Argentina, demonstrace

Argentina, demonstrace - Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů v ulicích Buenos Aires, kde v noci na 26. ledna protestovaly tisíce lidí proti ekonomickým opatřením argentinské vlády, která se snaží vyvést zemi z ekonomické krize. | foto: ČTK/AP

Argentina: bude ještě hůř

  • 24
Pouhé dva dny po dosud největších pouličních demonstracích museli Argentinci spolknout další hořkou pilulku. Ekonomika jejich země je na tom mnohem hůře, než se dosud zdálo. Čtyřletá hospodářská recese, během níž se země dostala na práh sociálního chaosu, neskončí - naopak. Hrubý domácí produkt klesne i letos po devalvaci pesa o zhruba pět procent.

Smutnou zprávu oznámil v argentinském rozhlase náměstek ministra hospodářství Jorge Todesca. "Když jsme se ujali vlády, předpokládali jsme nejprve pokles HDP o 2,6 procenta. Nyní jsme výhled změnili a čekáme oslabení o pět procent. Rozpočet bude založen na této prognóze," řekl Todesca. Míra inflace by v Argentině měla letos vystoupit k patnácti procentům.

Předpověď přišla jen dva dny po víkendových demonstracích, kdy desítky tisíc lidí z řad střední třídy a nezaměstnaných demonstrovaly po celé Argentině proti ekonomickým opatřením vlády a zejména požadovaly zrušení vládního nařízení o zmrazení vkladů v bankách.

Podle ministra zahraničí Carlose Ruckaufa balancuje vláda mezi požadavky veřejnosti a tlakem Mezinárodního měnového fondu na snížení výdajů a potlačení zakořeněných rozpočtových deficitů.

"Pohybujeme se na ostří nože. Víme, že se musíme dohodnout s měnovým fondem, abychom zachránili finance státu, zároveň ale nemůžeme jít proti zájmům našeho lidu," řekl Ruckauf v rozhovoru pro list Corriere della Sera.

Prezident Eduardo Duhalde nyní sestavuje letošní rozpočtový plán s předpokládanými drastickými výdajovými škrty, které by zajistily podporu MMF. Duhalde však ještě neřekl, čeho se bude omezení výdajů týkat a jak chce vláda pomoci ekonomice. Ministr Ruckauf uvedl, že se připravuje zejména omezení výdajů provincií a snížení daně z přidané hodnoty z 21 na 15 procent.

Nepopulární omezení by se navíc mohly do poloviny roku úplně uvolnit. "K volnému kurzu vůči dolaru bychom měli přejít během tří měsíců a do června zcela odstraníme i omezení při výběru bankovních vkladů," dodal Ruckauf.

MMF zaujal vůči Argentině, které za loňský rok půjčil 20 miliard dolarů, po devalvaci měny a vyhlášení platební neschopnosti tvrdý postoj. Fond uvedl, že vláda musí nejprve předložit věrohodný plán řešení ekonomické krize, než dostane nové peníze.

Poté, co Argentina zastavila splátky svých dluhů, nemá k dispozici jiný zdroj vnější pomoci než mezinárodní instituce v čele s MMF. O podpoře pro svou zemi chce ministr Ruckauf tento týden jednat s americkým prezidentem Georgem Bushem, italským premiérem Silviem Berlusconim a španělským lídrem José Maríou Aznarem.

, ,