Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří v diskusním pořadu Rozstřel. (28. února 2020) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Dvě třetiny cestovek nemusí současnou krizi přežít, říká jejich zástupce

  • 505
Cestovní ruch a kanceláře poskytující zájezdy do zahraničí zažívají krušné časy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nemusí velká část poboček krizi ustát. Hlavními strašáky jsou především nejistota a nedostatečná podpora vlády. Papež kritizoval i kroky EU v době koronavirové krize.

„Pokud by současná pandemická situace trvala další dva, tři měsíce, dostane cestovní ruch takovou ránu, že ji dvě třetiny cestovních kanceláří nemusí přežít,“ řekl televizi CNN Prima News místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Kancelářím se podle něj dosud nedostalo od vlády žádné základní pomoci k tomu, aby mohly přežít. 

Papež věří, že od července se bude dát do několika zemí cestovat. „Jsme nuceni poslouchat odborníky, ale nechceme, aby opatření trvala déle, než je nutné,“ uvedl. V Rakousku a Slovensku, se kterými se vedou dvojstranná jednání o podmínkách uvolnění cestování, je podle něj epidemiologická situace podobná.

„S názory EU nejsem z hlediska koronaviru komfortní. V podstatě úplně zaspala. Pro mě není nyní Unie autoritou, autoritou je pro mě ministerstvo zahraničí,“ dodal.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří již dříve uvedl, že vláda by měla cestovnímu ruchu nyní pomoci vyjednáním dvoustranných dohod se zeměmi s nízkým rizikem nákazy. Měla by docílit toho, aby Češi mohli cestovat bez povinnosti karantény a pro cizince byla stanovena jasná pravidla, jak se v ČR mají chovat a pohybovat.

Koronavirus v Česku

V rámci akce Hrajeme do oken zahráli bratři Havelkovi seniorům z domu s...
Během koronaviru je v hromadné dopravě povinnost nosit ochranu úst a nosu, ať...
Na oblíbený Sokolský ostrov v centru Českých Budějovic se zase vrací lidé, aby...

V první vlně dvoustranných dohod by mohlo být Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko, kam by mohli lidé vyrazit za příznivé situace třeba už začátkem července. Vyjádřil naději, že by se dohody mohlo podařit uzavřít také s Řeckem a třeba Kanárskými ostrovy.

Cestovní kanceláře mohou podle nové legislativy místo hotovosti za zaplacené zálohy za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna klientům vystavovat na příslušné částky poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh.

V cestovním ruchu je zaměstnáno na čtvrt milionu lidí. Odvětví každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Cestovní ruch podle státní agentury CzechTourism tvoří tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Letošní propad kvůli koronaviru se odhaduje na 45 procent.

V Německu by mohl o práci přijít až milion lidí

V podobné situaci se nachází i německý turistický sektor. Tam by se do poloviny června mohl kvůli dopadům koronaviru až milion lidí ocitnout bez práce. V režimu kurzarbeit, kdy jim mzdu dorovnává stát, už nyní pracuje sedmdesát procent zaměstnanců odvětví, které v zemi tvoří tři miliony pracovních míst.

Do poloviny příštího měsíce by turistické odvětví v zemi mohlo přijít na tržbách o téměř 11 miliard eur (300 miliard Kč), píše s odkazem na německý svaz cestovního ruchu (BTW) list Der Spiegel. Konkrétnější čísla zatím nejsou k dispozici, protože se posunul termín nahlašování insolvencí, řekl nedělníku Welt am Sonntag prezident BTW Michael Frenzel.

„Provedli jsme anketu mezi téměř jedenácti tisíci cestovními kancelářemi a více než dvěma tisíci pořadatelů zájezdů. Podle ní se dvě třetiny z nich obávají v krátkodobém či střednědobém horizontu insolvence,“ uvedl Frenzel.

Slabá koruna může zdražit zájezdy, říká zástupce cestovek

Kromě ztráty tržeb se na situaci turistického odvětví negativně odrazí i požadavky zákazníků na vrácení peněz. Ty by ji měly přijít na další tři až čtyři miliardy eur, sdělil prezident BTW.

Turistický průmysl se na hrubém domácím produktu (HDP) Německa podílí čtyřmi procenty. 

„Co do důležitosti jsme na stejné úrovni jako automobilový průmysl a výrobci strojů,“ zdůraznil šéf svazu.

Dostálová: Na léto chceme zpřístupnit země v dojezdové vzdálenosti:

1. května 2020

,