Petr Havel při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz.

Petr Havel při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz. | foto: iDNES.cz

Analytik: Potraviny zdražují, ale nepanikařte

  • 142
Ceny potravin na pultech obchodů v poslední době rostou. Skokově podražilo máslo, chléb. Není ale třeba zoufat. "Vždycky lidem radím, aby hlavně nepropadli panice. To se třeba stalo před dvěma lety s cukrem," řekl pro iDNES.cz. Měl ale i dobré zprávy. Maso (aspoň v nejbližší době) zdražovat nebude.

Zemědělský analytik Petr Havel.  Petr Havel on-line
Celý rozhovor najdete ZDE

Dobrá zpráva: maso nezdraží
"Maso na tom bude minimálně ještě nějakou dobu, řekněme do jara příštího roku, dobře. Zatím ceny prakticky neporostou.

"Drůbeží už zdražilo, to by mohlo dokonce lehce klesnout. Vepřové je už nyní hodně vysoko. Jediný prostor pro případné zvýšení ceny mají producenti hovězího," řekl Havel iDNES.cz. Chovatelé prasat totiž podle něj prodávají prakticky nejdráže ve vztahu k okolním zemím jako je Maďarsko nebo Slovensko. Chovatelé skotu zase nejlevněji, řekl.

Jinak ale příliš pozitivních zpráv nepřinesl. "Vždycky říkám, že se zdražuje podle abecedy a začíná to písmenem F jako ´fšechno´," zažertoval.

"Zelenina je vždy sázka do loterie. Ceny ovoce a zeleniny dokáží o desítky procent kolísat i jen v průběhu týdne," řekl čtenářům.

Máslo stojí moc
Zdražování potravin se ve větší míře začala věnovat média, když raketově vystřelila cena mléčných výrobků. Nejprve v Německu, nyní dorazila i do Čech. Přestože pro zdražování existují reálné důvody, domnívá se Havel, že současná cena je ale příliš vysoko.

"Cena másla ve výši 40 korun by měla klesnout zcela určitě. Již dnes je nadhodnocená. Reálná cena v současné době by se měla pohybovat mezi 33 až 35 korunami. Důležitá bude reakce spotřebitele. Pokud výrazně klesne odbyt, musí jeho výrobci i prodejci chtěj nechtěj s cenou dolů," říká.

Kdo za to může
K poklesu cen vytváří prostor i Evropská unie. Unie totiž uvažuje o administrativním navýšení mléčných kvót, čímž by se zvýšila produkce mléka v Evropě. "To by mělo působit minimálně na stagnaci jeho cen," říká Havel.

Obecně ale vinu politikům podle Havla klást nelze. "Těmi základními důvody je rostoucí globální poptávka po potravinách, rostoucí produkce biopaliv, a tedy odčerpávání dosavadních přebytečných zásob ve vyspělých zemích. A také počasí - uplynulé období díky suchu nepřálo ve světě příliš dobrým sklizním. A teď se to všechno sešlo v jednom čase."

Obavy z dalšího růstu cen vzbuzuje také zvýšení DPH z pětiprocentní na devítiprocentní hranici, které se plánuje od ledna.

Sociální demokracie se snaží růst zbrzdit a navrhuje, aby snížená sazba zůstala na pěti procentech. - více zde

Podle zemědělského analytika Petra Havla ale nemusí být růst nijak výrazný. Vyšší DPH je prý v současných rostoucích cenách již zahrnuta.

Petr Havel

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí. V mediální oblasti působí od roku 1993. Mimo jiné byl šéfredaktorem celoplošného radia Echo, zástupcem šéfredaktora České tiskové agentury, zakladatelem a šéfredaktorem týdeníku Agrární noviny, zakladatelem oborových informačních portálů agroweb, agris a foodnet.

Je předseda Klubu zemědělských novinářů a publicistů ČR, člen světového klubu zemědělských novinářů IFAJ, v současné době spolupracuje s celkem 27 elektronickými a tištěnými médii. Narodil se v roce 1956 v Benešově u Prahy.