Zaměstnancům pošty Chovanec před stávkou slíbil dvanáct stovek navíc

  12:45aktualizováno  15:53
Máme limity ekonomických možností, řekl premiér Bohuslav Sobotka po jednání s vedením České pošty. Mzdová situace ve firmě se podle něj musí vyřešit v dalších letech. Stát by mohl už na začátku příštího roku uvolnit pro poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun a pětatřicet procent dát na platy. Příslib však část zaměstnanců od pondělní stávky neodradil.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec po jednání s ředitelem České pošty Martinem Elkánem a odbory | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„To jsou finanční prostředky, které si Česká pošta vydělala, které si zaslouží a které jsou plněním za to, co si stát u České pošty objednal,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec, který se jednání také zúčastnil, neboť právě pod ministerstvo vnitra pošta spadá.

O uvolnění částky ale bude třeba jednat s ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. „Pro ilustraci je to zhruba mezi dvanácti sty až čtrnácti sty korunami pro každého jednoho zaměstnance České pošty,“ uvedl v pátek Chovanec.

Nicméně pouhý příslib peněz malé odbory neuspokojil. „Stávka v pondělí bude a podle výsledku pak rozhodneme i o konání protestu ve čtvrtek,“ řekl Dvorský ČTK.

Babiš, se kterým chce Chovanec peníze pro poštu řešit, se k částce, která v pátek zazněla, nevyjádřil. Česká pošta by ale podle něj měla oprávněným požadavkům na růst platů vyhovět. Uvedl také, že pokud se státnímu podniku nedaří, měly by se snížit i odměny managementu.

„Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300 000 Kč plat a ještě 300 000 bonus. Takže jestli se poště nedaří, tak by si měli snížit příjmy,“ uvedl dle ČTK Babiš.

Premiér Sobotka přislíbil, že poště nehrozí žádná privatizace a řekl, že si přeje, aby pošta dostala poctivě zaplaceno za univerzální služby, které poskytuje. „Stávka nepřinese poště nové peníze,“ řekl premiér. Coby člen odborů však respektuje právo části zaměstnanců pošty stávkovat.

Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou

„Není možné vyhovět nesmyslným požadavkům,“ řekl ředitel České pošty Martin Elkán. Tři menšinové odborové organizace České pošty vyhlásily na pondělí dvouhodinovou stávku - od 17 do 19 hodin. Požadují navýšení tarifních mezd o 2 500 korun měsíčně.

Zúčastnit by se jí mělo kolem 6 000 lidí, tedy asi pětina zaměstnanců podniku. Elkán po páteční schůzce s premiérem a ministrem vnitra řekl, že firma stávku považuje za „nezákonnou“. Pevně věří, že se menšinové odbory ještě umoudří.

Pošta se před třemi týdny dohodla s většinou z devíti odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 korun.

„Zaměstnanci České pošty si zaslouží lepší platy a Česká pošta si také zaslouží další investice do zkvalitňování svých služeb,“ řekl předseda vlády Sobotka po jednání, které trvalo přes hodiny. „Nemůžeme si dovolit mzdovou stagnaci,“ řekl směrem k nespokojeným zaměstnancům pošty.

„Vláda požaduje po poště, aby realizovala určitý objem veřejných služeb. Naše vláda se dohodla na tom, že nebudeme rušit pobočky pošty, zejména pokud jde o pobočky na venkově,“ uvedl předseda vlády.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

Nákupní horečka nekončí. Do Česka se hrnou zahraniční značky, hlavně módní

Poslední přípravy probíhaly včera před dnešním otevřením pro zákazníky i přímo...

Značek působících na českém trhu rychle přibývá. Za posledních pět let zamířilo do ČR 120 zahraničních značek, přičemž...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz