Americké akcie pro majetné s pevnými nervy

Donedávna úspěšný obchodník s cennými papíry Private Investors zkrachoval. Prodělal peníze svých klientů na americkém kapitálovém trhu. Ve chvíli, kdy začala cena akcií padat, nedokázal svým klientům do očí říci promiňte, ztratili jsme, ale možná to bude za rok lepší. Namísto toho riskoval, jejich majetek zastavil a o všechno přišel.

Nyní čelí majitelé firmy trestnímu oznámení.

Klienti Private Investors doplatili na neseriózního obchodníka. O své peníze však nepřišli jen ti, kdo vsadili na špatného makléře, dnes totiž prodělává většina lidí, kteří loni na jaře nakoupili akcie amerických společností zabývajících se moderními technologiemi.

Pokud někdo například investoval půl milionu korun do cenných papírů společnosti Cisco Systems v době, kdy byly na svém vrcholu, dnes má na účtu zhruba 140 tisíc korun, tedy zhruba třiapůlkrát méně. Ve chvíli největšího propadu hodnoty akcií ztrácel z vloženého půl milionu dokonce více než 400 tisíc korun.

Podle Michala Semotána ze společnosti J&T Securities v dohledné době nelze očekávat návrat ceny akcií na hodnotu z loňského jara, kdy byla nejvyšší. "Jen sedět a čekat není teď pro majitele akcií nakoupených za tuto cenu podle mého ideální. Naopak ten, kdo chce investovat, má nyní dobrou příležitost. Ovšem se zhodnocením je třeba počítat raději v horizontu půl až jednoho roku," uvádí Semotán.

Možnost obchodovat na zahraničních burzách dnes nabízí podle odhadu Komise pro cenné papíry zhruba šestadvacet společností, kdo umí pracovat s internetem a rozumí anglicky, může nakupovat i on-line.

Přestože se díky "dostupnosti" burzy a poměrně nízkým poplatkům za jeden obchod - pohybuje se v řádech stokorun - zdá, že se do obchodování může pustit prakticky každý, odborníci upozorňují: obchodovat přímo se zahraničními akciemi má smysl teprve s miliony korun. "Jen k otevření účtu v Americe je potřeba nejméně dva, v některých případech pět tisíc dolarů, tedy zhruba 80 nebo 200 tisíc korun," říká Michal Perka ze společnosti Bohm & partner, která obchody zprostředkovává.

U dalšího obchodníka, společnosti Fio, uvedli, že minimální obnos pro nákup cenných papírů je půl milionu korun. "Laik nakupující americké akcie značně riskuje," míní finanční analytik Pavel Kohout.

Dodává, že kupodivu při těchto obchodech není ani tak podstatné denně sledovat trh - amatér stejně nemá možnost včas zareagovat -, ale znát sám sebe. "Důležité je, jaké riziko jsem ochoten podstoupit, jaké jsou mé finanční cíle. Základní znalosti finanční teorie na populární úrovni, zejména typy rizik a jejich význam, považuji u toho, kdo chce obchodovat s akciemi, za stejně samozřejmé, jako znalost dopravních předpisů," doplňuje Kohout.

Kromě rizika velkých výkyvů kursů hrozí člověku, který se rozhodne investovat do akcií, i to, že narazí na neseriózního obchodníka.

A podle čeho poznat toho dobrého? Kritérií je mnoho mimo jiné jeho vystupování, kvalita smlouvy, přístup ke klientovi. Zda nemá firma potíže se zákonem, lze zjistit například z údajů Komise pro cenné papíry. Podle vyjádření její zástupkyně Radky Procházkové vede Komise nyní s několika obchodníky správní řízení kvůli podezření z porušení jejich zákonných povinností.

"Některým z nich přitom vznikly problémy v důsledku propadu akcií, několik má problémy s dodržováním vnitřních předpisů a principů obezřetného investování," doplňuje zástupkyně Komise Radka Procházková. Koho konkrétně se potíže týkají, nechce do výsledků šetření zveřejňovat. Radka Procházková jmenovala jen společnost Finnex Praha, v případě které loni v září vydala Komise předběžné opatření zamezující přijímat od klientů další finanční prostředky.

Kolik bylo možné prodělat na amerických akciích nakoupených za 500 tisíc korun*

Akcie Ztráta při prodeji v době největšího propadu Ztráta při prodeji na konci května
Cisco Systems 409 000 359 000
Ericsson 399 000 351 000
Sun Microsystems 400 000 354 000
Microsoft 259 000 80 000
Pozn.: v období uplynulých 52 týdnů, akcie nakoupené za nejvyšší cenu v tomto období
Pramen: cnnfn.com