Alternativa ke stravenkám bude stát až dvě miliardy, uvedla ministryně

  • 542
Firmy by mohly místo stravenek poskytovat i finanční paušál, o který si sníží daně. Nápad rozebrala v Rozstřelu ministryně financí Alena Schillerová. Podle ní nejde o omezení stravenek, ale administrativní úlevu a navíc možnost pro další jeden milion lidí, kteří tento benefit nyní nemají.

Schillerová v nedávném rozhovoru pro MF DNES představila své plány na revoluci ve stravenkovém byznysu. Vítají ji hoteliéři, někteří obchodníci a zástupci podnikatelů. Ostře nesouhlasí stravenkové firmy. Jejich byznys totiž chystané změny zásadně ovlivní.

„Náš návrh nijak neomezuje tyto dvě formy (elektronické a papírové stravenky, pozn. red.). Kdo chce papírky, ať si je nechá. Je to hodně administrativy, musí vést evidenci, platit další poplatky,“ odmítla ministryně, že by šlo o útok na stravenkové firmy.

Zaměstnanec by finanční příspěvek dostal vedle mzdy čistém na svůj bankovní účet, tj. nezaplatí z něj daň ani sociální a zdravotní pojištění.

Malé firmy podle ní na stravenky nemají, benefit se tak nyní nedostane zhruba k jednomu milionu lidí.

Strážkyně státní kasy v pořadu připustila, že zavedení alternativy ke stravenkám by mohlo mít vliv i na rozpočet. „Bude tam nějaké navýšení. Z hlediska příspěvku státu bychom se mohli pohybovat mezi jednou až dvěma miliardami korun. Ale stojí to za to,“ uvedla.

Paušál bude výhodný pro restauratéry i zaměstnavatele. „Firmě, která si vybere stravenkový paušál, odpadnou poplatky za stravenky ve výši dvou procent a hospodám poplatky ve výši pěti až šesti procent,“ vysvětlila Schillerová výhody.

V čem návrh MF na „stravenkovou revoluci“ bude spočívat? Firmy, které poskytují stravenky svým zaměstnancům, by kromě papírových a elektronických stravenek měly mít možnost poskytnout lidem rovnou finanční příspěvek a částku si stejně jako v případě stravenek uplatnit do nákladů.

Schillerová: To, že stravenka zajistí teplé jídlo mě rozesmívá

Stravenkové firmy by tím přišly o zhruba šestiprocentní provizi, kterou získávají od restaurací a obchodů. Výhodou pro zaměstnance může být to, že nebudou limitováni v tom, za co peníze utratí. Firmám by také ubyla administrativa.

„Argumenty typu, že stravenka je proto, aby měl teplé jídlo, mě rozesmívají. Podle Českého statistického úřadu mnohem víc lidi utratí za jídlo než ve stravenkách. Lidé nepřestanou jíst,“ reaguje Schillerová v Rozstřelu proti obavám, kterými resort lidé zahrnuli v dotazech.

PŘEHLEDNĚ: Kde se vzaly stravenky. Proč je odboráři a část zaměstnavatelů hájí

Stravenkáři  pochopitelně za svůj byznys bojují. „Zaměstnanecké stravování je podporováno ve většině evropských zemí a tímto krokem by bylo zlikvidováno,“ namítá David Rýc, šéf Asociace provozovatelů poukázkových systémů. Varuje, že by rozpočet mohl přijít ročně až o 30,9 miliardy korun.

Schillerová v rozhovoru pro MF DNES stravenkářům nepřímo vytkla, že většinu zisku, zhruba 600 milionů korun ročně, odvádějí do zahraničí (více čtěte v rozhovoru s Alenou Schillerovou).

Navýšení rozpočtu je nepřijatelné, ministryně necouvne

V posledních dnech také vyvrcholil spor o státní rozpočet na příští rok. Je trnem v oku sociálně demokratickým ministrům, jímž v resortech chybí přes 20 miliard korun. Pokud by se peníze uvolnily, čtyřicetimiliardový schodek by se musel navýšit o polovinu.

Ministryně financí Alena Schillerová se nechala slyšet, že představa takového navýšení je absolutně nepřijatelná. Z toho couvnout nehodlá, ujistila v Rozstřelu.

„Veřejné finance máme zdravé. Pro mě je však 40 miliard schodek nepřekročitelná částka. Je alarmující a nepředstavitelné, že bychom schodek navýšili. Požadavek komunistů na desetimiliardový schodek je pro mě také sci-fi,“ podotkla Schillerová v Rozstřelu.

Stravenková revoluce. Plán ministerstva financí: místo stravenek peníze

Nejvíc peněz navíc požaduje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která chce pro svůj resort získat dalších 11 miliard korun.Poté však připustila, že se nyní v rámci přípravy rozpočtu nově odhadují příjmy, mimo jiné i kvůli změnám daní u lihovin. Podle šéfky státní kasy bude díky tomu moci resort rozdělit navíc jednotky miliard korun.

„Nedovedu si představit, že ČSSD nezvedne v Parlamentu ruku pro rozpočet, kde je například navýšení důchodů, vyšší rodičovský příspěvek, změny karenční doby apod,“ dodala Schillerová.

Ministryně se také vyjádřila ke slovnímu výpadu čekatele na post ministra kultury Michala Šmardy (ČSSD), který ji nazval Kalouskem v sukních. „Nestojí mi to za komentář. Když jste v politice, občas musíte spolknout hořkou pilulku. Ať tam bude kdokoliv, budu postupovat pořád stejně,“ reagovala.