ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Energeticky náročnému průmyslu s cenami energií pomůžeme, slibuje vláda

  • 18
Vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady navýšení cen energií pro průmysl. Pomoci by jim mělo snížení poplatků za obnovitelné zdroje energie. Slib je výsledkem série jednání šéfů Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory s premiérem a s ekonomickými ministry.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se v pátek setkali s šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek zveřejnil definitivní podobu zvýšení regulovaných cen energií, které by měly výrazně postihnout především velké odběratele z řad firem. Na hladině vysokého napětí je meziroční nárůst regulované složky 105 procent. Pro největší průmyslové odběratele na hladině velmi vysokého napětí dokonce 190 procent.

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

„Uvědomujeme si, že pro některé podniky z energeticky náročných odvětví může dojít v příštím roce k razantnímu zvýšení výdajů na energie, proto jsme se rozhodli vyslyšet hlasy zástupců Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy. Do zhruba dvou týdnů najdeme pro tyto firmy řešení,“ slíbil ministr financí Zbyněk Stanjura. Jak dodal, vláda vydá letos na pomoc domácnostem a firmám s cenami energií okolo 110 miliard korun, nicméně v nákladných a plošných kompenzacích již pokračovat nemůže.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely byla v rámci schváleného konsolidačního balíčku prosazena možnost poskytnout státní pomoc s platbami za obnovitelné zdroje POZE kdykoliv v průběhu roku, ne pouze jednou jako v současnosti.

„Pokud dojdeme s podnikatelskými svazy k dohodě a já věřím, že jsme na dobré cestě, rád ji rychle připravím,“ řekl Síkela, podle něhož bude tato pomoc více cílená a navíc pro ní není potřeba notifikace ze strany Evropské komise.

Z plošné podpory energií na nulu. Podniky zaplatí i stovky milionů navíc

„Pro nás je důležité, že vláda chápe, že vysoké poplatky by ničily konkurenceschopnost řady firem v České republice. Stávající cenové rozhodnutí ERÚ s téměř trojnásobným meziročním růstem regulované složky ceny elektřiny pro hladinu velmi vysokého napětí je pro nás nepřijatelné,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček zdůrazňuje, že Česko má v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie rozvinutější průmyslovou základnu a tuzemský průmysl má i mnohem vyšší energetickou náročnost.

„Ta je zhruba dvakrát vyšší na jednotku HDP, než je průměr EU. Každé zvýšení cen energií proto na české firmy dopadá mnohem více než na firmy v jiných zemích,“ uvádí.

Rafaj i Zajíček věří, že zhruba do čtrnácti dnů budou oznámeny výsledky s konkrétními sazbami snížených poplatků za POZE tak, aby s nimi firmy mohly co nejdříve ve svých plánech pracovat.