Do Česka chce nový fastfood Broaster Chicken. Hledá zájemce o franšízu

  13:49aktualizováno  13:49
Americký fastfoodový řetězec Broaster Chicken by rád vydělával na oblibě řetězců rychlého občerstvení u českých strávníků. Firma začala hledat výhradního zástupce pro rozvoj své sítě v Česku.

Fastfoodový řetězec Broaster Chicken plánuje vstup na český a slovenský trh | foto: Profit system franchise services

Broaster Chicken má ve Spojených státech více než 10 tisíc restaurací. Nabízí speciality z kuřecího masa.

V roce 2011 se síť rozšířila i do Evropy, kde otevřela první pobočku v Polsku. Na tamním trhu má nyní šest restaurací. Kromě Česka hledá zájemce o franšízu také na Slovensku.

Český a slovenský fastfoodový trh není dle vedení společnosti Broaster Chicken nasycen a stále je zde místo pro další hráče. Proto chce společnost nabídnout firmám a investorům možnost spolupráce, a to na principu franšízingu.

Historie

Značku Broaster založil v roce 1954 Tom Payne, Walter Blakely, Jerold Spates a Jack Vos ve městě Beloit v americkém Wisconsinu.

Firma se zprvu orientovala na prodej specializovaného technologického vybavení na přípravu jídel a postupně k ní připojila i výrobu ingrediencí. Tyto první kroky vedly postupně až k vytvoření sítě fastfoodů. Díky prvním restauracím začala firma se svým speciálně upravovaným kuřecím masem dobývat severoamerický trh.

"Úkolem výhradního zástupce bude vybudovat síť restaurací pod značkou Broaster Chicken v rámci České republiky. K tomu získá kompletní podporu ze strany poskytovatele licence," vysvětluje náležitosti spolupráce Atilla Sadik, majitel společnosti Etna Distribution, která zastupuje franšízový koncept Broaster Chicken v zemích střední a východní Evropy.

Podle něj je v zemi zatím nízká koncentrace fastfoodů a může pojmout až 150 nových provozoven ve městech s minimálním počtem obyvatel 50 tisíc. Vybudování značky je podle Sadika pětkrát levnější než u konkurentů.

Vstup nového hráče na trh však není zaručený. V minulosti se o to snažilo několik řetězců s rychlým občerstvením, jen málokomu se to však podařilo. "Několik fastfoodů s kuřecím masem chtělo vstoupit do ČR, ale nikdo se tu neuchytil, protože je tady KFC. Další vstup řetězce znamená zejména masivní reklamu na začátku," řekl iDNES.cz šéf Českého institutu pro franchising Jaroslav Tamchyna. Podle něj je důvodů neúspěchu několik. Zájemci si například neudělali průzkum trhu, koncept nenašel svého investora nebo projekt zkrachoval na ceně.

Na českém franšízovém trhu je právě oblast Gastronomie tou nejpopulárnější. "Jak vyplývá z reportu o franšízingu společnosti Profit system franchise services, činil v posledních dvou letech podíl gastronomických konceptů na tuzemském franšízovém trhu 16 procent," říká Lenka Nováková, ředitelka odborného portálu Franchising.cz.

Jak Nováková dále uvedla, v případě franšízového konceptu Broaster Chicken čeká na výhradního zástupce nemalá počáteční investice. Cena licence pro ČR činí 1,5 milionu eur, přibližné náklady na zřízení jedné provozovny pak 150 tisíc eur.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz