Česko líčí na bohaté turisty

  • 3
Bydlí v nejdražších hotelích, stravují se jen ve vybraných restauracích, hodně nakupují a v Česku za svůj pobyt utratí dvakrát víc než běžný turista. Kdo je to? Cizinci, kteří přijíždějí do Česka na kongresy, profesní sjezdy či konference.

A protože mají nabité peněženky, je o ně velký zájem.

Loni kongresových turistů do Česka přicestovalo 537 tisíc, což je osm procent všech návštěvníků, a jejich výdaje dosáhly až dvanácti miliard korun.

"Za den v průměru kongresový turista utratí šest tisíc korun, zatímco běžný cizinec o polovinu méně," říká šéf agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism David Gladiš. Právě proto se agentura snaží přilákat do tuzemska těchto lukrativních cizinců více.

Hýčkaní zákazníci
Hoteliéři si kongresového turistu nemohou vynachválit. "Od rána do večera žije v hotelu, kde jedná, stravuje se v něm. Zatímco běžný turista se nasnídá, zmizí a večer přijde zdecimovaný," popisuje Jan Filip, šéf pražského hotelu Holiday Inn, sídlícího hned vedle Kongresového centra.

Účastníci konferencí totiž utratí přímo v hotelu mnohem víc než cizinci vyrážející pouze na dovolenou, a to i díky tomu, že je firma vybaví tučnými dietami. Na druhou stranu však vyžadují i mnohem širší péči.

"Londýnský organizátor jednoho kongresu nás třeba teď žádal o zajištění večera na historickém hradě se šermíři nebo golfového turnaje," říká šéf karlovarského Puppu Roman Vacho.

Hoteliéři doufají, že kongresových turistů do Česka začne jezdit ještě více. Podle nich země plně nevyužila příležitost po zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 a po summitu NATO o rok později.

V roce 2001 se dokonce Praha na žebříčku pořádání kongresů propadla o pár příček níže. "Po rozběhu na začátku 90. let jsme lehce usnuli na vavřínech, propagace našeho státu byla malá. Ale poslední rok se to zlepšuje," popisuje Filip.

"V roce 2002 už byla na dvacátém místě a předstihla třeba Budapešť," doplňuje předseda Pražské asociace kongresové turistiky Michael Hvížďala. Novější data zatím k dispozici nejsou. Všichni však čekají, že bude lépe. "Do roku 2006 by Praha měla být na desátém místě v Evropě," říká Vacho, který je také šéf Národní federace hotelů a restaurací.

Ve zlepšení doufá i Gladiš z agentury CzechTourism, jejíž pracovníci objíždějí veletrhy specializované na kongresy a pořádají prezentace v zahraničí. Zatím nejvíce si považují získání největšího kongresu cestovního ruchu Asta v roce 2006 a Výročního kongresu mezinárodní asociace tunelářů o rok později. Na oba zavítají tisíce lidí.

Loni zatím nejčastěji do tuzemských konferenčních místností mířili Němci a Slováci, těsně následovaní Brity, Američany, Francouzi a Skandinávci. Témata, o kterých rokují, jsou různorodá, ale debatovat po světě jezdí především nejrůznější specialisté na medicínu a farmacii a počítačoví experti. Výjimkou nejsou ani jiné oblasti.

"Měli jsme tady velmi dobré zkušenosti a v budoucnu se chceme určitě do Prahy vrátit," říká Edoardo Spacca, který v březnu organizoval v hlavním městě 7. evropskou konferenci o drogách a viru HIV ve vězeních.