Slevy padesát procent jsou během tohoto svátku konzumu slabý základ. (23....

Slevy padesát procent jsou během tohoto svátku konzumu slabý základ. (23. listopadu 2018) | foto: Reuters

Český Black Friday je slabý odvar. Slevy v cizině jsou mnohem vyšší

  • 155
O slevových akcích na takzvaný Černý pátek se v tuzemsku mluví stále více. A to i přesto, že oproti zahraničí jsou slevy téměř poloviční. Vyplývá to z analýzy společnosti Shoptet. Například u elektroniky se slevy navíc často vztahují na starší modely, u kterých se za původní cenu někdy označuje ta zaváděcí.

V anglosaských zemích se během slevového šílenství na Black Friday (Černý pátek) podle průzkumů ceny zboží v průměru sníží o 50 procent. Do Česka si tento slevový den našel cestu před několika lety a jeho propagace je čím dál tím víc vidět. V porovnání se zahraničím však tuzemští obchodníci stále mají co dohánět.

Podle studie společnosti Shoptet totiž velké české e-shopy ve spojitosti s posledním listopadovým pátkem zboží zlevnili v průměru o 35 procent. Menší obchody si pak dovolily slevy ještě nižší, o zhruba šestnáct procent. Důvod je jednoduchý – Češi na Black Friday neslyší tolik jako cizinci a obchodníkům se obří slevy nevyplatí.

Sleva z roky staré ceny

Slevují tak hlavně výprodejové zboží. „To znamená, že jde o přirozenou slevu,” uvádí Miroslav Uďan, šéf Shoptetu. „Před Vánoci se staré zboží zlevňuje a e-shopy se ho snaží prodat. Poté se ceny na velmi krátkou dobu opět zvýší. A to jen z důvodu, aby se zboží po umístění do novoročních výprodejů prodalo s vysokou procentní slevou,“ dodává.

Například u telefonů se pak také často stává, že obchodníci jako cenu před slevou uvádí cenu zaváděcí. Příkladem nám může být e-shop CZC.cz a jeho nabídka na rok starý telefon Huawei Mate 20 Pro.

Ten se původně prodával za 25 tisíc korun, od zhruba poloviny letošního roku se dá sehnat za 13 tisíc. CZC ho teď nabízí za 13 390, což je podle obchodu sleva 46 procent. Jako původní cenu přitom však nepoužívá současnou hodnotu zařízení, ale výše uvedených 25 tisíc (více o tricích při prodeji telefonů si můžete přečíst zde).

Podvodů ubývá

Triků a podvodných slev na Black Friday však v posledních letech ubývá. Důvodem je nejspíš i to, že si Češi na Black Friday zvykli a začínají si dávat pozor.

Nakupujete zboží ve slevových akcích nabízených v rámci Black Friday?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2247
Ano
Ano 213

Například analýza společnosti Apify z loňského prosince u největších internetových obchodníků objevila zhruba 600 prohřešků. Většina z nich byla způsobena chybným naceněním produktu. Rok předtím přitom stejné e-shopy zákazníky úmyslně klamaly téměř ve třech stovkách případů.

Méně triků než loni. E-shopy na Černý pátek omezily manipulace s cenami

Česká obchodní inspekce v pátek provedla v souvislosti se slevovými akcemi několik kontrol. Jediným provinilcem, kterého prozatím objevila, byla podle mluvčího Jiřího Fröhlicha prodejna Electro World na pražském Černém mostě.

Část zboží označeného jako zlevněné tam na sobě neměla uvedenou cenu. Provozovna za to dostala pokutu 5 tisíc korun. „Spotřebitel se dozvěděl cenu až při placení nebo na dotaz, což není v pořádku,“ uvedl Fröhlich pro iDNES.cz

„Svátek“ Black Friday pochází z USA, kde se tak neformálně označuje první pátek po Dni díkůvzdání. Pro mnohé se jedná o začátek předvánočních nákupů a obchodníci během něj mají dlouhodobě nejvyšší tržby v roce. Zákazníci, které nalákají velké slevy, totiž často nakoupí i zboží, jež zlevněné není.

V průměru 50procentní slevy američtí a další anglosaští obchodníci běžně uvalují jak na výprodejové, tak na nové produkty. Některé obchody pak, aby získaly výhodu nad konkurencí, otevírají už o půlnoci. Na poslední listopadový pátek potom před nimi mnohdy vzniknou dlouhé fronty a tlačenice.

Archivní video: O zlevněné zboží se na Black Friday občas strhnou i rvačky