Nových bytů se staví čím dál méně, ceny postavených stále klesají

  2:37aktualizováno  2:37
V Česku se staví stále méně nových bytů a ceny už postavených nezadržitelně klesají. Realitní experti se shodují, že situace se ani v příštím roce výrazně nezmění. Naproti tomu se opět zvedá zájem firem o nové kancelářské prostory.

Developerský projekt. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obavy lidí o budoucnost mají na svědomí mizivou poptávku po novostavbách, což je důvod, proč se za prvních sedm měsíců letoška začalo stavět o polovinu méně bytů než v loňském roce a skoro o tři pětiny méně než v "předkrizovém" roce 2008. Přesto nabídka stále výrazně převyšuje skutečný zájem lidí a nůžky mezi cenami, za které se byty nabízejí v inzerci, a skutečnými, takzvanými realizovanými cenami, se čím dál více rozevírají.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Podle Českého statistického úřadu byli v roce 2008 lidé ochotni i přeplatit inzerované ceny jen proto, aby si lukrativní bydlení pořídili, což je pravý opak dnešního stavu. Aby developeři prodali, jdou s cenami i o desítky procent dolů.

Sekyra: Slabá poptávka zlevnila byty o desítky procent

"Poptávka je výrazně nižší než před krizí, zhruba o šedesát, někde i o sedmdesát procent. Na předkrizovou úroveň se v některých částech trhu, jako je okraj Prahy, budeme vracet velice dlouho. V širším centru města, kde právě zůstalo těžiště našich projektů, očekáváme oživení poptávky během let 2012 a 2013," uvedl pro MF DNES jeden z největších českých developerů Luděk Sekyra. Podle byznysmena šly ceny nových bytů kvůli slabé poptávce od roku 2008 o dvacet až 25 procent dolů.

Infografika: Výstavba bytů v ČR

Kolik bytů se v Česku za pololetí vystavělo, se podívejte zde.

Šéf tuzemského zastoupení sítě realitních kanceláří Century 21 Aleš Mazgaj jde ještě dál – podle něj jeden z developerů inzeroval slevu ve výši 33 procent, což je nevídané. Podle něj se sice situace na realitním trhu letos nezhoršuje tak rychle jako loni, kdy však tato branže začne opět růst, si odhadnout netroufá.

To, že oživení poptávky hned tak nepřijde, potvrzuje i Ondřej Novotný, analytik realitně-poradenské společnosti King Sturge. Podle něho se navíc krize kromě cen samých promítla i do velikosti průměrné obytné plochy dostavěných bytů – v loňském roce se zmenšila o 2,4 procenta a podobný úbytek očekává i letos.

Developeři se totiž podle Novotného zaměřili v současnosti především na budování menších, nejčastěji dvoupokojových bytů, které jdou na odbyt nejlépe. Upustili navíc od megalomanských stavebních projektů, a pokud se stavbou vůbec začnou, soustředí se na menší komplexy do stovky bytů, které jsou také přijatelnější pro banky z pohledu financování.

Zájem o kanceláře začal pomalu růst

Lepší zprávy přicházejí k developerům ze strany firemní klientely, která po více než dvou letech útlumu začala žádat nové kancelářské prostory. "Věříme, že největší propad poptávky po kancelářích je za námi, a v druhé polovině roku 2010 již sledujeme známky jejího oživování," řekla Paulína Husová z firmy CB Richard Ellis, která se zabývá realitním poradenstvím v oblasti komerčních nemovitostí. "Pokud nedojde ke scénáři dvojité recese, očekáváme, že poptávka bude v roce 2011 dále posilovat," dodala.

Kancelářský trh přitom dostal od recese stejnou ránu jako rezidenční trh. Dle studie King Sturge mapující kancelářský trh v hlavních městech střední Evropy bylo ke konci července necelých 14 procent všech pražských kanceláří neobsazených.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Další z rubriky

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz