Barometr průmyslu: české firmy byly v roce 2020 mistry improvizace

  • 2
Český průmysl během koronavirové krize obstál, shodli se ve středu účastníci prvního ročníku diskuse Barometr českého průmyslu. Ukázalo se totiž, že firmy dokáží ve složitých podmínkách improvizovat. Produktivita práce v ČR roste a její další navyšování může být pro ekonomiku cestou z krize. Portál iDNES.cz vysílá diskusi živě.

Podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona se tuzemské firmy vypořádaly s loňským rokem se ctí. „Byla potřeba improvizovat a ukázalo se, že jako národ jsme mistři improvizace,“ uvedl Salomon v úvodu diskuse. Jeho slova potvrdil i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. „V českém podnikatelském prostředí firmám nic jiného nezbývá,“ dodal. 

Také podle vicepremiéra Karla Havlíčka si český průmyslu navzdory covidu stojí dobře. „Je to dáno strukturou a výkonností firem, ale také tím, že jsme v posledních měsících průmysl zásadně nezastavili,“ uvedl.

V blízké budoucnosti se však podnikatelé budou muset vyrovnat se zásadními změnami, které přinesla pandemie. „Zejména menší podniky se budou muset připravit na tři zásadní věci. Vyšší požadavky na IT, kombinaci home office a práce z kanceláře, kterou bude potřeba dát i do právního řádu, a velký nedostatek odborníků,“ upozornil předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Dobeš.

Podle Vladimíra Maříka z ČVUT je cestou z krize zvyšování přidané hodnoty a produktivity práce v Česku. „Trend budovat inovační potenciál se u řady firem začal projevovat. Dobrá třetina podniků se vydala cestou restrukturalizace,“ řekl Mařík, který působí jako vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Rok 2021 loňský propad nevyváží

České výrobní firmy očekávají, že letos meziročně zvýší tržby o 2,6 procenta. Tento růst však ani ze třetiny nevyváží loňský propad, který v tržbách v průměru činil 8,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu Národního centra Průmyslu 4.0, jehož výsledky byly představeny během středeční konference.

Analýza vychází z dat získaných během 352 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu během října až prosince loňského roku. Malé a střední podniky podle ní snáší krizi hůře než velké korporace. 

Podle průzkumu si velké firmy letos slibují růst svých tržeb o 3,6 procenta, což je o dva procentní body více než společnosti malé a střední. Analýza dále ukázala, že investiční aktivita výrobních firem letos opět oživí, více než čtvrtina z nich plánuje letos investovat více.

Plán obnovy bude do konce února

Ekonomice mají pomoct i evropské peníze z fondu obnovy, v rámci nějž Česko dostane 182 miliard korun. Podkladem pro jejich čerpání má být národní plán obnovy, který chce Havlíček předložit vládě na konci února. Samotné čerpání by mohlo odstartovat v polovině roku, sdělil vicepremiér během konference.

Návrh plánu obnovy připravený českou stranou bude podle Havlíčka na konci ledna finálně dojednán s Evropskou komisí. Vyjednávací tým s komisí dvakrát týdně řeší podrobnosti materiálu, uvedl dále. Plán je podle něj detailně probírán s desítkami odborných svazů a asociací. 

Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizace, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence. „Diskutujeme o náležitostech typu dekarbonizace, typu přechodu tepláren na plyn,“ řekl dále Havlíček.

Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení Národního plánu obnovy duben. Peníze z nového fondu budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

,