Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: válka o cenu ropy zlevní Čechům benzin pod 30 korun

  • 31
Saúdská Arábie rozehrála cenovou válku o ropu. Řidiči v Česku z toho budou profitovat díky levnějším pohonným hmotám. Ceny se podle analytika Finlord Borise Tomčiaka mohou do konce března snížit o 1,50 koruny a během dubna o další desetihaléře. Souvislosti „ropné války“ shrnujeme přehledně v bodech.

Ještě před víkendem stál barel ropy Brent více než 45 dolarů. Jenže pak rozehrála Saúdská Arábie cenovou válku a cena ropy hned po otevření burz spadla o více než třicet procent. 

Jde o největší denní propad od války v Perském zálivu na začátku 90. let. Během dne se sice cena ropy částečně vzpamatovala, stále se však pohybuje kolem 36 dolarů za barel. To je o pětinu méně než na konci minulého týdne

MF DNES popisuje, co to znamená pro řidiče, pro Česko i pro světovou ekonomiku.

1. Kolik budou stát pohonné hmoty u tuzemských pump

Pro české řidiče je přetahovaná o cenu mezi ropnými velmocemi dobrá zpráva. „Do konce března nastane snížení cen až o 1,5 koruny na litr. Důvodem je nejenom pokles cen ropy, ale i posilování české koruny vůči americkému dolaru,“ říká analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. 

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Jak vyplývá z údajů společnosti CCS, aktuálně se natural v Česku prodává průměrně za 31,31 koruny za litr, nafta pak za 30,89 koruny za litr. Ropa Brent je přitom po propadu nyní nejlevnější za poslední čtyři roky. 

Pod úroveň 30 dolarů za barel se dostala krátce naposledy začátkem roku 2016. U českých čerpacích stanic stál tehdy litr benzinu kolem 26,50 koruny a litr nafty se prodával i za méně než 25 korun. „Zlevňování o desítky haléřů může pokračovat i počátkem dubna. Saúdská Arábie ani Rusko nechtějí ustoupit a v nejbližších týdnech se pravděpodobně na obnovení těžebního limitu nedomluví,“ doplňuje Tomčiak.

2. Proč Saúdská Arábie cenovou válku spustila

Světová ekonomika se stále potýká s nákazou novým koronavirem. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpovídá, že globální poptávka po ropě právě kvůli tomu letos poprvé za více než deset let klesne. 

Saúdská Arábie, největší exportér ropy, chtěla na jednání kartelu OPEC a Ruska ve Vídni prosadit snížení těžby, což by v této situaci podpořilo růst cen ropy. Jenže Rusko nechtělo na omezení těžby přistoupit a Saúdové přešli do protiútoku. Království samo zvýšilo těžbu a odběratelům nabídlo produkci s výraznou slevou. 

Jak uvádí list Financial Times, Saúdové si tímto krokem chtějí zároveň upevnit pozici hlavního exportéra suroviny. Těžba na Arabském poloostrově je navíc levnější než v Rusku či v Americe. Saúdové proto doufají, že z trhu vytlačí část ostatních producentů. 

„Není pravděpodobné, že Saúdové svůj nynější boj s Ruskem vyhrají. I oni rychle pocítí ekonomický efekt snížení cen ropy. A na růst ceny ropy mohou tlačit i její blízkovýchodní spojenci, tedy USA,“ říká portfolio manažer Wood & Company Radim Krejčí. Už jeden takový pokus v roce 2014 Saúdům nevyšel.

Vývoj cen surovin.

3. Proč se Rusko nedohodlo na snížení produkce

Rusové prohlašovali, že chtějí znát dopad koronaviru na poptávku po ropě, než se ke snížení produkce zavážou. Rusové také chtějí vyšachovat americké producenty ropy z břidlic. Většině z nich se těžba nevyplatí, pokud cena spadne pod 50 dolarů za barel. 

Navíc Rusové tvrdí, že každé snížení těžby, na němž se s kartelem OPEC dohodnou, velmi rychle nahradí právě Američané. Jenže s cenami kolem 30 dolarů jsou jejich těžaři ze hry. A to může vytvořit značný tlak na amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Na jednu stranu opakovaně tlačil na OPEC, aby ceny ropy snížil, a případné zlevnění vydával před voliči za svůj úspěch. Ale na druhou stranu může dlouhodobější pokles ceny přivodit problémy těžařům ve státech, odkud se rekrutuje podstatná část jeho voličů.

4. Jak se budou vyvíjet ceny ropy v následujících dnech

Podle analytiků Goldman Sachs se může cena ropy dostat až na hladinu 20 dolarů za barel. Ale pozor. Analytici této investiční banky například v roce 2008, těsně před pádem Lehman Brothers a finanční krizí, předpovídali, že ropa zdraží na 200 dolarů, kam však nikdy nevyšplhala. 

Pokud by propukla pandemie a ekonomický život se zcela zastavil, mohla by cena ropy dál klesat. Bude ale záležet na tom, jak rychle budou Saúdové zvedat produkci. A jak dlouho jim vydrží „tvrdý“ postoj vůči Rusku. 

Někteří producenti navíc mohou ukončit těžbu, aby neprodávali pod svými náklady. „Rusko je nyní díky sankcím vůči ceně ropy odolnější a Saúdové nyní mají svoji největší ropnou firmu Saudi Aramco na burze a i její cena spadla o deset procent. Čekáme, že se obě strany v řádu týdnů vrátí k jednacímu stolu,“ říká Krejčí.

5. Proč kvůli levnější ropě ztrácejí i akciové burzy

Investoři po celém světě jsou vyděšení. Bojí se, že ekonomiku čeká dlouhodobější pokles. A těch špatných zpráv už bylo hodně. Kromě začátku obchodní války o ropu přišla o víkendu také zpráva o uzavření oblastí na severu Itálie. 

Země už před nákazou byla na pokraji recese a s novým opatřením, které se týká průmyslových oblastí, do ní pravděpodobně zamíří. To bude mít vliv na celou eurozónu. Propadu vévodily akcie ropných a energetických firem. 

Negativní sentiment se však rozlil i do dalších sektorů. A propad zaznamenaly všechny světové burzy. V prudkém propadu pokračovala i pražská burza, její index PX jen za včerejšek ztratil 5,1 procenta. V červeném skončily všechny hlavní emise na parketu.

6. Co znamenají nižší ceny ropy pro českou ekonomiku

Propad cen ropy může pomoci zkrotit České národní bance inflaci, která je nyní nad třemi procenty. Zlevní pohonné hmoty u čerpacích stanic a zároveň pomůže autodopravcům či leteckým společnostem, které zasáhlo dění kolem koronaviru. A navíc může zlevnit dovážené zboží (pokud zároveň prudce neoslabí koruna). 

Levnější ropa může také usnadnit ČNB snižování úrokových sazeb. K tomu bude muset přistoupit, aby podpořila ekonomiku. Trhy předpokládají, že ČNB srazí letos úroky ze současných 2,25 procenta až k jednomu procentu. Ne všichni však čekají takový „sešup“. 

„ČNB bude chtít nejdříve zhodnotit dopad šíření koronaviru na tuzemskou ekonomiku a nebude chtít případné snížení sazeb uspěchat – zejména poté, co je v únoru zvýšila,“ říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.