„V roce 2017 jsme přijali stížnosti na Airbnb a jiné platformy od 178 domů. Ještě rok předtím to bylo výrazně méně, přibližně polovina,“ uvádí Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR. „Letos se podle mého názoru dostáváme na čísla o třicet procent vyšší než loni.“
Podle Taraby je spolužití s platformami typu Airbnb problematické a způsobuje obtíže rezidentům žijícím v okolí. Za velký problém považuje zejména četnost lidí ve sdílených bytech, která mnohdy neodpovídá číslu nahlášenému předem.
„Dochází k ničení obydlí lidí, kteří tam žijí trvale. Tím, že ve sdílených bytech bydlí víc lidí, než je nahlášeno, dochází k šizení majitelů, jelikož tito krátkodobí obyvatelé špiní společné prostory, svítí a podobně,“ tvrdí Taraba.
Airbnb může pokřivit trh s nemovitostmi i lokální vztahy, míní experti |
Problém s četností obyvatel, kteří bydlí ve sdíleném ubytování, vnímá i předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh. „Největší problém je četnost osob, které navštěvují dům. Ne všichni vidí to krátkodobé ubytování jako odpovídající zvyklostem v domě, vlastník mnohdy není schopen ručit za svoje nájemce,“ říká Kroh.
Na to, jestli je v sousedství nemovitost pronajímaná přes Airbnb, se už ptají i lidé během hledání nového bytu. „Hlavně v Praze a Brně jsou tyto dotazy poměrně časté. Pokud vám to však majitel bytu nepřizná, je velmi těžké se něco reálně dozvědět,“ uvádí Martin Fojtík, provozní ředitel realitní kanceláře Fincentrum Reality.
Podle Fojtíka se také sousedé často ptají na to, kdo je nový kupující bytu v jejich domě. „Zajímají se, jak se bude s novým bytem nakládat, a nesou pak velice nelibě, když majitel pronajímá byt prostřednictvím Airbnb. Když jsou totiž turisté v bytě na dva či tři dny, neberou příliš ohled na sousedy,“ uvádí Fojtík.
Mluvčí Airbnb Bernard D’heygere upozorňuje na to, že se ze společnosti stal kvůli jejímu dominantnímu postavení na trhu sdíleného ubytování obecný pojem, který sdružuje i četné další digitální platformy, jež nabízejí podobnou službu. „Tyto další platformy zřejmě nevyvíjejí v řešení těchto problémů stejnou iniciativu jako my,“ tvrdí D’heygere.
Příručka pro Prahu
Případné problémy v soužití řeší Airbnb několika způsoby. „Máme systém hodnocení, který naše hosty v podstatě nutí ke slušnému chování. Je to proto, že po skončení pobytu dostanou od svého hostitele hodnocení, a samozřejmě, pokud se objeví problémy v soužití se sousedy, tak bude negativní. Pokud host či hostitel dostávají dlouhodobě negativní hodnocení, tak je z platformy odstraníme,“ vysvětluje D’heygere.
Jen za loňský rok je díky nám Česko o 10 miliard bohatší, tvrdí Airbnb |
V roce 2016 navíc firma spustila program Sousedé Airbnb, přes který mohou podávat podněty právě lidé žijící v sousedství nemovitostí, jež se pronajímají přes Airbnb.
„Přes program může kdokoliv na světě sdílet své stížnosti či obavy, ať už se jedná o hluk, nebo cokoliv jiného. Podnět dostane náš tým z oddělení služeb zákazníkům, který jej vyhodnotí. Pokud je oprávněný, podniknou kroky vedoucí k nápravě,“ tvrdí D’heygere.
Airbnb je v těchto případech v přímém kontaktu jak se sousedy, tak s dotčenými hostiteli. D’heygere říká, že hostitelství představuje velkou zodpovědnost a hostitelé, kteří opakovaně nevyhoví standardům a očekáváním společnosti, budou z nabídky odstraněni.
„Řekl bych, že problémy v soužití rezidentů a krátkodobých obyvatel jsou největší v Praze 1,“ odhaduje starosta této městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). Krátkodobé ubytování přes Airbnb a podobné platformy navíc podle něj vede k postupnému vylidňování centra města, do nějž Praha 1 patří. I proto čtvrť usiluje o novelizaci občanského zákoníku, která by měla vyřešit vzrůstající problémy se sdíleným ubytováním.
Služby typu Airbnb jsou nezákonné, volá sdružení nájemníků a žádá kontroly |
„Pokud se Airbnb nebude regulovat, tak tady sice budou ‚papíroví‘ občané, kteří ale ve skutečnosti budou bydlet někde jinde, zatímco budou výhodně pronajímat byty cizincům přes Airbnb,“ uvádí Lomecký.
Problém vylidňování centra vnímá i generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. „Majitelé bytů se pod vidinou vyššího zisku z krátkodobých pronájmů zbavují dlouholetých nájemníků a ti se pak stěhují do okrajových částí města,“ tvrdí Korec.
Speciálně pro Prahu společnost Airbnb nedávno připravila příručku pro hostitele, která obsahuje tipy pro poklidné soužití ubytovávaných turistů se sousedy z řad starousedlíků. V dohledné době by příručku měli obdržet všichni pražští hostitelé, kteří v platformě působí.
„Je to náš další krok v tomto ohledu, protože celou záležitost bereme velmi vážně,“ říká D’heygere. Cílem společnosti je podle něj vybudování důvěryhodné komunity. „Není v našem zájmu, aby se hosté a hostitelé nechovali příkladně. Vždy podnikneme konkrétní kroky, abychom těmto problémům zamezili.“
9. června 2018 |