Banky sedí na penězích a nechtějí kupovat ani státem zaručené dluhopisy. Ilustrační foto.

Banky sedí na penězích a nechtějí kupovat ani státem zaručené dluhopisy. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Banky si nepůjčují, hrozí zdražení úvěrů

Zatímco v zahraničí si banky po sérii záchranných balíčků začínají pomalu věřit a půjčovat si mezi sebou peníze, český finanční trh je na bodu mrazu.

V praxi to vypadá tak, že banky sedí na penězích a nechtějí kupovat ani státem zaručené dluhopisy, nejbezpečnější cenný papír.

Mrtvo na trhu neznepříjemňuje život jen bankám a státu. Projevit se může snadno na kterémkoli klientovi banky. Pokud bude trvat delší dobu, banky budou muset zdražit půjčky, od hypoték až po firemní.

Důvod je ten, že kvůli vzájemné nedůvěře šly úroky na finančním trhu, kde si banky mezi sebou půjčují, nahoru. Nejde sice o tak dramatický nárůst, jako byl vidět na zahraničních trzích, ale znatelný je.

Tržní úroky tak míří vzhůru navzdory tomu, že všichni ekonomové očekávají, že Česká národní banka sníží počátkem listopadu úroky.

ČNB si láme hlavu, jak trh oživit
"Dokud tržní sazby a úrok ČNB nenajedou na společnou vlnu, zůstane trh dluhopisů zablokovaný, většina bank nezlevní úvěry a podniky to drsně schytají," uvádí analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

ČNB si je toho vědoma a přemýšlí, jak trh oživit. Začala nabízet půjčky a za to si od bank nechává do zástavy dluhopisy. To však příliš nezabralo.

Podle šéfa ČSOB Penzijního fondu Petra Beneše chtějí ČSOB a Komerční banka trh s dluhopisy rozhýbat a ve čtvrtek začít aktivně obchodovat.

"Očekáváme obrovský prodejní tlak," říká Beneš. Podle něj se budou chtít hlavně zahraniční investoři a některé podílové fondy zbavit dluhopisů až za sto miliard a to srazí jejich ceny.

Banky a jejich penzijní fondy se chtějí do celé akce vrhnout s podporou ČNB. Ta nechce konkrétní kroky komentovat.

"Pokud jde o další postup, se všemi významnějšími hráči jednáme. Bankám už za státní dluhopisy dodáváme likviditu. Jinak uvidíme a rozhodneme se podle vývoje," uvedl viceguvernér Miroslav Singer.

Singer už v pondělí uvedl, že pokud se situace nezlepší, je ČNB připravena být aktivnější. Dosud dělá to, že bankám na požádání půjčí na čtrnáct dní za nižší než tržní úrok peníze a do zástavy si za to bere dluhopisy. Dosud takto za necelý týden fungování půjčila zhruba deset miliard korun. Pokud by chtěla být centrální banka aktivnější a trhu pomoci, musela by sama začít státní dluhopisy přímo kupovat.

Obchodování potřebuje rozhýbat i stát
Ukáže se zítra, až začnou banky s dluhopisy obchodovat. Jisté je, že jejich ceny výrazně klesnou, protože většina hráčů chce nyní prodávat.

Rozhýbání obchodování se svými dluhopisy bude brzy urgentně potřebovat i stát. Ministerstvo financí už dvě vydání státních papírů zrušilo, do konce roku ale ještě bude další peníze na své výdaje a splácení starých dluhů potřebovat.

Zatím to řeší tak, že dnes vydá poprvé dluhopisy, jejichž výnos se bude stanovovat podle úroků na trhu. To je pro dlužníka, v tomto případě stát, rizikovější. Když půjdou úroky nahoru, splácení dluhu se prodraží. Pokud jde o banky, ty už nyní cítí, že peníze na trhu jsou dražší. Všechny však svorně tvrdí, že aktuálně hypotéky zdražovat nechtějí.

Podle informací MF DNES už například Komerční banka v rámci svého vnitrofiremního účtování zvedla cenu peněz zhruba o čtvrt procenta. Na klienty to zatím nepřenesla a půjčky nezdražila.

Banky se zřejmě snaží vyčkávat, jestli se tržní úroky neuklidní, a počátkem listopadu spoléhají na pokles úroků ze strany ČNB. Podle Michla by je mohla seříznout i o půl procenta, pokud se situace do té doby nevrátí do normálu.