Cena ropy za barel se podle ekonomů brzy přehoupne přes stodolarovou hranici. České ekonomice by to však prý příliš uškodit nemělo.

Cena ropy za barel se podle ekonomů brzy přehoupne přes stodolarovou hranici. České ekonomice by to však prý příliš uškodit nemělo. | foto: Profimedia.cz

Barel ropy za 100 dolarů? Už brzy, ale klid

  • 97
Cena barelu americké ropy se ve čtvrtek dostala na úroveň 96 dolarů. Na nové maximum ji dostaly zprávy o překvapivém poklesu zásob ve Spojených státech. Zřejmě už brzy bude stát barel sto dolarů. Podle ekonomů možná za několik dnů, nejpozději do Vánoc. Drama prý ale nehrozí.

"Stovku můžeme otestovat v horizontu dnů, maximálně týdnů," řekl iDNES.cz analytik ČSOB Jan Bureš.

"Může to být velice rychle, trh je nervózní a volatilní. Ale bude záležet na vývoji dolaru vůči euru. Jeho kurz by mohl posílit, pokud budou páteční čísla o vývoji amerického trhu práce silná, pak bychom se ke stodolarové hranici nemuseli dostat," uvažuje ekonom České spořitelny Luboš Mokráš.

"Celý půlrok jsme tomu nevěřili, ale teď je to na spadnutí. Je to hop, nebo trop, ale všechno nasvědčuje tomu, že to padne do Vánoc," odhaduje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Barel za 100 dolarů českou ekonomikou neotřese
I kdyby se však cena ropy na globálních trzích dostala přes magickou hranici, české hospodářství to podle ekonomů na kolena nesrazí.

"Prolomení stovky by mělo největší vliv na spotřebitele, protože se projeví na cenách benzinu. Ovlivnilo by to negativně i obchodní bilanci. Ale pokud by cena vystřelila krátkodobě, dopady by nebyly nakonec tak veliké," tvrdí Mokráš.

"Ovlivnilo by to hlavně Spojené státy, protože jejich ekonomika není chráněna posilováním jejich měny. Naopak eurozóna je chráněna posilováním eura vůči dolaru a my jsme chráněni ještě více, protože česká měna posiluje jak k dolaru, tak i k euru," vysvětluje Bureš.

Koruna se pod historickou výši 27 korun za euro dostala minulý pátek. - více zde O týden dřív prolomila hranici devatenácti korun vůči dolaru. - více zde

O české výrobky je zájem, ropa to zatím nezmění
"Celkově by to byla špatná zpráva pro celou světovou ekonomiku. V Česku by byl velký tlak na růst cen a ekonomika by mírně zpomalila, asi na pět procent. Žádná velká hrůza by to ale celkově nebyla," souhlasí s kolegy analytik Michl.

Podle ekonomů se totiž exportně orientovanému Česku díky růstu světových ekonomik daří zatím dobře.

"Přestože posilující koruna oslabuje konkurenceschopnost tuzemských exportérů, výrobci by měli být schopni uplatnit svou produkci na zahraničních trzích i přes rostoucí ceny. Ve světě je totiž velice solidní poptávka po našich výrobcích," tvrdí Mokráš.

Ekonomové přitom zdůrazňují, že tento scénář bude platit pouze tehdy, pokud se cena ropy po výstupu nad magickou hranici vrátí zase brzy zpátky.

"Ropa se může vyhoupnout na vrchol, ale pak klesne tak na 80 dolarů. Pokud by však zůstala nad stovkou dlouhodobě, mohlo by to už ovlivnit globální ekonomiku. To by pak byl velký problém i pro Česko," doplňuje analytik České spořitelny s tím, že tomuto vývoji ale příliš nevěří.

Cenu tlačí vzhůru i spekulanti
"Hodně faktorů, které hnaly cenu ropy nahoru, bylo psychologické povahy. Investoři jsou vyplašeni z dalšího vývoje. Jejich obavy posílila i nejistá situace na tureckých hranicích s Irákem. Americký dolar by ale měl po středečním snížení amerických úrokových sazeb spíš opět sílit, takže je to jen dočasný jev," souhlasí Bureš.

Podle něj není také důvod k větší panice proto, že ceny ropy vyjádřené v eurech jsou jen pár procent nad historickými maximy z roku 2005 a růst cen je tažen hlavně spekulanty.

"Pokud se potvrdí tento předpoklad, pak cena ropy zase klesne, aniž by OPEC musel zvyšovat limity těžby," domnívá se Mokráš.

OPEC: Za vysoké ceny nemůžeme, těžbu nezvýšíme
Ačkoliv země vyvážející ropu si podle Mokráše samy nepřejí příliš vysoké ceny, protože se obávají následného prudkého sestupu, zvyšováním limitů těžby jejich pokles podporovat nechtějí.

"Trh je stále více řízen silami, nad nimiž nemá OPEC kontrolu, tedy geopolitickými záležitostmi a rostoucím vlivem finančních investorů," řekl tento týden prezident kartelu Muhammad bin Zajn Hamilí.

Že je ropy na světovém trhu dostatek a její cenu ženou vzhůru spekulanti, se domnívá také katarský ministr energetiky a průmyslu šajch Abdalláh bin Hamad Attijá. Ve čtvrtek prohlásil, že by vysoké ceny ropy neměly být dávány za vinu ropnému kartelu.