Byty letos zlevnily o 8 procent. Nucené dražby nahrávají dalšímu poklesu

  9:40aktualizováno  9:40
Přestože developeři celý rok upozorňovali, že ceny bytů v Česku jsou již na dně, zlevnily letos v průměru o 8 procent. Vyplývá to z dat portálu Realitymix.cz, který má MF DNES k dispozici. Dalšímu zlevnění nahrávají zabavené byty z nesplácených úvěrů, proti poklesu může naopak působit chystané sjednocení DPH od roku 2012, které by mohlo příští rok povzbudit poptávku.

V Zahradním městě vsadil developer na terasy a rozmanitost typů domů | foto: Central Group

Bankéři a dražebníci čekají, že příští rok přijde na realitní trh podstatně větší množství zabavených bytů a domů. To stlačí jejich ceny dolů. Během letoška klesly ceny v některých regionech o více než desetinu.

Nejistota ohledně vlastního zaměstnání, a tedy budoucích příjmů, vyčkávání solventních kupujících na další slevy a nově také nedobrovolné dražby, jimiž začaly řešit nesplácené hypotéky banky. Tato kombinace bude ovlivňovat ceny bytů v příštím roce.

U těch je jediná jistota: nepůjdou plošně nahoru. Je však otázka, zda už jsou ceny bytů a domů na dně, jak s oblibou již více než rok uvádějí developeři, a někde mohou mírně vyrůst, nebo lze očekávat jejich další pokles, což opatrně naznačují bankéři a lidé méně závislí na jejich růstu.

Letos šly rozhodně byty poměrně razantně dolů. Průměrné nabídkové ceny za metr čtvereční starších bytů i novostaveb se snížily podle portálu Realitymix. cz v osmi krajských městech o více než osm procent. Nejméně šly dolů v Českých Budějovicích (0,8 %), nejvíce v Liberci (16,6 %). Cenu si naopak udržely pozemky. Počet realizovaných prodejů je ovšem řádově menší než v roce 2007, kdy byl trh na vrcholu a o polovinu klesl také trh s hypotékami.

True

Kromě váhavé poptávky, kterou mohou ještě více přibrzdit vládní škrty, bude příští rok tlačit ceny bytů směrem dolů také růst nesplácených hypoték a následný prodej nemovitostí prostřednictvím nedobrovolných dražeb.

"Dopady na realitní trh ještě budou. Příští rok se na něj dostanou zabavované nemovitosti, které s cenami mohou zahýbat," uvedl minulý týden při prezentaci hospodářských výsledků šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Letos se v nedobrovolných dražbách, tedy v těch, při nichž je majitel svou nemovitost donucen prodat, vydražily reality za 807 milionů korun. Oproti loňským 152 milionům tak jde o pětinásobek. Podle lidí z branže bude nárůst pokračovat i příští rok.

"Nedokážu si představit, že by to opět skočilo o pětinásobek, ale mírně přes miliardu se dostaneme. Všech dražeb, tedy dobrovolných a nedobrovolných, bude letos asi za 3,5 miliardy a v roce 2011 čekám nárůst o čtvrtinu," říká Libor Nevšímal, obchodní šéf firmy Naxos, která patří k největším dražebním společnostem v Česku. Nevšímal je opatrný s hodnocením, co více dražeb může udělat s cenami bytů.

Uvádí, že ceny vydražených realit jsou sice řádově o desítky procent nižší, než je tomu na běžném trhu, a mohou tak cenovou hladinu ovlivnit, na druhou stranu však upozorňuje, že se na trh vracejí investoři ochotní nemovitosti nakupovat.

True

To zase naopak přispívá k vyšším cenám dosaženým při dražbách, které podle něj už mnohdy přesáhly znalecké odhady. "Investoři se vracejí, uvěřili, že ceny už zásadním způsobem padat nebudou," dodal Nevšímal.

Na to, že ceny dolů nepůjdou, už tradičně sázejí také developeři. Ti mají aktuálně těžkou hlavu především z neprodaných bytů, které ještě stavěli za předkrizové ceny. "Ceny bytů v nově připravovaných projektech jsou díky poklesu cen stavebních prací až o 15 procent nižší než ceny dokončených neprodaných bytů zahajovaných v době realitního boomu," říká majitel firmy Ekospol Evžen Korec.

Zároveň vyjmenovává důvody, které podle něho mohou vést příští rok k růstu poptávky a potažmo i cen. "Poptávku může zvednout plánované sjednocení obou sazeb DPH od roku 2012, pokračující deregulace a také nedostatek nových kvalitních bytů kvůli loňskému a letošnímu útlumu stavění," uvedl Korec.

Podle něj nikdo z developerů případné zvýšení DPH u menších bytů ze současných deseti na vyšší sazbu DPH na sebe nevezme a lidé mohou chtít koupit ještě s nižším DPH. Je však otázka, zda ke sblížení sazeb (zatím se hovoří o jednotné 19procentní DPH), jejichž výnos by měl pokrýt náklady penzijní reformy, skutečně dojde.

Realitní a hypoteční makléři jsou zatím s odhadem cen pro příští rok opatrní. "Pro rok 2011 neočekáváme výrazné změny v cenách nemovitostí. Spíše stagnaci plus minus dvě procenta," předvídá analytik firmy King Sturge Ondřej Novotný.

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

EU se stává energeticky závislou, většinu dováží ze zahraničí

Ilustrační snímek

Více než polovinu své energetické spotřeby řeší členské státy Evropské unie dovozem. Stávají se tak čím dál tím...

Venezuela má nejbídnější ekonomiku světa. Česko naopak roste, říká studie

Venezuelané protestují proti vládě Nicoláse Madura. (2. února 2019)

Již popáté se jihoamerická Venezuela stala zemí s nejbídnější ekonomickou situací. Inflace v zemi dosahuje až osmi...

Najdete na iDNES.cz