Baťa a Zlín. To je už spíše symbolický vztah

Už více než deset let si ve zlínském obchodním domě s logem Baťa můžete stejně jako za první republiky koupit pár elegantních baťovek. Ruce zlínských obuvnických dělnic a dělníků se jich ale ani nedotkly. Šiček bot je ve Zlíně jako šafránu a většinu baťovek vyrábějí závody v daleké Asii.

Ještě před necelými sto lety žil prakticky celý Zlín výrobou Baťovy obuvi, kterou moravský podnikatel vyvážel do řady zemí světa.

A dnes? Obuvnickou slávu města připomíná jen jedna velká Baťova prodejna v centru města, druhá v nákupním centru na periferii.

Baťa už ve Zlíně boty nešije
Nešije je tu však ani bývalý socialistický státní podnik Svit, který vznikl po poválečném znárodnění Baťových závodů. Zatímco před rokem 1989 se v tehdejším gottwaldovském Svitu a dalších závodech vyrábělo ročně až 65 milionů párů obuvi, teď se podle tajemnice České obuvnické asociace Vlasty Mayerové v celé zemi vyrábí jen zlomek tohoto množství.

České obuvnictví, u jehož začátků Baťovy zlínské závody stály, doplatilo na dravou asijskou konkurenci. Poslední ránu zlínským ševcům zasadily teroristické útoky z 11. září 2001, po nichž poklesla poptávka v Americe. S vývozem do USA stál a padal poslední velký český producent obuvi, dceřiná firma Svitu CEBO.

Mayerová: Nejsme levní jako Číňané
Před rokem zbankrotoval i výrobce vojenských bot Prabos, stejně jako výrobce obuvnických strojů Konty. Nad vodou se drží už jen společnost Novesta, která převzala výrobu gumové obuvi. Produkci ukončila i zlínská firma Stival, která vyráběla boty v nedalekém Veselí nad Moravou.

Z někdejší obuvnické slávy Zlína, kterou firma Baťa budovala, zbyly jen trosky.

"Nejsme tak levní jako Číňané a design neumíme jako Italové, kteří na to mají talent od boha. Naději však mají menší, úzce zaměřené firmy," říká Mayerová.

Baťa se do Zlína přesto vrátil. Dnes této firmě patří stejnojmenná obchodní síť se sedmi desítkami prodejen a závod v Dolním Němčí. Své někdejší zlínské závody Baťa odmítl oživovat hned po pádu komunismu.

Baťa: Moc mě to netěší
Na konec zlínské obuvnické slávy se syn zakladatele baťovského impéria Tomáš Baťa dívá bez sentimentu.

"Pohled na to, co se stalo ve Zlíně a v českém obuvnictví vůbec, člověka moc netěší. Ale na druhé straně se tu za poslední léta událo mnoho velice dobrých věcí. Teď musíme prostě spoustu věcí budovat znovu," říká Baťa.

Pouští se proto do nových projektů. Jeho nadace intenzivně podporuje studenty nové univerzity, která nese Baťovo jméno.

"Vezměte si Čechy a Moravany, kteří se prosadili ve světě. Jsou to architekti, inženýři, lidi, kteří umějí pracovat hlavou. Proto jsem moc rád, že ve Zlíně vznikla univerzita. Umožní lidem, aby mohli uspět ve světě. Světový trh není jen pohyb zboží, ale také lidí. A já doufám, že se naši lidé na světový trh práce brzy dostanou," říká Tomáš Baťa.