Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

U soudů se kupí žaloby klientů na bankovní poplatky. Banky zatím vítězí

  4:15aktualizováno  4:15
Tažení klientů proti bankovním poplatkům většinou končí neúspěchem. Lidem se sice nelíbí, že jim banky účtují poplatky za drobnosti, jako je sdělení zůstatku či poradenství při potížích se splácením, jelikož jsou však poplatky obsaženy ve smlouvách, banky u soudů vítězí. Jejich chování se ale mění. Díky tlaku klientů a konkurenci od nich často pomalu ustupují.
Banky si účtují poplatky za různé služby, jako je sdělení zůstatku, poradenství při potížích se splácením nebo různá potvrzení či vypracování splátkového kalendáře. (ilustrační fotografie)

Banky si účtují poplatky za různé služby, jako je sdělení zůstatku, poradenství při potížích se splácením nebo různá potvrzení či vypracování splátkového kalendáře. (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

V pondělí ráno stačila soudkyni Lence Eliášové pražského Obvodního soudu pro Prahu 4 jen hodina a půl, aby se vypořádala s pěti žalobami klientů České spořitelny na bankovní poplatky.

U tohoto soudu leží největší díl soudních sporů o poplatky se spořitelnou. Všechny rozsudky v pondělí soudkyně vynesla ve prospěch banky. "Poplatek byl součástí smlouvy a já mám za to, že smlouvy se mají plnit," uvedla soudkyně Eliášová.

Nikdo z klientů nebyl v soudní síni, zastupoval je právník z advokátní kanceláře Toman, Devátý & Partneři, která se stará o stovky klientů. Ti se na ně spolehli v hromadném postupu proti bankám v iniciativě Poplatkyzpet.cz. Podle Jana Matouška, náměstka ředitele České bankovní asociace, sečetly banky k minulému týdnu 820 žalob, které už jsou u soudu. Z toho Česká spořitelna hlásí něco přes 300 případů.

Českou spořitelnu zastupují u většiny kauz právníci kanceláře Bělina & Partners. "Pravomocně skončených kauz máme dvacet včetně pondělních pěti a všechny byly rozhodnuté ve prospěch banky," řekl MF DNES advokát Martin Bělina.

Soudkyně potvrdila i nárok banky na náhradu advokátních nákladů řízení. Ty musí zaplatit žalující poté, co přijde písemný rozsudek. "Už máme zhruba tři písemná vyhotovení rozhodnutí a mám za to, že ty náklady byly zaplaceny, nikoliv klienty bank, ale vymáhacími společnostmi," dodal Bělina.

Advokát Petr Toman připouští, že už za některé klienty jeho kancelář poplatky za prohrané spory zaplatila. "Jde o částku kolem šesti až osmi tisíc za klienta. V tuto chvíli necháme vše běžet dále," řekl s tím, že jsou připraveni hradit další desítky kauz. "Na přelomu listopadu a prosince se obrátíme na Ústavní soud a budeme podávat stížnosti," dodal pro MF DNES.

Z 56 rozsudků byly jen dva v neprospěch banky

A jak banky vítězí? Spořitelna zvolila "šikovnou" strategii. Poplatek totiž neúčtovala za nic, ale za různé služby, jako je sdělení zůstatku, poradenství při potížích se splácením nebo různá potvrzení či vypracování splátkového kalendáře. Tím padá argument žalujících, že se banka neodůvodněně obohatila.

Spořitelna tak dosud jen sčítá vítězné body. "Evidujeme už 42 rozsudků a dvě rozhodnutí od finančního arbitra v náš prospěch," uvedla Klára Pačesová z tiskového oddělení spořitelny.

Podle bankovní asociace soud vyslovil k minulému týdnu už celkem 51 rozsudků, po pondělním rozhodnutí soudu toto číslo stouplo na 56. Z toho jen dva byly v neprospěch banky. Jeden byl z jara a týkal se Hypoteční banky, ten spustil tehdy hromadný zájem o žaloby (o rozsudku čtěte zde). Druhý případ je čerstvější, spor prohrála banka LBBW, protože neuvedla služby, za které si poplatek u úvěrového účtu počítala.

Tažení proti poplatkům má přesto tisíce drobných vítězů. Banky už si netroufají účtovat poplatky za správu nových úvěrů.

Aktuální srovnání sazeb, poplatků a dalších výhod hypoték

Ve srovnání před 3 roky má klient při žádosti o hypotéční úvěr mnohem lepší postavení. Vyberte si z nabídky 13 hypotéčních bank.

  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Kontroly burčáku loni dopadly nejhůř za čtyři roky, neprošlo deset výrobků

Konzumace burčáku se stává čím dál víc rizikovou záležitostí. Loni vzrostl počet prohřešků při jeho prodeji i závažnost...

Premium

Drahé bydlení vyhání mladé rodiny za hranice měst a k prarodičům

Neustále rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy slevit z nároků na bydlení. Stále víc lidí situaci řeší dojížděním do...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Češi se učí splácet dluhy včas. Opozdilců a úvěrů po splatnosti je méně

Schopnost Čechů splácet závazky se loni zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti 6,4 procenta dospělých,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz