenta slabší. Ne vše se však v cestovním ruchu vrátilo do předcovidových období. Především stále ještě nepřijížděli zahraniční turisté v počtech, na které byli čeští podnikatelé ve službách zvyklí.

Zejména v Praze ve srovnání letošního léta a posledního předcovidového roku chybělo přes půl milionu zahraničních hostů. To ve srovnání dat Českého statistického úřadu znamená stále ještě čtvrtinový výpadek návštěvníků z ciziny.

Podobná situace byla i na českých horách, což se odráží i ve statistikách příjezdů turistů do jednotlivých krajů. O sto tisíc zahraničních turistů ubylo v Jihočeském kraji proti 228 tisícům letních návštěvníků v roce 2019, desetitisícový propad na 84 tisíc pak zaznamenal Královéhradecký kraj.

Obsazenost na obvyklých číslech nebo těsně pod nimi hlásí například hotel Harmony ve Špindlerově Mlýně. Naopak v září už se projevil patnáctiprocentní meziroční pokles. „Je vidět absence zahraničních turistů. My jsme září měli obvykle doplňované seniory z Německa. Ačkoliv se to nezdá, máme informace od německých cestovek, že tato skupina v současnosti necestuje kamkoliv na Východ kvůli obavám z konfliktu na Ukrajině,“ řekla MF DNES obchodní manažerka hotelu Jitka Hronešová.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je ovšem nutné letošní léto hodnotit jako zásadní oživení, přestože cestovní ruch předkrizových hodnot stále nedosahuje. Například pražské čtyřhvězdičkové hotely měly od ledna do září průměrnou obsazenost 54 procent proti 78 procentům za stejné období v roce 2019. Na rozdíl od obsazenosti se ale už na hodnoty roku 2019 vrátily průměrné ceny. Ty nyní podle statistik STR Global dosáhly 95 eur na pokoj proti 93 eurům v roce 2019.

Covid dopřál luxus i Čechům

Vyprázdnění hotelů od zahraniční klientely, kterou do značné míry suplovali hosté z Česka, způsobilo i jeden docela zajímavý, i když pomíjivý jev. Během covidového výkyvu si dopřálo ubytování v nejdražším segmentu hotelových služeb výrazně více Čechů, než tomu bylo kdy obvyklé. Zatímco v předcovidovém roce si pobyt v pětihvězdičkovém hotelu během největší sezony rezervovalo zhruba 25 tisíc Čechů, během prvního covidového léta to bylo už 51 tisíc, o rok později 85 tisíc. Letos se spolu s návratem cizinců začal opět počet Čechů v této ubytovací kategorii snižovat.

To však neznamená, že by situace využila běžná středněpříjmová rodina a během covidu si pořídila luxusnější dovolenkové ubytování.

Víc turistů už není potřeba. Časy před covidem Češi zpátky nechtějí

„Hotely vyšší kategorie živí z pohledu tuzemské klientely především domácí firmy, které si zde pořádají firemní akce a různé eventy,“ uvedl ředitel Agentury CzechTourism Jan Herget. Částečně ale v posledních letech drahé tuzemské hotely svou politiku mění. Příkladem podniku, který se přeorientoval z téměř výhradního zaměření na bohaté ruské hosty směrem k movité tuzemské a německé klientele, je podle Hergeta třeba hotel Pupp v Karlových Varech.

Zatímco kategorie hotelů zažívá po opadnutí covidových restrikcí citelné oživení poptávky po svých službách, u nižších segmentů ubytovacích služeb to podle statistiků neplatí. Jak penziony, tak i kempy hlásí za letošní léto ve srovnání s loňskem více než šestiprocentní propad počtu ubytovaných.

Zájem turistů o Česko se blíží době před covidem, vede Praha, říká průzkum

I přes slibné letní oživení cestovního ruchu se oslovení experti na cestovní ruch shodují, že obava z růstu cen lidi opět donutí šetřit.

„Obavy jsou spíše z očekávání počtu zahraničních turistů, protože i na ně doléhá inflace,“ uvedl ředitel zážitkového portálu Slevomat Ladislav Veselý. Už během letošního roku přitom hoteliéři podobně jako za covidu ve velkém nadbíhali turistům nižšími cenami a i na tržbách obchodníků to bylo znát.

„Dnes potkáte po Praze zejména velké množství italských turistů. I ti však představují spíše nízkonákladové hosty,“ uvedl expert na cestovní ruch Stanislav Zíma. Podobně jako dříve jezdili do Prahy mladí lidé ze západní Evropy za levným pivem, i tato klientela je citlivá na cenu a nemá problém se přesunout jinam, pokud tam bude levněji.

To v současnosti brání pražským hoteliérům, aby do cen promítli až třicetiprocentní navýšení nákladů za energie a utvořili si finanční polštář na horší časy.

Lepší pozici nyní budou mít hotely v regionech, u kterých očekávaný výpadek cizinců opět nahradí Češi, předpokládá Zíma.