Část zaměstnanců pošty opět stávkovala, odbory si stěžují na zastrašování

  9:08aktualizováno  19:57
Na České poště se ve čtvrtek opět stávkovalo. Do protestů se podle odborů zapojilo dvanáct set zaměstnanců, státní podnik jich napočítal desetinu. Stávka probíhala především v třídírnách, na pobočkách se provoz nijak nezměnil. Odboráři si opět stěžovali na zastrašování ze strany podniku, chystají prý trestní oznámení.

Do protestů se zapojili například zaměstnanci pražské třídírny v Malešicích (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Počet stávkujících vzrostl do večera podle odborů na dvanáct set z celkových třiceti tisíc pracovníků České pošty, uvedl místopředseda stávkového výboru Filip Janovský. Údaj je zhruba desetkrát vyšší než počet lidí, kteří se jako stávkující nahlásili svým vedoucím na pracovišti. Těch bylo večer sto dvanáct. Požadavek na zvýšení mezd zněl zejména z hlavní třídírny v pražských Malešicích, ale také z Brna, Ústí nad Labem a Olomouce.

Stávka, která potrvá až do půlnoci, se přesouvala z jednoho pracoviště na druhé. Stávkující měli vždy zhruba na hodinu zastavit práci. Podle Janovského se konal ještě tichý protest, kdy zaměstnanci dál pracovali a jen se označili, že se stávkou souhlasí.

Zpravodajský web Českého rozhlasu uvedl, že podle některých odborářů Česká pošta zaměstnance zastrašovala a varovala například před finančními dopady jejich zapojení do stávky. Odboráři podle Janovského evidují několik set stížností na zastrašování. Na jejich základě chtějí podat na vedení podniku trestní oznámení.

K zastrašování zaměstnanců mělo podle některých odborářů docházet už během pondělní stávky, kdy pošta údajně varovala pracovníky před finančními dopady jejich zapojení do protestu a padly prý i výhrůžky na nevyplacení vánočních odměn nebo vyhazov (psali jsme zde). „Chtěli jsme, aby se zapojily i klasické pobočky, ale brutálním způsobem se zastrašuje,“ řekl redakci iDNES.cz šéf stávkového výboru Evžen Dvorský.

Tahle stávka je jen výstražná, varovali odboráři během pondělních protestů:

Vystresovaný vůdce stávky zkolaboval

Mluvčí společnosti Matyáš Vitík to odmítl. „Vedení České pošty určitě své zaměstnance nevydíralo, nezastrašovalo je. V současné době vyhodnocujeme škody, můžu říct, že se to týká řádů jednotek milionů korun denně,“ dodal.

Čtvrteční protest poznamenal kolaps jednoho z účastníků stávky. „Odborář, který stojí v čele protestujících, se pod tíhou stresu zhroutil a záchranka ho s náběhem na infarkt musela odvézt do nemocnice,“ informovala televize Prima.

Odboráři ze tří odborových organizací požadují po vedení podniku zvýšení tarifní mzdy všem zaměstnancům o 2 500 korun měsíčně. Informace o rozdělení části úhrady univerzální služby za roky 2013 a 2014 formou odměn mezi zaměstnance zhruba 1 400 korun měsíčně je neuspokojily. Většinové odbory podepsaly v listopadu s managementem dohodu o zvýšení mezd v příštím roce o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 korun.

V pondělí do dvouhodinové stávky vstoupilo zhruba sto lidí a podpořilo je sto padesát sympatizantů. Stávkovalo se hlavně v třídírnách v Praze a Brně, poboček se protest nedotkl.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 000 korun měsíčně, tedy zhruba čtyři tisíce pod celostátním průměrem. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

Balíková smršť. Pošta denně odbaví i 160 tisíc balíků:

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz