Byty letos zlevnily o 8 procent. Nucené dražby nahrávají dalšímu poklesu

  9:40aktualizováno  9:40
Přestože developeři celý rok upozorňovali, že ceny bytů v Česku jsou již na dně, zlevnily letos v průměru o 8 procent. Vyplývá to z dat portálu Realitymix.cz, který má MF DNES k dispozici. Dalšímu zlevnění nahrávají zabavené byty z nesplácených úvěrů, proti poklesu může naopak působit chystané sjednocení DPH od roku 2012, které by mohlo příští rok povzbudit poptávku.

V Zahradním městě vsadil developer na terasy a rozmanitost typů domů | foto: Central Group

Bankéři a dražebníci čekají, že příští rok přijde na realitní trh podstatně větší množství zabavených bytů a domů. To stlačí jejich ceny dolů. Během letoška klesly ceny v některých regionech o více než desetinu.

Nejistota ohledně vlastního zaměstnání, a tedy budoucích příjmů, vyčkávání solventních kupujících na další slevy a nově také nedobrovolné dražby, jimiž začaly řešit nesplácené hypotéky banky. Tato kombinace bude ovlivňovat ceny bytů v příštím roce.

U těch je jediná jistota: nepůjdou plošně nahoru. Je však otázka, zda už jsou ceny bytů a domů na dně, jak s oblibou již více než rok uvádějí developeři, a někde mohou mírně vyrůst, nebo lze očekávat jejich další pokles, což opatrně naznačují bankéři a lidé méně závislí na jejich růstu.

Letos šly rozhodně byty poměrně razantně dolů. Průměrné nabídkové ceny za metr čtvereční starších bytů i novostaveb se snížily podle portálu Realitymix. cz v osmi krajských městech o více než osm procent. Nejméně šly dolů v Českých Budějovicích (0,8 %), nejvíce v Liberci (16,6 %). Cenu si naopak udržely pozemky. Počet realizovaných prodejů je ovšem řádově menší než v roce 2007, kdy byl trh na vrcholu a o polovinu klesl také trh s hypotékami.

True

Kromě váhavé poptávky, kterou mohou ještě více přibrzdit vládní škrty, bude příští rok tlačit ceny bytů směrem dolů také růst nesplácených hypoték a následný prodej nemovitostí prostřednictvím nedobrovolných dražeb.

"Dopady na realitní trh ještě budou. Příští rok se na něj dostanou zabavované nemovitosti, které s cenami mohou zahýbat," uvedl minulý týden při prezentaci hospodářských výsledků šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Letos se v nedobrovolných dražbách, tedy v těch, při nichž je majitel svou nemovitost donucen prodat, vydražily reality za 807 milionů korun. Oproti loňským 152 milionům tak jde o pětinásobek. Podle lidí z branže bude nárůst pokračovat i příští rok.

"Nedokážu si představit, že by to opět skočilo o pětinásobek, ale mírně přes miliardu se dostaneme. Všech dražeb, tedy dobrovolných a nedobrovolných, bude letos asi za 3,5 miliardy a v roce 2011 čekám nárůst o čtvrtinu," říká Libor Nevšímal, obchodní šéf firmy Naxos, která patří k největším dražebním společnostem v Česku. Nevšímal je opatrný s hodnocením, co více dražeb může udělat s cenami bytů.

Uvádí, že ceny vydražených realit jsou sice řádově o desítky procent nižší, než je tomu na běžném trhu, a mohou tak cenovou hladinu ovlivnit, na druhou stranu však upozorňuje, že se na trh vracejí investoři ochotní nemovitosti nakupovat.

True

To zase naopak přispívá k vyšším cenám dosaženým při dražbách, které podle něj už mnohdy přesáhly znalecké odhady. "Investoři se vracejí, uvěřili, že ceny už zásadním způsobem padat nebudou," dodal Nevšímal.

Na to, že ceny dolů nepůjdou, už tradičně sázejí také developeři. Ti mají aktuálně těžkou hlavu především z neprodaných bytů, které ještě stavěli za předkrizové ceny. "Ceny bytů v nově připravovaných projektech jsou díky poklesu cen stavebních prací až o 15 procent nižší než ceny dokončených neprodaných bytů zahajovaných v době realitního boomu," říká majitel firmy Ekospol Evžen Korec.

Zároveň vyjmenovává důvody, které podle něho mohou vést příští rok k růstu poptávky a potažmo i cen. "Poptávku může zvednout plánované sjednocení obou sazeb DPH od roku 2012, pokračující deregulace a také nedostatek nových kvalitních bytů kvůli loňskému a letošnímu útlumu stavění," uvedl Korec.

Podle něj nikdo z developerů případné zvýšení DPH u menších bytů ze současných deseti na vyšší sazbu DPH na sebe nevezme a lidé mohou chtít koupit ještě s nižším DPH. Je však otázka, zda ke sblížení sazeb (zatím se hovoří o jednotné 19procentní DPH), jejichž výnos by měl pokrýt náklady penzijní reformy, skutečně dojde.

Realitní a hypoteční makléři jsou zatím s odhadem cen pro příští rok opatrní. "Pro rok 2011 neočekáváme výrazné změny v cenách nemovitostí. Spíše stagnaci plus minus dvě procenta," předvídá analytik firmy King Sturge Ondřej Novotný.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz