Studium v USA není náročné jen psychicky, ale i finančně. Ilustrační foto

Studium v USA není náročné jen psychicky, ale i finančně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Američané si stěžují na vysoké půjčky na studium

  • 76
Studentské úvěry, které mají studentům ulehčit život, se v USA nesetkávají s velkým nadšením. Zejména absolventy totiž trápí, jak vysoké dluhy jim po škole zbyly. Některé obory se prý dokonce nevyplatí studovat - půjčky jsou pro všechny studenty zhruba stejné, ale v platech absolventů je rozdíl.

Například absolventka oboru politické vědy a žurnalistika, pětadvacetiletá Mayrose Wegmannová si stěžuje na to, že aby mohla splácet svůj dluh, musela se vzdát svého snu - živit se tím, co vystudovala.

Navíc si kvůli splátkám studentského úvěru nemůže ani spořit na vlastní bydlení. A lepší to nebude dříve než za několik let. Celkem dluží 34 tisíc dolarů (necelých 800 tisíc korun) a každý měsíc splácí tři sta dolarů (kolem sedmi tisíc korun).

"Půjčky na studium vás nutí rozhodovat se při volbě školy podle toho, kolik budete jednou vydělávat. Ne podle toho, co opravdu chcete dělat," rozčiluje se Mayrose.

Takových studentů , kteří nemají dostatečné vlastní zdroje na financování studia, jsou v USA asi dvě třetiny, píše server CNN. Kromě zvýhodněných studentských úvěrů studenti často dluží i na tradičních instrumentech - například kreditních kartách.

Server CNN spočítal, jak dlouho bude 22letý absolvent splácet půjčku ve výši 40 tisíc dolarů. Při úrokové sazbě 6,125 procenta to dělá 243 dolarů měsíčně po dobu 30 let. Na úrocích zaplatí asi 48 tisíc dolarů, což je více než jistina.

Neměnil bych, ale jsem omezený
"Největší stresy zažívám právě díky své studentské půjčce," říká absolvent žurnalistiky Steve Desroches. "Žiju od výplaty k výplatě," stěžuje si.

Za dobu svých studií vyčerpal úvěr ve výši padesáti tisíc dolarů. Kvůli tomu si teď nemůže dovolit ani auto, ani svůj byt.

"Vzdělání má nevyčíslitelnou hodnotu, to se nedá vůbec s výší toho dluhu srovnávat. Ale mám teď omezené možnosti," vysvětluje Steve.

Někteří absolventi jsou dokonce po skončení studií nuceni vrátit se zpět k rodičům, jako například antropoložka Christine Moellenberndtová. "Umím si představit lepší investici 675 dolarů měsíčně, než platit za pronájem. Radši zaplatím dluhy na kreditní kartě, nebo umořím část obřího studentského úvěru," dodává absolventka.

Polovina jejího platu padne na splátky. Pokud by chtěla vyšší plat, musela by si zvýšit úroveň vzdělání. To však znamená ještě větší dluhy.

Vzdělání? Věno naruby
Na tom, jaké jsou dopady vysokého zadlužení absolventů škol, se američtí experti neshodnou. "Ještě nikdy jsme dvaceti- až třicetileté nezatížili tolik, jako nyní. Zadluží se ještě předtím, než začnou pracovat," říká Heather Boushey z Centra pro ekonomický a politický výzkum.

"Ve světě je normální mladé lidi, kteří zakládají rodiny, podporovat - ať už jde o svatební dary, věna a tak podobně. My jim akorát naložíme často masivní dluhy. Dochází tak k odkládání svateb a znamená to také méně dětí. Taková politika je přihlouplá," cituje CNN Allana Carlsona z organizace Howard Center for Family, Religion and Society.